S námi máte jistý, že to bude čistý.

Fakta o vodním kameni a tvrdosti vody

Vodní kámen známe všichni. Nejen že nevypadá zrovna esteticky, snižuje také životnost spotřebičů. Víte, co to je a jak vzniká? Jak souvisí s tvrdostí vody? A jak se ho nejlépe zbavit? 

V článku se dozvíte:

  • Co je vodní kámen a jak vzniká?
  • Co je tvrdost vody?
  • Jak zjistit, jak tvrdá voda teče z vašeho kohoutku?
  • Jak bojovat s vodním kamenem?

Co je vodní kámen

Vodní kámen je povlak na stěnách nádob a povrchů, které přichází do styku s vodou. Jeho tvorbu urychluje zahřívání vody. Zvýšení teploty totiž zapříčiní srážení solí, které ho mají na svědomí. Proto ho často najdete ve varné konvici, pračce nebo myčce. Hlavní složkou vodního kamene je uhličitan vápenatý a uhličitan hořečnatý.  

Ačkoli vápník i hořčík hrají důležitou roli ve správném fungování lidského organismu, ve formě vodního kamene je v domácnosti nechcete. 

Za co všechno může vodní kámen:

  • nevzhledný povlak
  • žluté i nahnědlé skvrny na umyvadle nebo ve WC míse
  • zadřená pračka a myčka
  • zanesené a korodující potrubí
  • snížení účinku mycích a pracích prostředků

Víte, že vodní kámen neprospívá ani naší pokožce a vlasům? Ucpává póry, lepí se na vlasy a u citlivých osob dráždí kůži. Ovlivňuje i chuťové vlastnosti vody. 

Původ vodního kamene v tvrdosti vody

Usazování vodního kamene a tvrdost vody spolu úzce souvisí. Platí, že čím tvrdší vodu máte, tím více se usazuje vodní kámen. Tvrdost vody vyjadřuje množství rozpuštěných minerálů (vápníku a hořčíku) ve vodě. Minerály se do vody dostávají během jejím průchodu horninami při koloběhu, než se dostanou přes kohoutek až k vám. 

Stupnice tvrdosti vody a doporučení

Pro úplné pochopení vás na úvod provedeme trochou teorie. Nebojte se, bude to snadné a nic z toho si nemusíte pamatovat, v písemce to nebude :)

Pro měření tvrdosti vody existuje stupnice. Její číselné hodnoty udávají obsah vápníku a hořčíku v pitné vodě. Dříve se používaly německé stupně (°dH). Dnes se tvrdost vody vyjadřuje v mmol/l (milimol na litr). Platí převodní vztah 1 mmol/l = 5,6 °dH. 

Stupnice vypadá následovně: 

Voda

mmol/l

°dH

velmi měkká

<0,7

<3,9

měkká

0,7–1,25

3,9–7

středně tvrdá

1,26–2,5

7,01–14

tvrdá

2,51–3,75

14,1–21

velmi tvrdá

>3,75

>21

 

Podle vyhlášky 252/2004 sb. je doporučená tvrdost vody mezi 2 a 3,5 mmol/l. (Údaj najdete v Příloze č. 1 v části B. Fyzikální, chemické a organoleptické ukazatele.)

Přechodná a trvalá tvrdost

Za vodní kámen může takzvaná přechodná tvrdost vody. Někde se setkáte s pojmem alkalita nebo karbonátová tvrdost. Způsobují ji vápenaté a hořečnaté soli a mizí po jednom převaření. To je první tip, jak se jí zbavit. Vodu jednoduše převařte a uschovejte pro pozdější použití. 

Existuje také trvalá tvrdost. Tu mají na svědomí jiné typy solí, které se varem nevysráží a ve vodě zůstanou. Patří sem sírany, chloridy, dusičnany, křemičitany nebo humáty. 

6 tipů, jak zjistit tvrdost vody 

Chcete vědět, jak tvrdá voda teče z vašeho domácího kohoutku, na pracovišti nebo třeba na chatě? Možností se nabízí několik:

ROZBOR

 Přesnou hodnotu odhalí pouze laboratorní rozbor ve specializovaném pracovišti. Jeho pomocí zjistíte o své vodě mnoho dalších informací. Rozbory samozřejmě stojí peníze a na výsledky si počkáte. 

ZKUŠENOSTI

 Že používáte tvrdou vodu, si všimnete záhy pouhým pozorováním. Zanáší se vaše rychlovarná konvice rychle vodním kamenem? Vidíte na vodovodních bateriích stopy po kapkách? Nebo na umytém nádobí? Tvoří se na čaji nebo kávě povlak a ulpívá na stěnách hrnku? Vaříte maso nebo zeleninu do změknutí déle, než uvádějí recepty? To vše značí, že použitá voda je tvrdá.  

MÝDLOVÝ TEST

 Jednoduchý, ale ne úplně přesný test o tvrdosti vody leccos napoví. 

  1. Vezměte PET lahev a napusťte do ⅓ vodou.
  2. Přidejte pár kapek čistého tekutého mýdla.
  3. Chvíli intenzivně se zavřenou lahví třeste.
  4. Postavte a pozorujte, co se stane po několika vteřinách. Je-li voda dole čirá a nahoře se vytvořila pěna, voda je měkká. Pokud vznikl zakalený roztok bez pěny, máte tvrdou vodu.

Test je ovlivněn kvalitou mýdla, proto není úplně vypovídající. 

LAKMUSOVÝ PAPÍREK

 Znáte ho z chemie ve škole a možná jste si mysleli, že ho už nikdy nebudete potřebovat. Na tohle se ale hodí skvěle. Pomocí barevné škály rychle zjistíte, jak na tom vaše domácnost s vodou je. Pořídíte ho třeba v Hornbachu.

KAPKY

 Speciální kapky pro měření tvrdosti vody. Test je naprosto jednoduchý, stačí se držet popsaného postupu. Fungují tak, že naplníte nádobku z balení příslušným množstvím vody a do ní kapete činidlo. Nezapomeňte kapky počítat, podle jejich počtu určíte tvrdost vody.

Najdete je třeba zde, ale i na mnoha jiných e-shopech a v obchodech. 

VODÁRNA

 Když nemáte studnu a odebíráte vodu z řadu, informace o její kvalitě a tvrdosti poskytne také vaše vodárna. V našem případě jsme hledali tvrdost vody v obci Přeštice na jižním Plzeňsku zde

Co s tím

Jestli jste právě zjistili, že máte tvrdou vodu, nezoufejte. Váš život není ohrožen ani se nemusíte stěhovat. Řešení pro úpravu pitné vody nabízí mnoho firem, stačí si mezi nimi vybrat. Existují filtry, které vodu upraví ještě než ji vypustíte z kohoutku. Patří sem reverzní osmózy, filtry pod dřez, na kohoutek a další druhy změkčovačů vody

Tvrdá voda nepředstavuje zdravotní riziko, to je jen rozšířený mýtus. Nemusí vám ale úplně chutnat a ovlivňuje i chuť pokrmů a nápojů. Například milovníci kávy si připravují svůj oblíbený šálek raději z filtrované vody, i když není vyloženě tvrdá. 

Pro účely vaření nebo pití nemusíte hned investovat do přístrojů pro filtraci vody, pořiďte si třeba konvici s filtrem

Jak odstranit vodní kámen – nesmrtelná otázka

Vodní kámen je něco jako prach. Boj s ním nikdy nekončí. Naštěstí víme, jak na něj. 

Čisticí prostředky

Vodní kámen na povrchu spolehlivě zlikvidují prostředky pro čištění koupelny i kuchyně

Ale co ten v myčce nebo pračce? I na to existují speciální čističe, které doporučujeme používat pravidelně dle pokynů výrobce, případně frekvenci přizpůsobte svým podmínkám

U nás najdete například tyto prostředky:

FINISH čistič myčky 2x250 ml | Procistotu.cz

LANZA tekutý čistič pračky express 250 ml | Procistotu.cz

Bez chemie

Jste fandové netoxického úklidu a ochrany přírody? 

Pak zkuste buď některé ekologické prostředky, které si u nás pořídíte už hotové, třeba:

KRYSTAL na koupelny ECO 750 ml - ProCistotu.cz

nebo běžte cestou vlastního míchání čističů ze sody, bílého octa nebo kyseliny citronové

Bílý ocet a kyselina citronová mají velmi podobné účinky. Ocet někomu nesedí pro jeho typický zápach a kyselina citronová je o něco šetrnější k materiálům. 

Jeden příklad za všechny: pro čištění rychlovarné konvice do ní nasypejte kyselinu citronovou, zalijte vodou a nechte přejít varem. Uvidíte, že žádný další speciální čistič už nebudete nikdy hledat. 

TIP: Více o netoxickém úklidu si přečtěte v našem článku, který se tématu věnuje. 

Pro konkrétní tipy nás sledujte také na facebooku

Na vodní kámen s klidem

Tvrdá voda trápí mnoho domácností a pokud máte vlastní vrt nebo studnu, mohli byste o ní možná napsat knihu. S vodním kamenem zápasíme všichni a proto máme dnes mnoho vyzkoušených zbraní, stačí si jen vybrat tu pravou. Jaké máte zkušenosti vy? Máte tvrdou vodu a nějaké zaručené tipy, jak se zbavit jejích nepříjemných důsledků? Napište nám :) 

Sledujte nás na sociálních sítích.   

Facebook: @procistotu.cz

IG: @purifio

TikTok: @procistotu.cz

Pinterest: @ProČistotu

Další užitečné články pro vás: 

Netoxický úklid, jak na to? | Procistotu.cz

Jak odstranit zápach z odpadkového koše | Procistotu.cz

Tipy na použití octa v domácnosti | Procistotu.cz



Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz