S námi máte jistý, že to bude čistý.

Vlhčené ubrousky – parťáci na každý den

Na vlhčené ubrousky si většina z nás zvykla natolik, že si bez nich neumíme péči o hygienu, děti ani domácnost představit. Víte, kolik je jich druhů, jak se liší a kdo s nimi vlastně první přišel? Pohodlně se usaďte a dozvíte se možná i to, co jste o tomto revolučním vynálezu netušili.

Dozvíte se: 

Cesta vlhčených ubrousků na výsluní – kdo je vynalezl a díky čemu je zná celý svět? 

V 50. letech 20. století žil v New Yorku muž jménem Arthur Julius, který pracoval v kosmetice. Ve snaze posunout možnosti péče o pokožku kupředu ve svém podkrovním bytě pozměnil stroj na porcování mýdla a začal na něm vyrábět první vlhčené ubrousky. 

Od kosmetiky do restaurace

V roce 1958 si nechal název Wet-nap zaregistrovat pod ochrannou známku. Na výstavě  National Restaurant Show v Chicagu pak roku 1960 pak svůj vynález představil. Víte, kdo se stal jeho prvním a největším klientem? Nikdo jiný než Harland David Sanders, známější spíše jako Colonel Sanders. Znáte to jméno? Ano, jedná se o zakladatele fast food řetězce KFC. 

2

Tomu se nápad natolik zalíbil, že ubrousky začal rozdávat ve svých restauracích zákazníkům, aby si mohli pohodlně utřít ruce po tom, co zkonzumují hromadu smažených kuřecích křidélek.

Boom vlhčených ubrousků – ať žijí netkané textilie! 

V 70. letech se pak ubrousky masově rozšířily díky vynálezu netkané textilie. Z té se vyrábí dodnes.

Z čeho se vyrábí vlhčené ubrousky

Nároky na vlhčené ubrousky jsou poměrně velké a jak roste snaha společnosti o udržitelnost, dále se zvyšují. Zamyslete se, co od ubrousku potřebujete? 

  1. Aby vydržel,
  2. aby byl měkký,
  3. aby voněl,
  4. aby nedráždil pokožku. 

3

Záleží také na druhu ubrousků a jejich účelu, podle toho se požadavky liší. 

Složení vlhčených ubrousků a jejich výroba

K výrobě ubrousků se používají netkané textilie. Co to vlastně netkaná textilie je? Oproti tzv. tkané textilii, která vzniká propletením jednotlivých vláken příze, se vlákna netkané textilie nijak neproplétají

Vyrábí se z polyesteru, polypropylenu, bavlny, buničiny (celulózy) nebo vlákna z umělého hedvábí.

Netkaná textilie vniká různými způsoby. Například technika spunbond spočívá v roztavení polymerního granulátu (třeba polypropylenu) a jeho propasírováním velkým množstvím trysek na rychle běžící pás, díky čemuž se vlákno natáhne. Následně se různě překládá, aby vzniklo rouno o gramáži 10–200 g/m² dle konkrétních požadavků. Nakonec se tepelně, mechanicky nebo chemicky zpěvní a je to. Netkaná textilie je na světě. 

Aby vznikl vlhčený ubrousek, musí výrobce tkaninu navlhčit. Ptáte se čím? Vodou, čistícími a hydratačními látkami a také konzervanty, které zabraňují vzniku plísní. Pokud mají působit antibakteriálně, obsahují i dezinfekční látky nebo alkohol

Druhy ubrousků – jak se v nich vyznat a jaký vybrat

Vlhčený ubrousek je velmi praktický vynález, který nám bezesporu usnadňuje život. Ne každý ubrousek lze použít na všechno. S dětskými ubrousky třeba rozhodně neumyjete palubní desku auta. Alespoň ne dobře. A ubrouskem na čištění brýlí zase neutřete zadeček miminku. Alespoň byste neměli. 

Než tedy ubrousek použijete, podívejte se dobře na obal a jeho určení

Dětské ubrousky – pohodlná péče o dětskou hygienu

4

Po jednorázových plenkách bychom dětské vlhčené ubrousky postavili na druhou příčku pomyslného žebříčku zjednodušení péče o miminka a batolata. A nejen o ně. I se staršími dětmi oceníte mít v batohu na cestě balení ubrousků, kterými pohotově očistíte upatlané ruce i bez mýdla a vody. 

Specifika:

Výrobci deklarují jejich neškodnost a rozhodně ze všech vlhčených ubrousků patří ty dětské k nejšetrnějším. Přesto se i v dětských ubrouscích mohou vyskytnout látky, které dráždí kůži nebo vyvolají alergickou reakci. Vlhčené ubrousky by proto neměly nahradit 100 % hygieny malých dětí. 

Zkuste například dětské ubrousky Renova i v cestovní verzi pro lehčí zavazadlo nebo ubrousky Linteo s výtažkem z měsíčku lékařského

Kosmetické ubrousky – odstraní make up, vyčistí pleť

Po náročném dni nebo dlouhém večeru, případně na cestách, oceníte praktičnost kosmetických ubrousků. 

10

Přehled kosmetických vlhčených ubrousků

Odličovací – zvládnou odstranit make up a to i voděodolný. Mohou obsahovat složky pro hydrataci a péči o pleť.

Čisticí – zbaví pleť mastnoty, prachu a nečistot. 

Proti akné – obsahují mimo jiné látky proti zánětům.

Hydratační a osvěžující ubrousky – v průběhu dne dodají pleti svěžest a pocit čistoty. 

Peelingové ubrousky – odstraní odumřelé buňky a čistí ještě více do hloubky.  

Pro intimní hygienu – i na cestách můžete být fresh

Speciální ubrousky, které se nemusíte bát použít ani na ty nejcitlivější partie. Skvěle pomohou s hygienou při cestování a všude tam, kde není možné se klasicky umýt. Často obsahují zklidňující látky jako výtažek z měsíčku lékařského, heřmánku, nebo kyselinu mléčnou. 

Na trhu najdete i ubrousky pro intimní hygienu v případě výskytu hemoroidů. V jejich složení figuruje panthenol, výtažek z dubové kůry nebo vitamin E. 

Na úklid – úklid bez kýble a vody

6

Vlhčené ubrousky pomohou s rychlým úklidem celé domácnosti. Od koupelny a toalety přes nábytek až po kuchyň, na každou místnost v domě můžete použít buď univerzální anebo speciální ubrousky.

Ubrousky určené pro WC obsahují dezinfekční složky. Ty na nábytek zase antistatické a navíc dodají nábytku lesk. Většina vás potěší příjemnou parfemací, která provoní domov nebo kancelář. 

Dezinfekční – stvořené na likvidaci mikrobů

5

S bakteriemi a viry se setkáváme mimo domov neustále. Cesta hromadnou dopravou, nákup či návštěva úřadu nebo jiného místa s velkým pohybem lidí jsou pro přenos nemocí úplný ráj. A hlavně v chladnějších měsících. Dezinfekční ubrousky pomohou zbavit se mikrobů na rukách

Můžete je ale směle použít i pro očištění povrchů. Většinou obsahují alkohol nebo jiné látky účinné v boji s mikroorganismy. Proto se tento typ ubrousků v žádném případě nehodí pro péči o děti nebo intimní hygienu.  

Speciální – na co všechno seženete speciální ubrousky? 

Ještě vám to nestačí? A znáte třeba tyhle ubrousky?

Automobil

Výrobků v oblasti autokosmetiky je nespočet. A víte, že i auto se dá umýt vlhčeným ubrouskem? V prodejnách nebo na internetu seženete ubrousky na karoserii, na palubní desku, na plasty, dokonce na voskování, na skla i kožené povrchy.

Brýle

Ubrousky na brýle využijete i pro čištění objektivů kamer a fotoaparátů či jiné optiky. Vyleští, nezanechají šmouhy a působí antistaticky. 

Elektronika

8

K obrazovkám, monitorům, laptopům, tabletům a smartphonům je třeba postupovat opatrně, aby se nepoškodily. I pro ně najdete vlhčené ubrousky s antistatickými účinky, které zabraňují usazování prachu, odstraní mastnotu a rychle schnou. 

Vlhčené ubrousku vs. vlhčený toaletní papír

9

Na obalech vlhčených ubrousků najdete upozornění, že nepatří do odpadu a nelze je splachovat do WC. Důvod je prostý – ucpávají potrubí. A to velmi spolehlivě. 

Jediný druh vlhčeného ubrousku, který do toalety hodit můžete, je vlhčený toaletní papír. Ovšem i s ním opatrně. Větší počet listů může potrubí rovněž ohrozit. Pokud na komfort vlhkého toaletního papíru nedáte dopustit, házejte ho tedy raději buď do koupelnového koše nebo ho kombinujte s klasickým toaletním papírem

Oblibu vlhčeného toaletního papíru naprosto chápeme. V nabídce našeho e-shopu najdete vlhčený toaletní papír Linteo, dokonce i ve variantě s dubovou kůrou a také vlhčený toaletní papír Renova.

Udržitelnost – ekologové bijí na poplach

2_1

Cokoli jednorázového nejde s udržitelností příliš dohromady. Po použití to totiž vezmete a vyhodíte. O nevhodnosti vhazování ubrousků do toalety jsme se už zmínili. I když jsou ubrousky vyrobené z biodegradabilních (= biologicky odbouratelných) materiálů, v kanalizaci se nerozloží. Ve spojení s dalším tuhým odpadem a mastnotou mohou vytvořit obří masu, která ucpe kanalizaci a obnovit její funkčnost se pak může pěkně prodražit. 

Nevhodné materiály

Ubrousky z polyesteru a polypropylenu nedělají přírodě vůbec dobře. Tyto plastové materiály se v ní rozkládají i stovky let. S přihlédnutím k obřímu množství ubrousků, které lidstvo spotřebuje se nelze divit, že i ony přispívají k celosvětovým problémům s likvidací odpadu

Chcete používat vlhčené ubrousky? Dělejte to zodpovědně. 

Jak si zachovat čistý štít v souvislosti s vlhčenými ubrousky a životním prostředím? 

1. Přemýšlejte, kdy je lze nahradit.

Ubrousky se skvěle hodí na výlet, při cestování nebo při bleskovém úklidu v domácnosti. Nahradit s nimi ale kompletně vodu, mýdlo a hadr nemusíte. Také při péči o dětskou pokožku čistou vodu nic nenahradí.

TIP: Hledáte inspiraci pro ekologický úklid? Přečtete si náš článek o základech netoxického úklidu. 

2. Vybírejte ubrousky z přírodních materiálů. 

Zvolte ubrousky z celulózy, bavlny nebo bambusových vláken.

3. Bez parabenů. 

Čtěte složení a vyhněte se látkám, jako jsou parabeny, které škodí životnímu prostředí i lidskému organismu. 

Vlhčené ubrousky ano, ale s rozumem

Zjednodušit si život v dnešní hektické době je potřeba a vlhčené ubrousky tomu skvěle pomohou. Nenahrazujte jimi ale veškerou hygienu a úklid. Voda a mýdlo vyhovují lépe jak lidem, tak přírodě. 

Sledujte nás na sociálních sítích.   

Facebook: @procistotu.cz

IG: @purifio

TikTok: @procistotu.cz

Pinterest: @ProČistotu

Další užitečné články pro vás: 

Není ocet jako ocet – tipy pro využití octa v domácnosti

Fakta o vodním kameni a tvrdosti vody

Základy netoxického úklidu i pro vaši domácnost

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz