Záložky už dávno nepatří jen mezi stránky románů
Čtete napínavou knihu a nedokážete se od ní odtrhnout? I tak si občas potřebujete udělat pauzu a přitom neztratit stránku. A co teprve učebnice, skripta, pracovní diáře nebo deníky plné nápadů? Proč marnit drahocenný čas listováním a hledáním důležitého místa, když existuje jednoduchý nástroj, se který tohle odpadne? Ano, řeč je o záložce. Znáte její příběh? A víte, jak vám mohou záložky usnadnit a zpříjemnit život? Pojďte to s námi objevit.
V článku se dozvíte:
- O historii záložek
- O materiálech, ze kterých se záložky vyrábí dnes
- 8 důvodů, proč mít záložku vždy po ruce
Dobrodružná historie záložek
Záložka je jednoduchý vynález, jehož praktičnost oceňuje lidstvo od nepaměti. Čtenáři si odjakživa potřebují označit místo, kde přestali číst – a knihovníci po celém světě nacházejí kuriózní důkazy, které to potvrzují: banánovou slupku, slaninu, účtenky, osobní dopisy, peníze a dokonce i umělé řasy.
Nejstarší záložka
Archeologové odpovídají na mnoho otázek z historie a mají co říct i k záložkám. Zatím nejstarší záložku objevili připojenou ke koptskému rukopisu, vykopanému ze zničeného kláštera poblíž Sakkáry v Egyptě. Historikové ji datují do 6. století n. l. Byla vyrobena ze zdobené kůže podšité pergamenem a uchycena koženým řemínkem ke knize.
Nálezy naznačují, že různé předměty ve svitcích, které označovaly konkrétní místo, používali už starověcí Egypťané. Obvykle to byly kousky kůže nebo jiné přírodniny.
Středověk: Založ si stránku v Bibli
Ve středověku se náš evropský svět točil kolem křesťanství. Knihám dominovaly náboženské spisy a samozřejmě Bible. Zde si mniši a učenci označovali nejen místo, kde přestali číst, ale i pasáže, ke kterým se chtěli vracet. Představte si navíc, že ve středověku se stránky rukopisů ještě nečíslovaly! Najít tak konkrétní místo v knize by bez založení bylo opravdu oříškem.
K orientaci ve spisech sloužily proužky kůže nebo látky. Příslušníci bohatších vrstev používali více zdobené záložky. Tzv. registrum corula označuje záložku složenou z několika provázků – kožených nebo pergamenových šňůr svázaných dohromady, aby bylo možné označit více stránek současně.
Postupně záložky získávaly větší a větší popularitu. Vyráběly se například i z hedvábí a zdobily se třásněmi.
Renesance a knihtisk – knihy pro všechny!
V 15. století, když Gutenberg vynalezl knihtisk, se knihy začaly masově šířit a záložky zaznamenaly nový boom. Kvalitnější knihy obsahovaly hedvábný proužek všitý do hřbetu.
Záložky se už vyráběly s různými vzory, střapci, obrázky svatých, pozdravy nebo portréty.
Fikaný reklamní a informační nástroj
V 19. století se už záložky tiskly na tvrdý papír a byly běžně dostupné všem. Firmy – jako pojišťovny, cestovní kanceláře, velké i malé společnosti je rozdávaly a používaly jako nástroj vlastní propagace se slogany nebo nabídkou.
Knihovny v USA vytvořily v roce 1899 informativní záložku pro děti, která je edukovala v tom, jak zacházet s knihami.
Záložky informovaly čtenáře například o tom, jak se chránit před tuberkulózou, nebo poskytovaly kuriózní informace o jednotlivých městech.
A v neposlední řadě se záložky staly také sběratelskými předměty.
Záložky dnes – z čeho se vyrábí
Dnes si každý může pořídit záložku přesně podle svého gusta. Vybrat si lze ze široké škály materiálů od klasického papíru po elegantní kůži nebo lesklý kov. Můžete si koupit hotovou záložku, nebo si ji sami vyrobit.
Největší oblibě se stále těší papírové záložky. Jsou levné, dostupné a díky nepřebernému množství vzorů, barev i tvarů si vybere opravdu každý. Můžete je ladit s obsahem knihy, měnit podle nálady nebo si vytvořit sbírku pro každý žánr – třeba romantickou záložku pro romány a minimalistickou pro odbornou literaturu.
Pokud hledáte něco trvanlivějšího, sáhněte po záložkách z kůže. Mívají vyražené vzory, barevně obšité okraje či třásně. Takovou záložkou uděláte také radost každému knihomolovi.
Moderně a stylově působí kovové záložky z nerezové oceli. Magnetické záložky pevně drží na stránce a nevypadnou ani na cestách
Znáte barevné paperclipy?
Hledáte něco hravějšího a originálnějšího, než klasickou záložku? Zkuste velké barevné paperclipy. Na první pohled vypadají jako větší kancelářská sponka, vyrobená z akrylu, podlepená barevným vzorem. Jakmile je zkusíte, stanou se vašimi oblíbenými pomocníky pro mnoho příležitostí:
- pevně drží pohromadě i několik listů – ideální do diáře, poznámek nebo učebnic, ze kterých nevypadnou ani na cestách
- jsou lehké a pružné – nezatíží knihu ani vaše zavazadlo, když je vezmete na cesty
- nabízíme je v mnoha vzorech – květiny, geometrie, minimalistické motivy i hravé potisky.
Na webu procistotu.cz je dokonce vyrábíme na vaše přání.
8 důvodů, proč mít záložku vždy po ruce
1. NEZTRATÍTE STRÁNKU
Nežijeme ve středověku a knihy dnes mají stránky běžně očíslované. Jenže chcete si pokaždé pamatovat, kde jste přestali číst? A co když si čtete venku, odskočíte si a vítr vám stránku otočí?
Se záložkou máte jistotu, že se k textu vrátíte přesně tam, kde jste skončili. Ať už jde o rozečtenou knihu, osobní deník nebo pracovní poznámky, záložka vám usnadní orientaci a ušetří čas.
2. OZNAČÍTE DŮLEŽITÉ MYŠLENKY
Záložka nepatří jen do rozečteného románu. Knihy plné inspirace, učebnice, skripta, adresář, deník nebo zápisník, i v nich se chcete zpětně vracet k určitým pasážím. A těch může být i více. Díky záložce najdete klíčové místo bez zbytečného zdržování.
3. MAJÍ STYL
Záložka nadělá rozhodně víc parády než paragon od posledního nákupu. A také je daleko trvanlivější. I ty nejběžnější papírové záložky se vyrábějí z odolnějšího papíru a vydrží překvapivě dlouho.
4. MŮŽETE JE SBÍRAT
Sbírat můžete kdeco.Třeba veterány nebo klobouky. Záložky přinášejí sběratelům dvě hlavní výhody: nezaberou moc místa a nejsou drahé. Dokonce existují i internetové skupiny, kde si sběratelé a nadšenci záložky vyměňují. Můžete se tak dostat k opravdu zajímavým kouskům.
5. MŮŽETE JE STŘÍDAT
A to podle nálady, žánru nebo klidně počasí. Záleží jen na tom, co vám vyhovuje a co vás baví.
6. MÍSTO NA POZNÁMKY
Na záložku si můžete psát poznámky v průběhu čtení nebo myšlenky, které vás napadnou.
7. ZÁLOŽKA NA MÍRU
Záložku si také můžete nechat vyrobit na přání, bude tak jedinečná a jen pro vás. Takovou záložku můžete použít nejen do knihy, ale i do svého osobního deníku a ještě více si tak zútulnit svůj prostor pro své nejhlubší myšlenky.
Záložku na přání můžete také nechat vytvořit pro někoho blízkého a dat mu tak najevo, že ho opravdu znáte.
8. ZÁLOŽKA JAKO DÁREK
Když darujete někomu knihu, darujte mu k ní i záložku. Může ladit s tématem knihy nebo se čtenářem.
Záložky využijete i jinde než v románech
Záložka se hodí i v jiných formátech než v knihách. Velmi dobře poslouží v diáři, poznámkovém bloku nebo zápisníku. Oceníte ji i v osobním deníku.
Záložku využijí i vaše děti v učebnicích a studijních materiálech. A v tomto případě rozhodně neplatí, že méně je více. Naopak – pro zakládání v učebnicích se hodí mít po ruce spoustu záložek. Dětem se nejvíc líbí záložky s veselými motivy nebo dokonce taháky. Ale psst!
Jaké záložky jste si oblíbili vy?
Preferujete určitý druh záložek, nebo vám na tom, čím si stránky v knize založíte, nesejde? Darujete svým blízkým ke knize vždy záložku nebo tuto starost přenecháte jim? A nechali jste si někdy vyrobit záložku na míru? Jsme zvědaví, napište nám :)
Sledujte nás na sociálních sítích:
Facebook: @procistotu.cz
IG: @purifio
TikTok: @procistotu.cz
Pinterest: @ProČistotu
Další užitečné články pro vás:
Třídění věcí: Proč se zbavit zbytečností a jak na to?