S námi máte jistý, že to bude čistý.

Jak porazit zápach z odpadkového koše

Zapáchající koš známe všichni. Zejména v letních měsících, kdy stoupá teplota venku i doma, se vše rychleji kazí. Zbytky potravin se rozkládají a přináší s sebou nepříjemný smrad. Můžete udělat něco proto, aby odér zmizel nebo alespoň trvalo déle, než ho ucítíte? 

Prevence – jak předcházet zápachu odpadků

Lepší, než zápach likvidovat, je mu předcházet. Pár jednoduchých tipů, které můžete ihned aplikovat, vám pomůže snížit intenzitu zápachu z koše. Největším zdrojem zápachu koše jsou bezesporu kazící se potraviny, hlavně maso. Zkažené maso zařídí takový odér, že s vynesením koše nebudete dlouho váhat. 

1. Pořiďte si menší koš

Menší koš rychleji naplníte a dříve vynesete. Zní to jednoduše, ale v tom spočívá to kouzlo. Odpadky se tak nestihnou začít kazit před tím, než je vyhodíte do popelnice. 

2. Třiďte odpad

Slyšeli jste to už určitě tisíckrát a ještě to jistě uslyšíte. Když oddělíte potenciálně smradotvorný odpad a co nejdříve ho odnesete na kompost nebo do popelnice na bio odpad, nestihne vám doma zapáchat.

3. Odpadky před vyhozením zabalte

Pokud víte, že koš hned tak ven neponesete, nemáte popelnice na bio odpad ani kompost, balte zbytky potravin pečlivě do igelitového sáčku a teprve potom vyhazujte do koše. Zápach sice po čase pronikne i přes igelit, ale bude to rozhodně trvat déle. 

4. Vyberte vhodné pytle na odpad

Určitě se vám to už stalo. Vytáhnete pytel z koše a zjistíte, že je protržený a kape z něj odporně páchnoucí kapalina, po jejímž původu se vám nechce vůbec pátrat. Koš je špinavý a vás čekají nepříjemné chvíle strávené jeho čištěním. Kvalitní odpadový pytel takovým nehodám předejde.

Důležitá je i správná velikost sáčku. Malý sáček, který nepřetáhnete přes okraj, může sklouznout dovnitř a odpadky pak padají mimo. 

Jak čistit koš a kdy

I při sebevětší snaze se stane, že se z koše začne linout nelibá vůně. A nezbavíte se jí ani vynesením odpadků do popelnice. Smrdí celá nádoba. Co s tím?

A pozor – koš bychom měli čistit i když zrovna nezapáchá. V odpadcích se množí mikroby. Takže i když se zdá, že je koš v pořádku, měli bychom ho pravidelně vymývat z čistě hygienických důvodů

Jak pravidelně udržovat odpadkový koš

Po odnesení odpadků koš vypláchněte vodou. Neškodí přidat trochu saponátu

Dalším skvělým antibakteriálním pomocníkem je ocet. Můžete ho do koše nalít smíchaný v poměru 1 : 1 s vodou a vypláchnout. Nejlépe účinkuje bílý ocet s vyšší koncentrací kyseliny octové, pokud ho nemáte po ruce, sáhněte po klasickém kuchyňském octu. Případně využijte octový čistič a zevnitř koš postříkejte, nechte chvíli působit a vypláchněte vodou. 

Ocet neutralizuje zápach a také výborně dezinfikuje. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou. Octem koš můžete očistit i zvenčí. 

NÁŠ TIP: více o octech a jejich využití v domácnosti prozradíme v článku Není ocet jako ocet – tipy pro využití octa v domácnosti.

Co když koš potřebuje dokonalejší očistu? 

Jednou za čas si koš možná vyžádá hlubší čištění. Podle materiálu zvolte vhodnou dezinfekci a aplikujte ji. Výborně se nám osvědčila například dezinfekce Krystal, která nejen dezinfikuje, ale i moc příjemně voní. 

Pokud máte plastový koš, možná jste zaznamenali, že tento materiál má schopnost absorbovat zápach a není snadné se ho zbavit. Pokud vám do plastové nádoby unikne páchnoucí tekutina, pomůže soda nebo kypřicí prášek. Nasypte je na dno a nechte minimálně 10 minut působit. Soda pohlcuje pachy. Potom koš vypláchněte. 

5 tipů, jak udržovat koš voňavý a čistý

Vůní :) A tu do koše dostanete několika způsoby. 

1. Esenciální oleje

Nakapat na vatový tampón 10–15 kapek vašeho oblíbeného oleje potlačí zápach opravdu účinně. Můžete ho umístit přímo do koše pod odpadkový pytel nebo do pytle. 

2. Spreje

K provonění koše poslouží také osvěžovač vzduchu. My máme výbornou zkušenost s olejovým osvěžovačem Krystal. Máme ho ve 4 různých vůních a můžete si vybrat tu, která vám sedne nejlépe. Nastříkejte ho do nového pytle, který do koše umístíte. 

Naším dalším favoritem jsou neutralizátory pachu Cleamen. Likvidují zápach velmi účinně a zanechávají svěží vůni.

NÁŠ TIP: Pokud máte sušičku, po každém cyklu z filtru vyndaváte vlákna tkanin. Využijte je k prodloužení trvanlivosti vůně osvěžovače nebo esenciálního oleje. Nastříkejte ho nebo nakapejte na hrstku vláken a vložte do koše. V tkanině se vůně udrží déle.

3. Bylinky a citrusy

Můžete jít také přírodní cestou a na dno koše umístit usušené slupky z citrusů nebo sušené bylinky. Hlavně slupky usušte opravdu důkladně. Čerstvé slupky by vykonaly úplně opačnou službu, než zamýšlíte. 

4. Soda a kočkolit

Jedlá soda i stelivo do kočičích záchodků pohlcují vlhkost a neutralizují zápach a můžete je nasypat rovnou na dno odpadkového koše v tenčí vrstvě.

5. Voňavé pytle na odpad

Bezpracné řešení představují pytle na odpad s vůní. Nemusíte se pak zabývat žádnými dalšími přísadami a vůni máte rovnou v koši. 

Se zápachem odpadků lze účinně bojovat

Práce s odpadky nebude nikdy tou nejvoňavější činností v domácnosti. Teď už ale víte, jak si ji zpříjemnit a jak to zařídit, aby odér z odpadků neničil vůni vašeho domova. 

Další užitečné články pro vás: 

Jak správně mýt sklenice, aby zářily i po letech?

Fakta o vodním kameni a tvrdosti vody

Základy netoxického úklidu i pro vaši domácnost

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz