Třídění věcí: Proč se zbavit zbytečností a jak na to?
Chystáte se zahájit velký jarní úklid a přemýšlíte, kde začít? Zkuste nejprve trochu odlehčit prostor a zbavte se nadbytečných věcí, o které zakopáváte, nebo na ně jen sedá prach. Proč byste to měli udělat? Jak poznat, které věci vyhodit? A jak si do třídění vnést systém, abyste ho dotáhli do konce? Přečtěte si, proč zredukování věcí přispívá k větší domácí pohodě.
Proč třídit věci v domácnosti?
Věci, které měli v akci, dárky, památky z dovolených, dekorace, knihy, šanony plné papírů… Máte někdy pocit, že vaše domácnost praská ve švech a nemůžete se hnout? Nebo že pořád něco hledáte? A že úklid vám trvá déle, než byste si přáli?
V záplavě věcí, které se vám doma octinou, i když z nich v první chvíli máte radost, se občas můžete přestat cítit dobře. Pojďte s tím něco udělat. Jarní úklid je k tomu nejlepší příležitost. Napřed trocha motivace: Co získáte, když se zbavíte nadbytečných věcí?
Pocit kontroly
V přehledné a zorganizované domácnosti víte, kde co najdete. A když má každá věc své místo, orientují se všichni členové domácnosti. Nejenže nic hledáte vy, ale nikdo vás nezdržuje dotazy, kde co je.
Více času
Čím méně věcí máte, tím méně času potřebujete k jejich údržbě. Ušetřený čas můžete věnovat tomu, co vám dává smysl a přináší radost, ať už je to procházka se psem, hraní si s dětmi, povídání s partnerem nebo online kurz, který vás v životě posune dál.
Nový prostor
Myšlenky a život nejlépe proudí ve volném prostoru. Mít kolem sebe prostor přinese novou inspiraci a radost ze života. Zní vám to trochu „ezo“? Možná, ale představte si, kde se cítíte lépe: V pokoji plném věcí, kde vám oči neustále těkají z místa na místo ve snaze najít kousek harmonie, nebo ve vzdušné uspořádané místnosti?
Dobrý pocit
Srovnat věci ve stole, probrat šatník nebo kumbál, srovnat spižírnu, přinese nálož zdravého dopaminu. Věřte, že mozek umí divy, a když mu dáte ochutnat pocit z dobře odvedené práce, namotivujete sami sebe k další akci. K jarnímu úklidu se třídění dokonale hodí, jelikož jaro symbolizuje nový začátek a třídění vás nastartuje jako máloco jiného.
Pořádek v hlavě
Pořádek kolem sebe a pořádek v hlavě spolu úzce souvisí. I u lidí, kteří kolem sebe chorobně hromadí věci, je příčina zakotvena v mysli. Umění uklidit kolem sebe značí schopnost se samostatně rozhodovat a organizovat. Třídění vám také pomůže ujasnit vlastní priority.
Jak nejlépe třídit? Udělejte si plán!
Metod na třídění věcí je mnoho. Někdo radí třídit podle kategorií věcí, jako třeba Marie Kondo a její Konmari metoda. Jiní odborníci doporučují postupovat podle místností. Co si z toho vybrat?
Záleží čistě na vás, který postup je vám bližší. Než se do čehokoli pustíte, ujasněte si následující otázky a udělejte si plán:
1. Čeho chcete dosáhnout?
Máte za cíl vytřídit celou domácnost, jednu místnost, pouze skříně, jen oblečení nebo nádobí?
2. Co vás k tomu vede?
Proč se chcete zbavit věcí? Rozčiluje vás, že nemůžete nic najít? Cítíte se přehlceni množstvím věcí? Cítíte, že potřebujete v životě změnu a věříte, že úklid tomu pomůže? To vám pomůže určit oblast, kterou začnete třídit.
3. Kdy to chcete mít hotové
Uděláte si jeden třídící víkend, jedno odpoledne nebo budete postupně třídit celý měsíc? Když si nastavíte jasný cíl, bude jednodušší zhodnotit svou úspěšnost.
Nezapomeňte, že svůj plán můžete měnit. Když se v den, na který třídění naplánujete, vzbudíte se špatnou náladou nebo bez energie, odložte ho na jindy. Důležitější než dodržet rozvrh, je odvést dobrou práci, která vám přinese radost.
Jak poznat, čeho se zbavit?
To je otázka za milion. A tady máte odpověď:
1. Je to k ničemu
Naprosté zbytečnosti, které nemají žádný účel, jsou rozbité a neopravitelné.
2. Máte je ve více kusech
Ne, nepotřebujete dva mixéry pro případ, že by se jeden rozbil. Ani dvacet džín. Každý předmět skladujte jen v takovém množství, které jste schopni upotřebit.
3. Nepoužíváte to
Máte to, funguje to, ale jen se to válí kdesi v koutě.
4. Zastaralé technologie
Staré rozbité telefony, nabíječky, kabely a podobně.
5. Lapače prachu
Dekorace, obrazy, sošky, zvonečky, vázičky, všechno, co neustále musíte oprašovat. Toho, co se vám nelíbí nebo k tomu nemáte vysloveně citový vztah, se zbavte.
6. Stresuje vás to
K některým předmětům se vážou nepříjemné vzpomínky. Nebo se naštvete pokaždé, když to vidíte. Tyto věci by měly zmizet z vašeho domova jako první.
Kam s ním?
Nerudovská otázka, která vás možná bude trápit, když narazíte na něco, co nechcete vyhodit na smetiště. Nemusíte, existují i další alternativy. Jak naložit s nechtěnými věcmi?
Darovat
Udělejte kamarádce radost tričkem, které vám nesedí, ale jí padne jako ulité. Máte dva kávovary a vaše maminka ani jeden? Dopřejte jí možnost udělat si místo turka espresso. Z dobře promyšleného daru budete mít radost vy a obdarovaný.
Nedarujte však bez rozmyslu. Zjistěte, jestli dárkem opravdu potěšíte, jinak svůj problém s nechtěnou věcí jen přesunete na někoho jiného.
Swapnout
Swapování (výměn věcí) frčí jak osobně, tak v různých skupinách na sociálních sítích. Využijte příležitost pořídit si něco, co se vám líbí a zbavit se toho, co už nechcete.
Prodat
Mnoho věcí se dá prodat, s některými to ale není tak jednoduché. Například některé oblečení pravděpodobně prodáte za minimální cenu a zařizování kolem prodeje může být vysilující a náročné. Zvažte proto, zda se vám vyplatí vystavovat na Vinted všech třicet triček po 10 korunách. Váš čas přece také něco stojí.
Upcyklovat
Některé věci se dají přetvořit na něco jiného. Lze z nich například vyrobit nápaditou dekoraci. Staré ubrusy můžete rozstříhat a použít jako hadry na úklid. Internet je plný vychytávek a nápadů. Ponořte se do nich, možná v sobě objevíte kreativního ducha.
Recyklovat
Co nevyužijete ani nepošlete dál, roztřiďte do příslušných kontejnerů na tříděný odpad. Existují i kontejnery na oblečení a elektroniku.
Vyhodit
A co nelze ani recyklovat, odvezte do sběrného dvora.
TIP pro jarní úklid: Najděte místo pro sezónní oblečení. Můžete ho dát do úložného boxu, do vyšších pater skříně nebo zavakuovat do pytle. V létě se přece nemusí na věšáku prášit na zimní bundu
3 pasti třídění
1. To se ještě někdy může hodit
Ano, možná je to tak. Ale když naskočíte na tuto vlnu, nevyhodíte zřejmě nic, a věci, které „by se mohly hodit“, budou do nekonečna omezovat váš životní prostor.
2. To bylo moc drahé
Ano, může se stát, že zjistíte, že máte něco drahého, co nevyužijete. Můžete se to pokusit prodat, abyste neprodělali. Případně zkuste věc darovat někomu blízkému, koho rádi potěšíte. Pokud si necháte drahou, ale nepotřebnou věc, nezískáte vůbec nic.
3. Byl to dárek
Ale možná nevhodný, který vás vůbec nepotěšil. Nenechte se ochromit pocitem, že zbavit se dárku je neslušné. Dárek má dělat radost a pokud ne, je to jen nadbytečná věc, kterou ve svém životě nepotřebujete.
Závěrečné doporučení: Pusťte se do toho
Projít si svůj životní prostor a zhodnotit, co v něm nechat a co ne, vám pomůže uspořádat vlastní myšlenky. Ujasníte si své priority a pročistíte vzduch. Nemusíte věci bezhlavě vyhazovat. Můžete jimi potěšit někoho blízkého nebo je vyměnit za něco hezčího a užitečnějšího.
I kdybyste vytřídili jen jeden šuplík, uvidíte, že vás to posune vpřed. Možná si ten pocit budete chtít zopakovat a druhý den se pustíte do dalšího 🙂
Máte se tříděním zkušenosti? A máte své osvědčené tipy, jak se vypořádat s nadbytečnými věcmi? Podělte se s námi a napište nám o tom.