S námi máte jistý, že to bude čistý.

Pohroma s názvem Dárky: 7 tipů, jak předejít vánoční lavině nechtěných věcí

Těšíte se na Vánoce? A na co nejvíc? Děti by zřejmě odpověděly, že na dárky. A co vy dospělí? Máte to taky tak? Nebo se už teď děsíte zbytečností, které vám doma přibudou? Zachovejte klid! Poradíme, jak se vypořádat s vánočním přívalem dárků elegantně. 

1. Nakupujte s rozmyslem

Svým milovaným chceme udělat radost. Přání některých z nich, hlavně těch nejmenších, bývají neomezená. A obchody plné krásných věcí a hraček! Kdo by odolal nekoupit to a ještě tamto… Jenže zvažte, jak to dopadne, až všechny tyhle krásné věci rozbalíte a vánoce skončí. 

Budou děti opravdu bavit? Budou si s nimi hrát? Opravdu si přejí všechno, co se jim chystáte dát? Nebo si to přály jen když to viděly v katalogu nebo výloze. Mluví o tomhle autíčku nebo panence každý večer před spaním nebo už na ně zapomněly? A hlavně – kam to potom všechno dáte? 

2. Domluvte se v rodině, hlavně s dětmi 

Ne, nemusíte koupit všechno, co si kdo přeje. Domluvte si doma pravidla, kolik dárků se pod stromečkem objeví. Pravděpodobně si i v průběhu roku kupujeme věci, které si přejeme a ve většině rodin nejsou Vánoce jediný den, kdy děti dostanou hračky. 

Omezte tedy počet dárků na únosné číslo. Jeden? Dva? Nebo pět? Jeden velký a dva malé? Zhodnoťte sami svou situaci. 

To samé si domluvte s partnerem. Zeptejte se, o co opravdu stojí a nezavalte se vzájemně velkým počtem dárků. A zkuste být opravdu upřímní, naslouchat a neurazit se, třeba když vám manžel řekne, ať mu nekupujete parfém, že by si ho po letech zase rád vybral sám, až na to bude mít náladu :) 

3. Řekněte to příbuzným

Jednejte i s širší rodinou. S těmi je to někdy ještě náročnější, než s těmi ve společné domácnosti. Nevzdávejte to. Místo toho, abyste babičkám a dědečkům řekli, že nechcete NIC, poskytněte jim manévrovací prostor. Kdyby vám a vašim dětem nedalli NIC, připadalo by jim, že vás ošidili. A to nedopustí, takže se připravte na další ponožky, velmi nudnou knihu, nepasující tričko, milion hraček pochybné kvality nebo opravdu hroznou sadu nádobí. 

Raději jim dejte konkrétní tipy. Například je nasměrujte na knihu, kterou byste si vážně rádi přečetli, zakroužkujte v katalogu hračky, které se vašim dětem líbí a vám se z nich nebudou ježit vlasy nebo na něco praktického, co potřebujete do domácnosti. 

I starší generace dnes nezřídka zdatně používá internet, proto takový seznam odkazů na e-shopy s tím, co byste si přáli vy a děti, bude perfektní vodítko. A jestli si babička libuje v překvapení, ať neříká, co vybrala :) 

4. Něco, co nezabere místo  

Samostatnou kapitolou jsou dárky dvou kategorií: to, co se dá sníst nebo vypít a zážitky

Jezte a pijte

Jídla a pití je v našich zeměpisných šířkách dostatek. Některé dobroty si ale běžně nedopřejeme. Lepší rum, kvalitní kávu nebo vážně drahou čokoládu. Nedarujte si jídlo a pití, které by opět někde leželo a zabíralo místo. Navíc o takový dárek se můžete rozdělit. A sdílená radost je dvojnásobná radost. 

Zážitky a poukazy

Nezapomenutelný zážitek udělá leckdy větší radost než další knížka v knihovně nebo padesátý svetr. Je libo adrenalin? Přejte si seskok padákem. Něco mírnějšího? Nechte se podarovat poukazem na masáž. Manžel vás poslal do háje s parfémem, protože si ho chce vybrat sám? Dejte mu poukaz do parfumérie. Ráda byste na sebe něco slušivého, ale musíte to napřed vidět? Přejte si poukaz do obchodu. 

Poukazy a vouchery nabízí skoro každý e-shop nebo kamenný obchod. Je to velmi ulevující, nechat člověka, aby si vybral podle svého vkusu. Eliminujete tak i možnost zklamání, které v jeho očích nechcete vidět. 

5. Proveďte čistku

Dlouhé podzimní a zimní večery si zkraťte probráním domácnosti a vytříděním nepotřebných věcí. Kromě toho, že vás věci, které pod stromečkem najdete, nepřivedou na pokraj šílenství, usnadníte si také vánoční úklid. Protože čím méně věcí máte, tím méně toho musíte oprašovat. 

A neznamená to, že vše nepotřebné patří do koše. Spoustu věcí lze darovat nebo zkusit prodat. Hračky, se kterými si děti už nehrají, možná ocení místní dětský domov, herna nebo je nechte jen tak na pískovišti nebo hřišti, kde si je děti rozeberou. 

6. Pořiďte úložné boxy a organizujte

Něco si přeci jen necháte, ne všeho se zbavíte a i úplný minimalista něco doma má. Pravděpodobně i Ježíšek něco navíc chtě nechtě přinese. I pár věcí, které nejsou dobře zorganizované, může v domácnosti způsobit pěknou spoušť. Je dobré mít věci zorganizované a vědět, co kam patří. Šetříte tak čas a energii. Velmi pomohou úložné boxy a police. Pro ještě lepší přehlednost si krabice označte štítky, abyste nemuseli přemýšlet, co kde je nebo co kam dát. 

Dětem, které neumí číst, označte boxy místo slov obrázky, které jim napoví a dokáží pak hračky uklidit samy. Udělejte si z úklidu hru, pusťte k němu písničky a tančete s nimi nebo si dejte závod, kdo uklidí poslední hračku. 

7. Pošlete to dál

Přes veškerou snahu omezit příbytek věcí na minimum a i přes promyšlený systém třídění se může stát, že dostanete něco, co nechcete. Znáte to – dobře myšlené překvapení vám vůbec nemusí udělat takovou radost, jakou dárce očekával. Zapomeňte na to, že si dárky musíte z úcty ponechat. Tímhle způsobem se budete víc a víc obklopovat věcmi, které vám nepřináší radost. 

Co udělat s dárkem, který nechcete? 

  • Vrátit. 

Ať žijí e-shopy, které poskytují ze zákona lhůtu 14 dní pro vrácení zakoupeného zboží. A okolo Vánoc některé lhůtu i prodlužují. Využijte toho.

  • Prodat.

Probuďte v sobě obchodního ducha a zkuste nechtěnou věc prodat. Dnes stačí udělat pár fotek a přidat popis a můžete vesele nabízet na internetu prakticky cokoli. 

  • Darovat. 

Na stejných stránkách, kde lze zboží prodat, ho jde nabídnout i zdarma. Nebo možná máte v okolí někoho, o kom víte, že ho daná věc nadchne. Sice za dar nedostanete žádné peníze, ale pocit z dobrého skutku se taky počítá.

  • Vyměnit.

Takzvaně swapnout. Swapy oblečení a jiných věcí se konají na mnoha místech a jsou dost oblíbené. Můžete tam nabídnout něco svého a něco si zase odnést. Kdo ví, třeba tam najdete něco, co vám udělá opravdu radost. 

Vánoce jsou svátky pohody

Ne hon za největším množstvím dárků pod stromečkem. Žijeme v době, kdy v našich končinách máme plné obchody věcí a mnoho z nás si dopřeje, co potřebuje v průběhu celého roku. Proč si z Vánoc dělat těžkou hlavu. Buďte k sobě v rodině upřímní a domluvte se na takovém počtu dárků, aby to pro nikoho neznamenalo ani ekonomickou likvidaci ani lavinu věcí, o které nestojí. Dopřejte si opravdu klidné svátky :) 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz