Jak vybrat pytle do odpadkového koše
Dobře padnoucí pytel z kvalitního materiálu udrží odpadkový koš v čistotě. A navíc kdo by chtěl cestou k popelnici řešit nehody s rozsypanými odpadky? Nikdo. Uklízet takovou spoušť vyžaduje dost času a odolný žaludek. Jak se vyznat v odpadkových pytlích a je jediným ukazatelem cena? A jak je to s ekologickými variantami? Čtěte a dozvíte se.
V článku se dozvíte:
Z čeho se vyrábí odpadkové pytle a proč se o to zajímat
Nejčastěji se odpadkové pytle vyrábí z polyethylenu. Rozlišujeme dva druhy LDPE a HDPE. V čem se liší?
LDPE – igelit
Zkratka pochází z anglických slov low-density polyethylene a znamená polyethylen s nízkou hustotou. Vyznačuje se menší pevností, zato je ale více poddajný, elastický a má vyšší pevnost v následném tahu. Skvěle se proto hodí na odpad s ostrými hranami a na těžký odpad.
Používá se například pro balení pečiva nebo výrobu igelitových tašek nebo kelímků na kávu. Je lesklý, hladký a nešustí.
LDPE značí číslo 4 v trojúhelníku se šipkami, který najdete na obalu.
HDPE – lidově mikroten
Zkratka slov high-density polyethylene označuje pytle s větší hustotou materiálu. Hovorově mu říkáme mikroten. Mikroten poznáte podle typického šustění. Oproti igelitu je pevnější a odolnější i při nižším počtu mikronů. Avšak postrádá elasticitu. Nehodí se proto na odpad s ostrými hranami.
Používá se tam, kde předmět vyžaduje především pevnost: na výrobu hraček, plastových nádob nebo i potrubí ve stavebnictví.
HDPE poznáte podle čísla 2 v trojúhelníku se šipkami na obalu.
Pytle ze škrobů
V poslední době se setkáme i s variantou pytlů na odpad vyrobených z kukuřičného, sojového nebo bramborového škrobu nebo podílem těchto složek.
Tloušťka materiálu – na síle záleží
Při výběru se vždy dívejte na počet mikronů (μ). Počet mikronů udává tloušťku materiálu. U LDPE sáčků bude mikronů vždy více, protože igelit nejde vyrobit v tak tenké vrstvě jako mikroten.
Platí, že velmi záleží na tom, na jaký odpad pytle potřebujete a také na objemu koše.
- Na papír a plasty s klidem stačí sáček o tloušťce 10 μ. Papír a plasty jsou lehké.
- Pro klasický domácí odpadkový koš o objemu kolem 50 l si vyberte sílu alespoň 15 μ. Pokud máte větší koš, klidně sáhněte i po větší tloušťce.
- Na těžší odpad berte pytle od 20 μ výše.
Pytle s označením nad 25 μ slouží na extra těžký odpad, jako například stavební suť. Protože ale velmi záleží právě i na materiálu, najdete pytle s označením až do 200 μ.
Při výběru se proto řiďte popisem na obalu a případně popisem e-shopu, k čemu jsou pytle určené a kolik toho snesou.
Velikosti pytlů – na co se zaměřit
Pytel by měl do koše dobře pasovat. Menší sáček nedovolí využití plné kapacity koše. Také může sklouznout z okraje a odpadky padají mimo něj přímo do nádoby. A když nevyhazujete jen suchý odpad, pak vás kromě sbírání odpadků z koše čeká ještě jeho čištění, protože bude pěkně upatlaný.
Rozměry snadno změříte metrem. Myslete na to, aby pytel přesahoval přes okraj. Při vynášení odpadků se s ním pak lépe manipuluje. Vyhnete se také jeho sesunutí dovnitř koše. Existují i pytle s elastickým lemem, které tento nešvar eliminují. Avšak vybrat odpovídající velikost a objem je klíčové.
S pytli o objemu 240 l ochráníte před dlouhodobým usazováním nečistot dokonce i popelnici. Po letech používání určitě poznáte rozdíl a pogratulujete si k dobrému rozhodnutí :)
Ucha, šňůrka nebo zavazování?
Skončila doba, kdy jste na sáčku museli dělat uzel. Dnes je většina kvalitních sáčků a pytlů na odpad vybavena nějakým systémem pro snadnější a pohodlnější manipulaci. Setkat se můžete s několika typy:
Zatahovací pytle
Plastovou pásku zabudovanou do lemu pytle po naplnění jednoduše zatáhnete a pytel je uzavřen. Se zatahovacími pytli se velmi snadno a hygienicky manipuluje.
Sáčky s uchy
Ucha, která vypadají jako u mikrotenového sáčku svážete k sobě. Systém s uchy je jednoduchý a snadný.
Vázací pytle
Vázací pytle jsou nahoře opatřeny 4 cípy, které k sobě křížem svážete, vezmete a jdete s odpadky k popelnici.
Jsou eko pytle opravdu ekologické?
Jestli si zakládáte na udržitelnosti, ale komfortu sáčku v koši se nechcete vzdávat a pokaždé koš vymývat, máte na výběr z několika možností.
1. Kompostovatelné sáčky a pytle
Pokud chcete se bioodpadu zbavujete na vlastním domácím kompostu, dbejte na to, abyste vybrali pytle, které jsou označeny certifikátem „OK Compost HOME“. Ten znamená, že se materiál rozloží při teplotě 20–30 °C.
Sáčky s certifikátem ‚‚OK compost INDUSTRIAL‘‘ vyžadují pro rozklad teplotu nad 55 °C, kterou mohou poskytovat jen průmyslové kompostárny.
2. Sáčky z recyklovaného plastu.
Recyklovaný plast je pořád plast, ale z již použitého plastu, takže na něj nebyl třeba nový vstupní materiál.
Bioplasty – co to je a jak s nimi zacházet?
Pod pojmem bioplasty se skrývají plasty, které jsou zcela nebo částečně vyrobeny na rostlinné bázi.
Rozdělujeme je na biodegradabilní a oxodegradabilní. Biodegradabilní plast se rozloží působením bakterií za specifických podmínek. Oxodegradabilní plast obsahuje příměsi, které urychlují jeho rozklad na vzduchu při působení UV záření. Přišlo se však na to, že tímto procesem vznikají mikroplasty, které potom kolují v ovzduší.
Bioplast byste neměli vyhazovat do žlutých kontejnerů na plasty, protože současné technologie si s ním při recyklaci neumí poradit.
Také neznamená, že biodegradabilní plast je kompostovatelný. Jak píšeme výše, pytle na kompost musí být označeny příslušným certifikátem.
S ekologií a plasty to tedy není vůbec jednoduché. Vědci stále zkoumají jejich vliv na životní prostředí a snaží se přijít na to, jakým způsobem je účinně likvidovat a za jakých podmínek se který rozkládá.
Jak se chovat ekologicky?
Teď jste z toho jeleni a vůbec nevíte, jak šetřit vlastním přičiněním životní prostředí? Nezoufejte, máme několik tipů, jak být při likvidaci domácího odpadu k přírodě šetrnější:
1. Třiďte odpad
Papír, plasty, sklo, plechovky, bioodpad. Když jednotlivé druhy odpadu oddělíte, snáze se zrecyklují. K jejich rozlišení pak velmi pomohou barevné pytle, které nabízí například značka FINO na naše e-shopu.
2. Omezte jednorázové obaly.
Nakupujte do látkových tašek a zjistěte, kde v okolí máte bezobalový obchod.
3. Domácí kompost.
Kompost nejen vyřeší otázku bioodpadu z domácnosti, ještě s ním pohnojíte zahrádku.
4. Použijte pytle víckrát, pokud to jde.
Někdy není nutné sáček z koše vyhazovat po prvním použití. Když například v kanceláři vyhazujete do koše jen papíry, s klidem je lze vysypat a sáček znovu použít.
Vychytávky – co ještě umí některé sáčky do koše
Víte, že pytle do koše mohou i vonět? Ano, například pytle Vigo s vůní jahod pomohou zamezit nepříjemnému zápachu, který se někdy z koše line.
Další tipy, jak eliminovat zápach z koše, se dočtete na našem blogu.
Vůně někdy není vše a v případě košů na toaletách nebo kosmetických salonech to platí dvojnásob. Zde oceníte sáčky s antibakteriální složkou. Obsahují vrstvu, která brání množení bakterií.
Pytle do koše už nejsou věda
Nyní víte, podle čeho vybírat pytle do koše. Změřte koš, promyslete, co do něj budete odkládat a najděte nejlepší variantu. Nedejte jen na cenu. Hlídejte si hlavně popis produktu, na jak těžký odpad jsou pytle určené a pokud chcete kompostovat, omrkněte certifikáty.
Vaše osobní zkušenost s kvalitou pak určí, jestli si dané pytle oblíbíte. Záleží totiž i na zpracování švů a celkovém provedení. Pokud váháte s výběrem, obraťte se na nás a napište nám :)
Sledujte nás na sociálních sítích.
Facebook: @procistotu.cz
IG: @purifio
TikTok: @procistotu.cz
Pinterest: @ProČistotu
Další užitečné články pro vás:
Utěrky z mikrovlákna – proč je používat a jak se o ně starat
Základy netoxického úklidu i pro vaši domácnost