S námi máte jistý, že to bude čistý.

Jak správně mýt sklenice, aby zářily i po letech?

Některé skleničky používáme každý den, některé jen při speciálních příležitostech. Ať tak či tak, upatlané sklo k napití neláká. Jak se o skleničky starat a jak je mýt, aby byly stále lesklé a zářivé?

Dozvíte se:

  • Jak správně umýt sklenice ve dřezu. 
  • Na co si dát pozor při mytí sklenic v myčce.
  • Jak umýt silně znečištěné sklo, aby se nepoškodilo.
  • Tipy, jak vyleštit skleničky.
  • Jak správně mýt výčepní sklo.

Jak umýt sklenice ručně 

Na sklo nemusíte použít žádný saponát. Sklenice stačí omýt vlažnou nebo teplou vodou a nechat volně uschnout. Saponát může zanechat ve sklenicích nepříjemnou vůni a pachuť, která ovlivní chuť nápoje. A to nechcete, obzvlášť, když si vychutnáváte kvalitní víno. 

Zůstanou-li na sklenicích po oschnutí viditelné kapičky, vyleštěte je mikrovláknovou nebo bavlněnou utěrkou, která nezanechává na povrchu chloupky. 

Na sklo vždy s jemností

Na skleničky, zejména sváteční, rozhodně nikdy nepoužívejte žádné abrazivní prostředky, jako například tekutý písek nebo drsnou stranu houbičky. I kdyby na dně sklenice zbyl zaschlý nápoj, abraziva sklo poškrábou. Raději napusťte do sklenice vodu a nechte nějakou dobu odmočit.

Sklu nesvědčí horká voda. Sklenice s tenkými stěnami mohou vlivem vysoké teploty dokonce prasknout. Úplně stačí teplá nebo vlažná voda. 

Jak umýt sklenice v myčce

Sklenice se do myčky dávají naprosto běžně. Díky leštidlu a soli je to pro ně relativně bezpečný způsob údržby. Ovšem pozor na několik věcí. 

Můžete dát sklenice do myčky?

Ano, ale pozor na doporučení od výrobce. Pokud výrobce uvádí, že sklenice nejsou vhodné do myčky, raději je myjte ručně.

Tenkostěnné sklenice by mycí cyklus mohl poškodit. Dekorované nebo pozlacené sklenice se pro mytí v myčce příliš nehodí, protože myčka vzory postupně likviduje. Ostatní sklo mytí v myčce obvykle snese, pokud dodržíte jistá pravidla. 

U sklenic pozor na vysoké teploty

Myjete-li sklenice v myčce, volte programy určené pro mytí skla. Pracují s optimální teplotou a tlakem trysek, aby sklo nepoškodily. Vysoké teploty navíc, i když sklenice nepraskne, narušují povrch skla a způsobují jeho korozi, o které se více dočtete níže.

Jak skládat sklenice do myčky

U sklenic ze silnějšího skla si nemusíte počínat tak obezřetně, jako u těch tenkostěnných. Ty byste měli umístit dnem vzhůru do vrchního koše tak, aby se nedotýkaly sebe navzájem ani jiného nádobí. Hrozí jim rozbití a to by byla škoda. 

Některé myčky disponují i speciálními držáky na sklenice se stopkou, kam je lze bezpečně uchytit a při mycím cyklu se ani nehnou. Jestli takové držáky máte, využijte jejich schopnosti. 

Čím umýt skleničky

Vysoké teploty a agresivní mycí prostředky mohou způsobit korozi skla. Proto pokud myjete běžně v myčce sklenice, dbejte na to, abyste používali vhodné tablety na sklo, sůl a leštidlo.  

Po skončení cyklu otevřete myčku

Sklo tak postupně volně uschne a vychladne, bez teplotního šoku. Pobyt v zavřené myčce plné páry skleněnému povrchu vůbec nesvědčí. 

Jak vyčistit silněji znečištěné sklo

Někdy sklo vyžaduje důkladnější očistu. Například karafy na vodu či víno a skleněné vázy s úzkým hrdlem umí při čištění pěkně potrápit. Nebo se na skleničkách časem objeví bílý povlak. Z čeho vzniká a jde vyčistit?

Jak vyčistit vázy a karafy

Skleněné lahve s úzkým hrdlem, jako jsou karafy, vázy nebo různé dózy představují výzvu. Máme pro vás hned 2 tipy, jak si s nimi poradit.1. 

1. Odmočení

Bílý ocet je univerzální pomocník a má také dezinfekční účinky. Nejinak je tomu s kyselinou citronovou. Nalijte do karafy teplou vodu spolu s octem a trochou saponátu. Ocet lze vyměnit za kyselinu citronovou. Nechte přes noc odmočit a potom dobře vypláchněte čistou vodou.

2. Mechanické čištění

Stane se, že prosté odmočení nestačí a uvnitř nádoby zůstanou zbytky nečistot. Do lahve poté nasypte rýži a zalijte vodou tak, aby byla jen trochu potopená. Vázu zakryjte dlaní a pořádně s ní zatřepejte. Zbylé usazeniny tak pustí raz dva.

Mléčný povlak na sklenicích – jak se ho zbavit

S tímto jevem se setkáte, pokud myjete sklenice v myčce. Mléčný povlak mívá 2 příčiny a jen v jednom případě se ho lze zbavit.

1. Vodní kámen – mléčný povlak z minerálních usazenin má řešení

Tvrdá voda zanáší myčku a vlivem usazenin na skleničkách vzniká bílý povlak. Jevu lze předcházet správnou péčí o myčku, tedy jejím pravidelným čištěním a přidáváním vhodné soli pro změkčení vody

Pokud už povlak na skleničkách máte a je způsoben tvrdou vodou, zbavíte se ho octem. Sklenice jím buď otřete nebo je namočte do teplé lázně s pořádnou dávkou octa na několik minut. Poté opláchněte, nechte volně uschnout a případné fleky doleštěte mikrovláknovou utěrkou. Druhá možnost je namočit do octa utěrku nebo hadřík a sklenice jím otřít.

Zkusit můžete i roztok kyseliny citronové, jedlou sodu nebo citrón. Zkrátka vše, co platí na běžný vodní kámen. Funguje také zubní pasta, kterou rozetřete v tenké vrstvě a necháte chvíli působit. 

Nezapomeňte sklenice po všech výše zmíněných prostředcích dobře opláchnout teplou vodou. 

2. Koroze skla

Jestli nepomohl citron, ocet ani zubní pasta, je zřejmě sklenice nenávratně poškozena takzvanou korozí skla. K té dochází působením mnoha vlivů, od nekvalitního skla, po mytí v příliš teplé vodě nebo používáním agresivních prostředků. Koroze skla se nelze zbavit, proto až si pořídíte další sadu sklenic, věnujte péči o ně náležitou pozornost. 

Tipy pro leštění sklenic

Docílit blýskavých sklenic lze poměrně snadno, prostředky, které pravděpodobně máte doma. 

1. Kypřicí prášek

Hodí se nejen k pečení, ale také k leštění sklenic. Do přibližně 3 litrů vody nasypejte 1 sáček kypřicího prášku a sklenice ponořte do lázně na půl hodiny. Poté opláchněte vodou a vyleštěte mikrovláknovou nebo bavlněnou utěrkou. 

2. Ocet

A zase ocet. Kromě stop po vodním kameni také vyleštění sklenice do jasného lesku. Přidejte ho do dřezu při běžném mytí. 

Mytí výčepního skla

Dobře umyté sklo je základ pro dobře natočené pivo. Mastnota a nečistoty uvnitř sklenice, které nemusí být na první pohled patrné, vytvoří při čepování pěnu s velkými bublinami, která rychle spadne. 

Na mytí pivních sklenic jarovými prostředky rychle zapomeňte, jestli chcete natočit půllitr s pěknou čepicí. Jar stejně jako teplá voda kazí kvalitu pěny

Při mytí pivních sklenic dodržujte tyto zásady:

1. Pivní sklo myjte vždy studenou vodou

Ta totiž nejen myje, ale také chladí sklenice před dalším čepováním.

2. Používejte speciální tablety nebo prostředky.

Dokonalá pěna vyžaduje své. Profesionálové používají speciální tablety a tekuté prostředky, nikoli saponát.  

3. Pořiďte si myčku na pivní sklo

Nádoba se dvěma komorami, z nichž jedna je vybavena kartáčem a druhá oplachovacím trnem s tryskami. Pokud chcete opravdu kvalitně umyté pivní sklo, této myčce se nic nevyrovná.  

Při mytí skla už vás nic nezaskočí

Až budete chystat párty pro přátele, rodinnou oslavu nebo čistit skleničky na vánoční přípitek, nic vás nezaskočí. Nezapomeňte mít doma po ruce vždy ocet a kvalitní mikrovláknovou utěrku a párty může začít! 

Máte své osvědčené tipy pro mytí skla? Nějaké tajné babské rady, o které se chcete podělit? Napište nám! :) 

Sledujte nás na sociálních sítích.   

 

Facebook: @procistotu.cz

IG: @purifio

TikTok: @procistotu.cz

Pinterest: @ProČistotu

 Další užitečné články pro vás: 

Netoxický úklid, jak na to? | Procistotu.cz

Jak odstranit zápach z odpadkového koše | Procistotu.cz

Vodní kámen a tvrdost vody: vše, co potřebujete vědět | Procistotu.cz

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz