S námi máte jistý, že to bude čistý.

Jak porazit zápach z odpadkového koše

Už je to tu zase! Letní teploty urychlují zkázu potravin a odpadky v koši se nepříjemně připomínají o dost dříve, než by nám bylo milé. Jak si poradit se zapáchajícím odpadkovým košem a co udělat pro to, aby vůni domova nerušil odér odpadků?

Prevence na prvním místě

Lepší než zápach likvidovat, je mu předcházet. Následující jednoduché tipy můžete ihned aplikovat.  

1. Pořiďte si menší koš

Menší koš rychleji naplníte a dříve vynesete. Zbytky jídla tak skončí v popelnici dříve, než se stihnou zkazit a zapáchat.  

2. Třiďte odpad

Zbytky jídla patří na kompost nebo do popelnice na bio odpad. Právě vyhozené potraviny se na vzniku zápachu z koše podílí nejvíc. Představte si odřezky z masa nebo zbytek od oběda v koši po několika dnech. Ne, tohle opravdu doma skladovat nechcete. 

3

3. Odpadky před vyhozením zabalte

Pokud nemáte popelnice na bio odpad ani kompost, zabalte zbytky potravin pečlivě do igelitového sáčku a teprve potom vyhoďte do koše. Zápach sice po čase pronikne i přes igelit, ale bude to trvat déle. 

4. Používejte kvalitní pytle

Určitě se vám to už stalo: Vytáhnete pytel z koše a zjistíte, že je protržený. Kape z něj tekutina neznámého původu a vy stojíte hned před dvěma nepříjemnými úkoly: odnést pytel do popelnice a vyčistit znečištěný odpadkový koš. Kvalitní odpadový pytel takovým nehodám předejde.

Důležité je také vybrat správnou velikost sáčku. Malý sáček, který nepřetáhnete přes okraj, může sklouznout dovnitř a odpadky pak padají mimo něj. Vedle velikosti záleží také na hmotnosti odpadu, kterou pytel musí udržet.

TIP:  Zjistěte, jak vybrat správný pytel na odpadky

Jak a kdy čistit koš

I při sebevětší snaze se někdy stane, že se z koše začne linout nelibá vůně, která nezmizí ani po vynesení odpadků. Co s tím, když začne páchnout celý koš?

Co když koš potřebuje dokonalejší očistu? 

Pokud vám do plastové nádoby unikne páchnoucí tekutina postupujte následovně:

  1. Koš dobře vypláchněte, nejlépe ve vaně nebo sprchovém koutě. Případně i mechanicky odstraňte zaschlé nečistoty.
  2. Na dno koše nasypte vrstvu jedlé sody nebo kypřicího prášku. Nechte 10 minut působit a vypláchněte čistou vodou. 
  3. Nastříkejte do koše vhodnou dezinfekci s ohledem na materiál. Můžete použít bílý ocet, Savo nebo jiné dezinfekční prostředky. Nám se skvěle osvědčila dezinfekce Krystal s příjemnou vůní, kterou lze použít na plasty i nerez. 

KRYSTAL univerzální dezinfekce 750 ml

Jak pravidelně udržovat odpadkový koš

V odpadcích se množí mikroby, proto koš musíme pravidelně udržovat v čistotě z čistě hygienických důvodů, i když se z něj zrovna žádný odér neline.  Obzvlášť plastové koše mají schopnost absorbovat pachy a jednou za čas přímo vyžadují důkladnější čištění.  Jak na to? 

  1. Po vynesení odpadků koš vypláchněte teplou nebo horkou vodou. Můžete přidat trochu saponátu
  2. Pro odstranění mikrobů použijte bílý ocet. Nalijte ho do koše smíchaný v poměru 1:1 s vodou a nechte 30 minut působit. Poté vypláchněte čistou vodou. Proč doporučujeme bílý ocet? Obsahuje větší koncentraci kyseliny octové než klasický kuchyňský ocet, a tím pádem má vyšší účinnost. 

Ocet neutralizuje zápach a také výborně dezinfikuje. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou. Octem koš můžete očistit i zvenčí. 

NÁŠ TIP: Více o octech a jejich využití v domácnosti se dočtete v článku Není ocet jako ocet – tipy pro využití octa v domácnosti.

 

Allnature Bílý ocet 10 % 5 l

5 tipů pro voňavý odpadkový koš

Jak zařídit, aby odpadkový koš voněl?

1. Esenciální oleje

Nakapejte na vatový tampón 10–15 kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje. Můžete ho umístit přímo do koše pod odpadkový pytel nebo do pytle. Funguje to geniálně :)

Esenciální oleje

2. Spreje

Koš provoní také osvěžovač vzduchu. Nám se osvědčil olejový osvěžovač Krystal. Máme ho ve 4 různých vůních a můžete si vybrat tu, která vám sedne nejlépe. Nastříkejte ho do nového pytle, který do koše umístíte. 

Naším dalším favoritem jsou neutralizátory pachu Cleamen. Pach nemaskují, ale skutečně pohlcují. 

KRYSTAL olejový osvěžovač zelený 750 ml

1530

NÁŠ TIP: Pokud máte sušičku, po každém cyklu z filtru vyndaváte vlákna tkanin. Než abyste je vyhodili, použijte je místo vatového tampónu: nakapejte na ně esenciální olej, nastříkejte osvěžovač nebo neutralizátor a vložte do koše. Prodloužíte tím trvání vůně.

3. Bylinky a citrusy

Na dno koše umístěte usušené slupky z citrusů nebo sušené bylinky. Pozor: slupky musí být opravdu důkladně usušené, jinak by vykonaly přesně opačnou službu.

4. Soda a kočkolit

Jedlá soda i stelivo do kočičích záchodků pohlcují vlhkost a neutralizují zápach. Můžete je nasypat rovnou na dno odpadkového koše v tenčí vrstvě.

5. Voňavé pytle na odpad

Bezpracné řešení představují pytle na odpad s vůní. S voňavým pytlem už nepotřebujete žádné další pomůcky. 

Se zápachem odpadků lze účinně bojovat

Práce s odpadky nebude nikdy tou nejvoňavější činností. Několik jednoduchých pravidel vám pomůže zabránit tomu, aby zápach z koše zmořil celou domácnost. 

  1. Vyberte koš správné velikosti nebo odpadky vynášejte častěji. 
  2. Investujte do kvalitních odpadkových pytlů.
  3. Koš pravidelně vyplachujte teplou vodou s jarem. 
  4. V případě, že je koš více znečištěný, použijte vhodnou dezinfekci
  5. Pro voňavý koš použijte esenciální oleje, pohlcovače pachů nebo osvěžovače vzduchu, které nastříkáte přímo do koše. 

Sledujte nás na sociálních sítích.   

Facebook: @procistotu.cz

IG: @purifio

TikTok: @procistotu.cz

Pinterest: @ProČistotu

Další užitečné články pro vás: 

Jak správně mýt sklenice, aby zářily i po letech?

Fakta o vodním kameni a tvrdosti vody

Základy netoxického úklidu i pro vaši domácnost

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz