Novinky
Přes čistá okna se ven kouká lépe, než přes špinavá. Na tom se shodnou všichni. Ne úplně pak panuje shoda na tom, jak je umýt. Potřebujete vodu nebo stačí čistič na okna? Musíte je stírat stěrkou? Jak teplá má být voda? Leštit novinami? A jaké je nejlepší počasí pro mytí oken? Uděláme vám v tom jasno.
V článku se dozvíte:
- Jak často mýt okna
- Jak na mytí oken krok za krokem
- Tipy na osvědčené přípravky
- Čemu se při mytí oken vyhnout
- Babské rady
Jak často mýt okna
Někdo myje okna každý měsíc, někdo jednou za 2 roky. Záleží na situaci. Optimální přibližná frekvence je 2× ročně. A to v rámci takzvaného jarního a vánočního úklidu. A pokud to jejich stav vyžaduje, pusťte se do nich i mezi těmito hlavními úklidy.
Všichni známe žlutou vrstvu pylu, která se na jaře objevuje úplně na všem. Za těchto podmínek mytí oken odložte. Výsledek své snahy byste si totiž moc dlouho neužívali.
Nejvhodnější počasí na mytí oken
Nejlépe vám hraje do karet zatažená obloha bez deště, teplota okolo 20 °C a lehký vánek.
Slunečné počasí a rozpálené okno zvyšuje tvorbu šmouh. A mýt okna v mrazu a ještě horkou vodou už vůbec není dobrý nápad. Nejenže okna mohou popraskat, ještě si uženete rýmu.
Jak na mytí oken krok za krokem
Mytí oken je jako bramborový salát. Každá rodina má svůj nej. Jestli vaše maminky a babičky myly okna způsobem, který jste převzali a funguje, bod pro vás. Jestli ale hledáte vlastní postup, který bude efektivní, čtěte dál.
Co budete potřebovat
- Rozmývák, mikrovláknovou utěrku s větší gramáží nebo houbu,
- čistič na okna – prostředek na okna nebo saponát,
- gumovou stěrku,
- hadr na osušení,
- utěrku z mikrovlákna nebo bavlněnou utěrku na doleštění.
Postup
1. Všechno pryč
Udělejte si místo. Květináče a dekoraci odstraňte, aby nic nepřekáželo. Sundejte záclony a závěsy a dejte je vyprat. Až dokončíte mytí okna, zase je elegentně pověsíte zpátky. Uschnou, provoní byt a ještě zvlhčí vzduch.
2. Rámy, žaluzie, parapety
Postupujte od shora dolů. Umyjte garnýže a venkovní parapety. Poté i žaluzie. Ty rozhodně nevynechejte, protože se v nich drží hodně prachu a nečistot.
Nezapomeňte na rámy, ty k oknu patří také. V jejich záhybech se skrývá spousta špíny, se kterou se musíte vypořádat, aby se pak při mytí oken opětovně nenanášela na skla.
Vnitřní parapet otřete jen zběžně, protože při mytí oken po něm dost možná budete šlapat a kapat. Do plné krásy ho umyjte až na závěr celého procesu.
TIP: Do kýble s vlažnou nebo teplou vodou (ne horkou) si na pomoc dejte třeba trochu Sidoluxu Universal.
3. Jdeme na skla!
Okolí máme, rámy čisté, jdeme na skla. Na ta používejte vždy vlažnou vodu. Příliš teplá voda snižuje účinek čisticích prostředků. Do vody přidejte přípravek na okna, saponát nebo jen ocet. Namočte rozmývák a důkladně okna umyjte krouživými pohyby, aby prostředek pěkně napěnil.
Co je to rozmývák? Mikrovláknový návlek na stěrku. Místo něj můžete použít i klasickou mikrovláknovou utěrku nebo houbu. Nebojte se přitlačit. Vyhněte se drhnutí drátěnkou nebo drsnou stranou houbičky, obojí okna poškrábe.
My máme v této fázi nejlepší zkušenost mikrovláknovou utěrkou, která díky své struktuře perfektně odstraňuje odolnější nečistoty a mastnotu.
TIP: Zkuste sadu 3 mikrovláknových utěrek od Allnature.
4. Čas na stěrku
Pěkně namydlené a mokré okno setřete gumovou stěrkou. Stírejte vertikálně od shora dolů. Po každém setření stěrku osušte, abyste si špinavou vodu nevraceli zpět na okna.
5. Do sucha
Okno osušte mikrovláknovou utěrkou. Na okraje se možná stěrka nedostane a také po ní zůstalo pár mokrých cestiček na okně. Pokud okna byla zašpiněná běžně a ne extrémně, pravděpodobně se vám podaří tímto krokem skončit. Extrémně znečištěná okna umyjte raději ještě jednou.
6. Doleštit
Jestliže shledáte na svém díle ještě nějaké nedostatky v podobě šmouh, vezměte suchý hadr, který nepouští vlas a doleštěte je. Ideální volbu představuje bavlněná utěrka.
V internetových rádcích se častěji setkáte s doporučením mikrovlákna, nám se naproti tomu osvědčila bavlna. Pro ještě dokonalejší výsledek sáhněte po některém přípravku na leštění oken a skla.
Naše tipy na přípravky na mytí oken
Sami jsme umyli spousty oken a proto máme vyzkoušené pomocníky, na které nedáme dopustit. Zkuste některý z nich i vy.
Prostředky na okna Cleamen
České čisticí prostředky Cleamen oceníte v celé domácnosti. Na okna ho používáme doma i při úklidech komerčních prostor.
Cleamen 110
Výborně čistí, odmašťuje a krásně voní. Jako koncentrát si poradí i s velmi znečištěnými okny, pokud okna myjete častěji a nepotřebujete tak velkou razanci, klidně ho zřeďte.
Vyčistíte s ním okna, zrcadla, skleněné stolky, vitríny, skleněné výplně dveří, autoskla, jednoduše cokoli skleněného, na co si vzpomenete.
U nás na e-shopu najdete 2 druhy balení: Cleamen 110 500 ml v praktické láhvi s rozprašovačem nebo Cleamen 110 v 5l kanystru.
Cleamen 112
Cleamen 112 je speciálně navržený prostředek nejen pro skla, ale i pro rámy z většiny materiálů, včetně lakovaného dřeva a plastů. Čistí a dodává lesk. Umyjete s ním komplet všechno kolem oken – rámy, parapety i skla. Používá se zředěný do vědra s vodou.
Sidolux
Sidolux milujeme pro jeho rozmanité a opravdu překrásné vůně. Řada Sidoluxů na okna se jmenuje Sidolux NANO CODE window a mezi nimi si jednoduše vyberete vůni, která vám sedne nejlépe.
Dobrý prostředek samozřejmě nemá jen hezky vonět, ale hlavně účinně čistit. A to Sidolux plní naprosto spolehlivě. Rychle usychá a nenechává šmouhy. Technologie nano code na oknech vytváří neviditelnou ochrannou vrstvu, díky které se na nich hůře usazují nečistoty, voda po nich lépe stéká a nezůstávají po ní viditelné kapky.
Utěrka Vileda ACTIFIBRE UNIVERSAL
Tahle utěrka je podle nás opravdu revoluční. Jestliže se bavíme o mikrovlákně, pak tato utěrka je naprosto bezkonkurenční pro leštění veškerých lesklých ploch. K mytí oken tedy patří naprosto určitě. Slabě znečištěná okna, například z vnitřní strany, umyjete pouze vodou bez jakýchkoli čističů.
Utěrku Vileda ACTIFIBRE UNIVERSAL najdete u nás na e-shopu.
Čemu se při mytí oken vyhnout
Na co si dát pozor, když se pustíte do oken?
Slunce
Urychluje schnutí a rozpaluje skla. Budete tak svádět nekonečný boj se šmouhami.
Teplota pod 5 °C
Naopak při tak nízké teplotě voda usychá velmi špatně. Při kombinaci mrazu s horkou vodou hrozí prasknutí skla.
Hadry, které pouští vlákna
Nejlepší na okna jsou mikrovláknové hadry a utěrky, které nepustí ani chloupek.
Leštění na sucho
Zdá se vám, že okno je čisté a stačí ho vyleštiti? Doporučujeme ho i tak napřed zbavit prachu. Při leštění na sucho skla poškrábete.
Papírové utěrky
Také hrozí poškrábání skla, protože většina papírových utěrek není dostatečně jemných. Jestli chcete leštit papírem, vezmete si klasické noviny. Žádné letáky, jedině pravý novinový papír.
Horká voda
Na tezi, že nejlépe se myje teplou vodou zapomeňte. Alespoň v tomto případě. Myjte okna vodou do 30 °C. Moderní čisticí prostředky pracují tak, že horká voda jejich účinnost snižuje.
Mytí oken bez komerčních prostředků
Milujete babské rady tak, jako my? Čím umyjete okna bez použit jakékoli chemie?
Pudink
Třeba vanilkový. 1 balení rozpustíte v 5 l teplé vody místo čisticícho prostředku. Postup se stěrkou a leštěním zůstává stejný.
Síla pudinku tkví v obsaženém škrobu. Pudink tak můžete vyměnit za lžíci bramborového nebo kukuřičného škrobu. Přidejte pár kapek prostředku na nádobí a jde se na to!
Ocet
Bílý ocet je bezva parťák pro úklid. Na okna ho lze využít několika způsoby. Dodává lesk a skvěle odmašťuje.
Voda + ocet + prostředek na nádobí
Smíchejte 250 ml octa, teplou vodu a trochu prostředku na nádobí a získáte efektivní mycí prostředek na okna.
1 díl vody + 1 díl bílého octa
Smíchejte a nalijte do rozprašovače. Okna postříkáte a umyjete.
Tajná ingredience do mycího roztoku
Připravte si roztok s prostředkem na okna, jak jste zvyklí a přidejte trochu bílého octa. Docílíte ještě vyššího lesku.
Bramborové slupky
Slupky z brambor můžete vyhodit, dát na kompost anebo je předtím povařit a odvarem umýt okna. Šmouh se nebojte, rozleštíte je po uschnutí mikrovláknovou utěrkou.
Sůl
Extra lesk dodá skleněným plochám sůl. Přidejte ji do kbelíku při mytí a těšte se z výsledku.
Ať vaše okna září
Okna nemyjeme každý týden. Když už se na ně vrhneme, chceme je mít umytá co nejdříve a co nejlépe. Neudělejte si z mytí oken strašáka. Při správném postupu to stihnete rychle a beze šmouh.
Máte vlastní osvědčené tipy na mytí oken? Podělte se o ně s námi :)
Sledujte nás na sociálních sítích.
Facebook: @procistotu.cz
IG: @purifio
TikTok: @procistotu.cz
Pinterest: @ProČistotu
Další užitečné články pro vás:
Utěrky z mikrovlákna – proč je používat a jak se o ně starat
Jak porazit zápach z odpadkového koše
Jak správně mýt sklenice, aby zářily i po letech?
Nadechnout se čerstvého vzduchu je k nezaplacení. Okysličený mozek lépe pracuje. Zdravé ovzduší doma nebo v práci je jedním z pilířů pevného zdraví. Jak správně a efektivně větrat? Jaká vlhkost vzduchu je pro organismus optimální? A jak nepřijít v zimě větráním o drahocenné teplo? To vše vám povíme právě teď.
V článku se dozvíte:
- Proč vůbec větrat
- Co způsobuje vysoká koncentrace CO2 v místnosti
- Jaká je správná vlhkost v místnosti
- Jaká teplota má být v místnosti
- Jak nejlépe vyvětrat
- Kde využít ventilátory
- Jaké máte další možnosti při odvětrávání místností
Proč větrat
Jsou minimálně 3 pádné argumenty, proč větrat:
- Snížíte množství CO2 (oxidu uhličitého) v místnosti.
- Regulujete vlhkost.
- Regulujete teplotu.
Možná vás napadnou ještě další důvody, proč je fajn si otevřít okno dokořán. Když víte, jak vyvětrat správně, zvládnete to i s minimálním dopadem na náklady na vytápění.
Proč vadí vysoká koncentrace oxidu uhličitého v místnosti
Z biologie si pamatujete, že oxid uhličitý je plyn, který vydechujeme. Když pobýváme v nevětraném, uzavřeném prostoru, spotřebováváme kyslík a zvyšujeme přirozeně hladinu oxidu uhličitého. S jeho zvyšující se koncentrací se pak pojí neblahé účinky jako:
- únava
- bolest hlavy
- snížená schopnost koncentrace.
Znáte to? A věděli jste, že za to může právě kvalita vzduchu?
Abychom vás uvedli do obrazu, podívejte se na tabulku s koncentracemi CO2 a na to, jak jejich úroveň působí na lidský organismus:
hladina CO2 [ppm] |
Účinky na organismus |
cca do 350 |
venkovní prostředí |
do 1000 |
doporučená úroveň ve vnitřních prostorách |
1200–1500 |
doporučená maximální úroveň ve vnitřních prostorách |
1000–2000 |
první příznaky snížení koncentrace a únavy |
2000–5000 |
první možná bolest hlavy |
5000 |
maximální koncentrace bez zdravotních rizik, únava, bolest hlavy, snížená koncentrace |
> 5000 |
nevolnost, zvýšený tep |
> 15000 |
dýchací potíže, závratě |
> 40000 |
možná ztráta vědomí |
Ke koncentraci oxidu uhličitého se dokonce vyjadřuje i vyhláška. Konkrétně je to § 11 268/2009 Sb, kde se jako maximální přípustná hranice uvádí koncentrace 1500 ppm.
Víte, co je to ppm? Název je zkratkou slov parts per milion a uvádí počet částic v jednom milionu částic celkově.
Jak vidíte, s oxidem uhličitým není moc legrace. Když víte, na jaké varovné signály svého těla se zaměřit, snadno si pohlídáte, kdy přišel čas vyměnit ho za větší dávku kyslíku zvenčí.
TIP: Na měření oxidu uhličitého existují i speciální přístroje. Výsledky měření jeho koncentrace v ložnici během dne s různými způsoby větrání místnosti shrnuje článek Výsledky měření koncentrace CO2 v ložnici - TZB-info.
Vlhký nebo suchý vzduch – co je lepší?
Optimální vlhkost vzduchu v místnosti je mezi 40–60 %. A záleží i na ročním období. V létě by to mělo být 40–55 % a v zimě 45–60 %. Ideální vlhkost se snižuje se zvyšující se teplotou.
Vysoká vlhkost podporuje tvorbu plísní. Jejich spóry pak putují vzduchem a pro lidský organismus jsou toxické. Oslabují ho a podílí se na vzniku alergií.
Ani vlhkost pod 40% není pro zdraví nejlepší. Suchý vzduch dráždí dýchací cesty a stejně jako příliš vlhký vzduch podporuje šíření virové a bakteriální nákazy.
Co ovlivňuje vlhkost vzduchu
Vlhkost v bytě ovlivňují běžné činnosti, jako vaření, koupání či sprchování, úklid (například po vytření podlahy vlhkost vzduchu stoupne) nebo sušení prádla.
Také technický stav budovy jako těsnost oken, narušené zdi, kterými vlhkost vniká dovnitř, netěsnosti ve vodovodním potrubí nebo poškozená střecha.
Některým místnostem hrozí zvýšená vlhkost více, než jiným. Napadá vás kterým? Nebudeme vás napínat, je to kuchyně a koupelna.
Abyste zjistili, jaká je u vás doma vlhkost vzduchu, použijte vlhkoměr.
Co se suchým vzduchem
Suchý vzduch je typický například pro panelové byty. Vezměte si na pomoc difuzér. Po přidání několika kapek esenciálního oleje přinese i oblíbenou vůni a zlepší psychickou pohodu. Hodí se i výparník – nádoba s vodou zavěšená na topení, fontána do elektřiny nebo více zelených rostlin.
Jak se vypořádat s nadměrnou vlhkostí
Vyšší vlhkost trápí často starší stavby. Ale nejen ty. Pokud běžné ani častější větrání nestačí, pořiďte si elektrický pohlcovač vlhkosti. Také se snažte nesušit doma prádlo, při sprchování v zavřené koupelně pusťte ventilátor a vařte se zapnutou digestoří.
Jaká je ideální teplota v místnosti?
Tepelný komfort znamená pro každého něco jiného. Existují nicméně doporučené teploty pro jednotlivé místnosti. Mohou pomoci, pokud tápete v tom, jak nastavit vytápění v pracovně či dětském pokoji, aby se v nich žilo a tvořilo co nejlépe.
obývací pokoj |
20–22 °C |
dětský pokoj |
20–21 °C |
kuchyně |
19 °C |
pracovna |
20 °C |
koupelna |
21–24 °C |
předsíň |
16–19 °C |
ložnice |
18–20 20°C |
Pusťte dovnitř čerstvý vzduch
Ptáte se, jak nejlépe regulovat vlhkost, teplotu a množství CO2? Nejjednodušší a nejlevnější možnost, je otevřít okna, případně dveře. Větrat tak, abyste se vyhnuli zbytečným tepelným ztrátám, které vás budou trápit hlavně v topné sezóně, stačí znát pár snadných fíglů.
Křížem a přes roh
Nejefektivnější výměna vzduchu proběhne, když otevřete okna na protilehlých zdech anebo okna na sousedních zdech. Vzniká průvan a kyslík máte natotata. Zejména v zimních měsících tak předejdete tomu, aby drahocenné teplo naakumulované do zdí vyprchalo a zdi vychladly. A nebojte se toho, okna otevřete pěkně dokořán. To je alfa a omega opravdu kvalitního větrání.
Ventilačka ano nebo ne?
Myslíte, že na větrání vyzrajete tím, že vyklopíte ventilačku, aby neuteklo teplo? Pozor na to. Účinné výměny vzduchu ventilačkou nedocílíte. Když navíc zůstane otevřená delší dobu, nenápadně chladnou vyhřáté zdi. Vzduchu tak máte méně, zato zimy více.
Kdy a jak dlouho větrat
Základní větrání má proběhnout ráno a večer. Ovšem s tím se nespokojte. Aby byl vzduch opravdu čerstvý, větrejte 2–4 krát denně.
Délka větrání záleží na ročním období
Větrejte podle toho, jak je venku. Obecně platí následující doporučení:
- zima 5 minut
- jaro, podzim 15–20 minut
- léto 30 minut i déle.
Kdy se hodí ventilátor
Zmínili jsme se, že kuchyně a koupelna jsou náchylnější k vyšší vlhkosti. Vychází to z povahy a účelu místností. V kuchyni pomůže s odsáváním páry při vaření digestoř.
Koupelny bývají vybavené zabudovaným ventilátorem, nejčastěji vysoko u stropu. Když zjistíte, že i po jeho zapnutí stále zůstává v koupelně nadměrná vlhkost anebo že je v provozu nezvykle hlučný, nastal čas jej vyčistit. Dobrý stav ventilátoru předejde jeho poruchám.
Jak vyčistit koupelnový ventilátor
1. Odpojte zařízení od elektrického proudu.
Někdy bude nutné vypnout celý jistič. Doporučujeme toto udělat pro jistotu v každém případě. Jednoduše je to bezpečnější.
2. Sundejte mřížku
Možná už v tomto kroku přijde na řadu šroubovák, záleží na typu ventilátoru. Mřížku ponořte do roztoku vody a saponátu, bude se zatím pěkně odmáčet a pak ji snadněji očistíte.
3. Vyndejte ventilátor
Abyste docílili opravdové čistoty, bude třeba ventilátor vyndat ven. Ujistěte se ještě jednou, že není pod proudem a vymontujte ho pomocí šroubováku. Nejste-li si jistí, že pak dokážete vše vrátit na místo, raději si vyfoťte původní stav. Může to pomoci.
4. Vše důkladně očistěte
Sundejte lopatky, očistěte je mikrovláknovou utěrkou, případně štětcem. To samé učiňte s motorem.
5. Vyluxujte šachtu.
Otvor ve zdi vyluxujte vysavačem.
6. Očistěte mřížku.
Odmočenou mřížku pečlivě umyjte a otřete.
7. Vraťte vše na své místo.
Možná to napoprvé zabere nejvíce času. Pokud budete intervaly údržby dodržovat, s každým dalším čištěním budete rychlejší :)
Jak často ventilátor čistit?
Koupelnové ventilátory se zanáší prachem, nečistotami a bez pravidelné péče přestávají plnit svou funkci. Koupelna se stává vlhkou místností a živným prostorem pro množení plísní a bakterií.
Čistěte koupelnový ventilátor alespoň 1× za půl roku. Shledáte-li okem či poslechem, že čas na očistu přišel dřív, neváhejte.
Další způsoby odvětrávání místností
Dnes existuje řada důmyslných vzduchotechnických systémů, které dokáží samy kontrolovat kvalitu vzduchu a okamžitě se jí přizpůsobit. Najdete v nich zabudované filtry, čidla, tepelné výměníky a rekuperační jednotky, které nejen odvádí nekvalitní vzduch z místnosti, ale také využívají teplo z něj pro ohřev vzduchu vpouštěného dovnitř.
TIP: Přehled různých větracích systémů nabízí například článek Způsoby větrání bytových domů, jejich výhody a nevýhody - TZB-info.
Myslete na své zdraví
Hlavní důvod, proč se starat o kvalitu vzduchu doma nebo v kanceláři, je vaše zdraví a duševní pohoda. Ve vydýchané místnosti se špatně pracuje, ve vlhku bují plísně a bez kyslíku si ani správně neodpočinete ve spánku. Nyní víte, jak si pomoci pouhým otevřením okna. Proto se nebojte pořádně vyvětrat :)
Sledujte nás na sociálních sítích.
Facebook: @procistotu.cz
IG: @purifio
TikTok: @procistotu.cz
Pinterest: @ProČistotu
Další užitečné články pro vás:
Vlhčené ubrousky – parťáci na každý den
Fakta o vodním kameni a tvrdosti vody
Základy netoxického úklidu i pro vaši domácnost
Zapáchající koš známe všichni. Zejména v letních měsících, kdy stoupá teplota venku i doma, se vše rychleji kazí. Zbytky potravin se rozkládají a přináší s sebou nepříjemný smrad. Můžete udělat něco proto, aby odér zmizel nebo alespoň trvalo déle, než ho ucítíte?
Prevence – jak předcházet zápachu odpadků
Lepší, než zápach likvidovat, je mu předcházet. Pár jednoduchých tipů, které můžete ihned aplikovat, vám pomůže snížit intenzitu zápachu z koše. Největším zdrojem zápachu koše jsou bezesporu kazící se potraviny, hlavně maso. Zkažené maso zařídí takový odér, že s vynesením koše nebudete dlouho váhat.
1. Pořiďte si menší koš
Menší koš rychleji naplníte a dříve vynesete. Zní to jednoduše, ale v tom spočívá to kouzlo. Odpadky se tak nestihnou začít kazit před tím, než je vyhodíte do popelnice.
2. Třiďte odpad
Slyšeli jste to už určitě tisíckrát a ještě to jistě uslyšíte. Když oddělíte potenciálně smradotvorný odpad a co nejdříve ho odnesete na kompost nebo do popelnice na bio odpad, nestihne vám doma zapáchat.
3. Odpadky před vyhozením zabalte
Pokud víte, že koš hned tak ven neponesete, nemáte popelnice na bio odpad ani kompost, balte zbytky potravin pečlivě do igelitového sáčku a teprve potom vyhazujte do koše. Zápach sice po čase pronikne i přes igelit, ale bude to rozhodně trvat déle.
4. Vyberte vhodné pytle na odpad
Určitě se vám to už stalo. Vytáhnete pytel z koše a zjistíte, že je protržený a kape z něj odporně páchnoucí kapalina, po jejímž původu se vám nechce vůbec pátrat. Koš je špinavý a vás čekají nepříjemné chvíle strávené jeho čištěním. Kvalitní odpadový pytel takovým nehodám předejde.
Důležitá je i správná velikost sáčku. Malý sáček, který nepřetáhnete přes okraj, může sklouznout dovnitř a odpadky pak padají mimo.
Jak čistit koš a kdy
I při sebevětší snaze se stane, že se z koše začne linout nelibá vůně. A nezbavíte se jí ani vynesením odpadků do popelnice. Smrdí celá nádoba. Co s tím?
A pozor – koš bychom měli čistit i když zrovna nezapáchá. V odpadcích se množí mikroby. Takže i když se zdá, že je koš v pořádku, měli bychom ho pravidelně vymývat z čistě hygienických důvodů.
Jak pravidelně udržovat odpadkový koš
Po odnesení odpadků koš vypláchněte vodou. Neškodí přidat trochu saponátu.
Dalším skvělým antibakteriálním pomocníkem je ocet. Můžete ho do koše nalít smíchaný v poměru 1 : 1 s vodou a vypláchnout. Nejlépe účinkuje bílý ocet s vyšší koncentrací kyseliny octové, pokud ho nemáte po ruce, sáhněte po klasickém kuchyňském octu. Případně využijte octový čistič a zevnitř koš postříkejte, nechte chvíli působit a vypláchněte vodou.
Ocet neutralizuje zápach a také výborně dezinfikuje. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou. Octem koš můžete očistit i zvenčí.
NÁŠ TIP: více o octech a jejich využití v domácnosti prozradíme v článku Není ocet jako ocet – tipy pro využití octa v domácnosti.
Co když koš potřebuje dokonalejší očistu?
Jednou za čas si koš možná vyžádá hlubší čištění. Podle materiálu zvolte vhodnou dezinfekci a aplikujte ji. Výborně se nám osvědčila například dezinfekce Krystal, která nejen dezinfikuje, ale i moc příjemně voní.
Pokud máte plastový koš, možná jste zaznamenali, že tento materiál má schopnost absorbovat zápach a není snadné se ho zbavit. Pokud vám do plastové nádoby unikne páchnoucí tekutina, pomůže soda nebo kypřicí prášek. Nasypte je na dno a nechte minimálně 10 minut působit. Soda pohlcuje pachy. Potom koš vypláchněte.
5 tipů, jak udržovat koš voňavý a čistý
Vůní :) A tu do koše dostanete několika způsoby.
1. Esenciální oleje
Nakapat na vatový tampón 10–15 kapek vašeho oblíbeného oleje potlačí zápach opravdu účinně. Můžete ho umístit přímo do koše pod odpadkový pytel nebo do pytle.
2. Spreje
K provonění koše poslouží také osvěžovač vzduchu. My máme výbornou zkušenost s olejovým osvěžovačem Krystal. Máme ho ve 4 různých vůních a můžete si vybrat tu, která vám sedne nejlépe. Nastříkejte ho do nového pytle, který do koše umístíte.
Naším dalším favoritem jsou neutralizátory pachu Cleamen. Likvidují zápach velmi účinně a zanechávají svěží vůni.
NÁŠ TIP: Pokud máte sušičku, po každém cyklu z filtru vyndaváte vlákna tkanin. Využijte je k prodloužení trvanlivosti vůně osvěžovače nebo esenciálního oleje. Nastříkejte ho nebo nakapejte na hrstku vláken a vložte do koše. V tkanině se vůně udrží déle.
3. Bylinky a citrusy
Můžete jít také přírodní cestou a na dno koše umístit usušené slupky z citrusů nebo sušené bylinky. Hlavně slupky usušte opravdu důkladně. Čerstvé slupky by vykonaly úplně opačnou službu, než zamýšlíte.
4. Soda a kočkolit
Jedlá soda i stelivo do kočičích záchodků pohlcují vlhkost a neutralizují zápach a můžete je nasypat rovnou na dno odpadkového koše v tenčí vrstvě.
5. Voňavé pytle na odpad
Bezpracné řešení představují pytle na odpad s vůní. Nemusíte se pak zabývat žádnými dalšími přísadami a vůni máte rovnou v koši.
Se zápachem odpadků lze účinně bojovat
Práce s odpadky nebude nikdy tou nejvoňavější činností v domácnosti. Teď už ale víte, jak si ji zpříjemnit a jak to zařídit, aby odér z odpadků neničil vůni vašeho domova.
Sledujte nás na sociálních sítích.
Facebook: @procistotu.cz
IG: @purifio
TikTok: @procistotu.cz
Pinterest: @ProČistotu
Další užitečné články pro vás:
Jak správně mýt sklenice, aby zářily i po letech?
Fakta o vodním kameni a tvrdosti vody
Základy netoxického úklidu i pro vaši domácnost
Ocet používáme běžně. Někdo jen v kuchyni, někdo objevil i jeho výborné úklidové vlastnosti. Znáte nejběžnější druhy octů a víte, jak nejlépe využít jejich přednosti v celé domácnosti? Udělejte si teď s námi jednou pro vždy jasno v octové problematice.
Dozvíte se:
- Co je ocet a jak se vyrábí.
- Co potřebujete vědět o jablečném octu.
- Co potřebujete vědět o vinném octu.
- Co potřebujete vědět o rýžovém octu.
- Co potřebujete vědět o kvasném octu.
- Co potřebujete vědět o bílém octu.
Co je to ocet?
Ocet je tekutina, roztok kyseliny octové a vody. Koncentraci kyseliny octové vyjadřují procenta. Tento údaj vždy najdete na obalu lahve.
Jak se vyrábí ocet?
K výrobě octa vede cesta hned přes dvojí kvašení. To první je alkoholové, kdy z cukru v původní plodině, například hroznech nebo jablkách, vzniká alkohol známý též jako ethanol nebo líh.
Na další kvašení nastupují bakterie acetobacter, které zahájí octové kvašení a alkohol přemění na kyselinu octovou. A je to! Roztok kyseliny octové máme, teď ho jen dobře ochutit, naředit a je to. Pojem ‚‚ocet kvasný lihový‘‘ vás teď už neznejistí, protože víte, že to znamená, že vznikl kvašením lihu.
Podle toho, jaké ovoce nebo plodinu na začátku použijeme, získáme octy různých vlastností. A teď potřebujete vědět, v čem se jednotlivé druhy liší a který ocet se na co hodí. Pojďme na to!
Druhy octů – využijte z octa to nejlepší!
V každém octu najdeme kyselinu octovou, to mají společné. Některé jsou jemné, jiné ovocné a jiné skvěle vydrhnou kuchyňskou linku. Který se na co hodí?
Jablečný ocet – pečuje o zdraví i krásu
Jeden z nejoblíbenějších octů se širokým spektrem využití. Jablečný ocet je plný vitamínů, minerálů.
Výroba:
Kvašení jablečné šťávy.
Použití:
Jablečný ocet by neměl chybět v žádné domácnosti. Pomůže totiž i s trablemi, o kterých jste mysleli, že na ně potřebujete speciální léky, kosmetiku nebo přípravky.
1. Prospívá organismu.
Uleví při bolesti žaludku nebo nadýmání.
Pitím sklenice vlažné vody se lžící octa každé ráno zvýšíte svou vitalitu, snižíte hladinu cholesterolu a usnadníte odchod toxinů z těla.
2. Kosmetické účely.
Zlepšuje kvalitu vlasů – do sklenice vody přidejte 2 lžíce jablečného octa a přelijte umyté vlasy. Ideální proti lupům i jako přírodní kondicionér.
Vyrovnává pH pleti. Prospívá problematické pleti s akné.
3. Pomáhá při nachlazení.
Protože působí antibakteriálně a protizánětlivě, uleví od bolesti v krku, pročistí dutiny a pomáhá bojovat s infekcí.
4. Pohlcuje zápach.
Rozprášený v místnosti pohlcuje nepříjemné pachy. V poměru 1:2 s vodou lze prý také použít jako přírodní deodorant. Nezkoušeli jsme :)
Kloktáním zředěného octa lze také bojovat proti zápachu z úst, který nás nestaví při komunikaci s lidmi do nejlepšího světla.
5. Dochucovadlo.
Vhodný k dochucení salátové zálivky, polévky i do marinád.
Vinný ocet – síla hroznů trochu jinak
Má jemnější chuť a platí u něj to samé, co u výroby vína. Čím lepší hrozny zkvasí, tím kvalitnější vznikne ocet. Jeho účinky jsou velmi podobné tomu jablečnému.
Výroba:
Kvašení bílého nebo červeného vína.
Použití:
1. Nepostradatelný v kuchyni.
Znáte pojem ‚‚vinaigrette‘‘? Jde o univerzální salátovou zálivku, jejímž základem je právě vinný ocet.
2. Hojí rány.
Tím, že působí proti plísním a antisepticky se hodí pro hojení odřenin i vážnějším ran.
3. Čistí pleť.
Stejně jako jablečný ocet pomáhá při léčbě akné.
4. Působí proti bolesti.
Při bolesti hlavy zkuste obklad z octa přiložit na bolavé místo.
5. Likviduje plísně.
Konzumací vinného octa vrátíte vyrovnané pH svému organismu. Lépe se tak vypořádáte třeba s kvasinkovou infekcí. V případě plísně nohou pak ocet aplikujte v podobě lázně.
6. Tiší zažívací potíže.
Průjem nebo pálení žáhy? Nezoufejte a zkuste 3× denně lžičku octa ve 2 dl vlažné vody.
Rýžový ocet – bezkonkurenční pro studenou kuchyni
Tvář asijské kuchyně, vyniká sladší chutí. Má podobné zdravotní účinky jako předešlé octy. Jestli jste se na něj dodnes v obchodě dívali nedůvěřivě, dejte mu šanci. Proč?
Výroba:
Z rýže nebo rýžového vína. Proto se někdy setkáte s názvem rýžový vinný ocet. Nemá ale vůbec nic společného s hrozny.
Použití:
Klidně ho použijte k čištění pleti, nejlépe si ale prospějete, když rýžový ocet zařadíte do jídelníčku. Na zdraví má podobně kladný vliv jako ostatní octy. Na rozdíl od ostatních má sladší a jemnější chuť, postrádá ovocné tóny a skvěle dochutí teplé i studené pokrmy. Díky menší kyselosti se nemusíte tolik bát, že vám ‚‚ujede ruka‘‘.
Na sushi a asijské pokrmy
Milovníci sushi rýžový ocet určitě znají, protože bez jeho chuti se rýže na sushi neobejde. Zkuste ho i do zálivek, polévek a omáček. Jako kyselá složka v marinádě na naložení masa zaručí jeho zkřehnutí a zvýraznění chuti.
Kvasný lihový ocet – dokonalý konzervant
A jsme doma. Tenhle ocet známe všichni. Nejlepší pomocník pro zavařování a konzervaci. Ze všech kuchyňských octů je zaručeně nejostřejší, proto se tak úplně nehodí ke všemu.
Výroba:
Kvašením ethanolu získaným z kukuřice nebo cukrové řepy. V České republice platí zákony, které umožňují výrobu potravinářského octa jen organickým způsobem. Dovezené octy tato kritéria splňovat nemusí. Dochucuje se kořením, bylinkami a doslazuje a barví karamelem.
Použití:
Klasický ocet se prodává v koncentraci 8 %. A to je pořádná síla. K dochucování salátů se vůbec nehodí a když, tak velmi zředěný. Zato ho směle použijte při konzervaci potravin – při zavařování zeleniny, nakládání nebo domácí výrobě utopenců.
Kvasný ocet a úklid
Tenhle ocet je dostatečné silný pro úklid. Nicméně koření a cukr, které obsahuje, mohou zanechat na některých povrchách skvrny.
Bílý ocet – král netoxického úklidu
Při našem testování úklidových prostředků jsme si ověřili, že účinkuje skvěle nejen při mytí povrchů, ale umí věci, které by vás možná vůbec nenapadly.
Výroba:
Výroba bílého octa se liší tím, že po kvašení ještě projde destilací, která výrazně zvýší jeho koncentraci. Také ho zbaví všech příchutí a barvy. Proto se někdy setkáte s označením ‚‚destilovaný‘‘ ocet.
Úklidový ocet mívá koncentraci 10 %.
Použití:
Pokud chcete omezit míru chemie v domácnosti a hledáte alternativy k běžným úklidovým prostředkům, na ocet jste už určitě narazili. Svým složením se k úklidu hodí lépe než ostatní zmiňované octy, protože neobsahuje cukr ani jiné aromatické látky.
1. Důkladně vyčistí povrchy.
Umýt kuchyň nebo koupelnu je pro ocet hračka. Ocet částečně dezinfikuje. A to se v kuchyni a koupelně skvěle hodí.
2. Odstraní vodní kámen
Z kávovaru, rychlovarné konvice, ze dřezu, umyvadla, obkladů, atd. Všude tam, kde povrchy snesou působení octové kyseliny.
3. Dezinfikuje
Ocet není 100% dezinfekce, ale na běžné čištění postačí. Umí si poradit s E. coli nebo Samonellou, což jsou poměrně nebezpečné mikroorganismy.
4. Odmašťuje.
Třeba mikrovlnnou troubu zevnitř nebo kuchyňské povrchy.
5. Pohlcuje pachy.
Ideální pomocník pro pohlcení pachů z odpadkového koše. Vymytý odpadkový koš zevnitř postříkejte a nechte uschnout. Stejně tak zbaví pachu lednici. Stačí nastříkat do lednice, nechat působit a vytřít čistou vodou. A ještě pozabíjí nežádoucí mikroby, takže dvojí výhra.
6. Zbaví toxinů ovoce a zeleninu.
Rádi byste vyčistili ovoce a zeleninu opravdu důkladně? Nejen ta z obchodu na sebe cestou k vám domů nachytala množství mikroorganismů. 1 díl octa a 4 díly vody za 15 minut očistí ovoce a zeleninu z obchodu i zahrádky velmi snadno.
7. Čistí podlahu.
Když do vědra při vytírání přidáte 200 ml bílého octa a pár kapek esenciálního oleje, budete se divit, jak krásně se podlaha zaleskne a místnost provoní. Pozor – nepoužívat na dřevěné podlahy.
8. Leští sklo a okna.
Roztok 1:1 octa a vody vyčistí okna, zrcadla anebo parádní skleničky na víno.
9. Změkčí prádlo.
Do přihrádky na aviváž přidejte ocet smíchaný s vodou v poměru 1:1 a pár kapek oblíbené vůně esenciálního oleje. Užijte si vůni a čistotu prádla.
10. Vyčistí pračku.
Do pračky přidejte bílý ocet a prázdnou ji pusťte na delší program, minimálně na 60 °C.
Na co ocet nepoužívat
I když ocet je přírodní a netoxický, nezapomínejte, že je to kyselina. Některé materiály ho proto nesnesou. Patří mezi ně kámen, mramor, dřevo, železo, ocel, elektronika, některé typy skla nebo plastu nebo kožené výrobky.
Cože, vy ještě doma nemáte ocet?
Jestli jste se právě rozhodli, že dáte octům ve svém životě šanci, dbejte při výběru na jednu věc. A tou je kvalita. Nepořizujte si nejlevnější verzi, i když chcete některé účinky jen vyzkoušet. Zvlášť při jeho konzumaci by se laciné zboží nemuselo vyplatit.
Jestli hledáte pomocníka pro úklid, zkuste naše voňavé verze:
Allnature Bílý ocet sprej 10 % levandule 500 ml,
Allnature Bílý ocet sprej 10 % s vůní malin 500 ml
nebo si pořiďte rovnou pořádný kanystr:
Chcete další tipy k netoxickému úklidu? Čtěte náš článek Základy netoxického úklidu a sledujte nás na sociálních sítích.
Facebook: @procistotu.cz
IG: @purifio
TikTok: @procistotu.cz
Pinterest: @ProČistotu
Další užitečné články pro vás:
Jak odstranit zápach z odpadkového koše | Procistotu.cz
Velký přehled esenciálních olejů – který se na co hodí | Procistotu.cz
Netoxický úklid, jak na to? | Procistotu.cz
Některé skleničky používáme každý den, některé jen při speciálních příležitostech. Ať tak či tak, upatlané sklo k napití neláká. Jak se o skleničky starat a jak je mýt, aby byly stále lesklé a zářivé?
Dozvíte se:
- Jak správně umýt sklenice ve dřezu.
- Na co si dát pozor při mytí sklenic v myčce.
- Jak umýt silně znečištěné sklo, aby se nepoškodilo.
- Tipy, jak vyleštit skleničky.
- Jak správně mýt výčepní sklo.
Jak umýt sklenice ručně
Na sklo nemusíte použít žádný saponát. Sklenice stačí omýt vlažnou nebo teplou vodou a nechat volně uschnout. Saponát může zanechat ve sklenicích nepříjemnou vůni a pachuť, která ovlivní chuť nápoje. A to nechcete, obzvlášť, když si vychutnáváte kvalitní víno.
Zůstanou-li na sklenicích po oschnutí viditelné kapičky, vyleštěte je mikrovláknovou nebo bavlněnou utěrkou, která nezanechává na povrchu chloupky.
Na sklo vždy s jemností
Na skleničky, zejména sváteční, rozhodně nikdy nepoužívejte žádné abrazivní prostředky, jako například tekutý písek nebo drsnou stranu houbičky. I kdyby na dně sklenice zbyl zaschlý nápoj, abraziva sklo poškrábou. Raději napusťte do sklenice vodu a nechte nějakou dobu odmočit.
Sklu nesvědčí horká voda. Sklenice s tenkými stěnami mohou vlivem vysoké teploty dokonce prasknout. Úplně stačí teplá nebo vlažná voda.
Jak umýt sklenice v myčce
Sklenice se do myčky dávají naprosto běžně. Díky leštidlu a soli je to pro ně relativně bezpečný způsob údržby. Ovšem pozor na několik věcí.
Můžete dát sklenice do myčky?
Ano, ale pozor na doporučení od výrobce. Pokud výrobce uvádí, že sklenice nejsou vhodné do myčky, raději je myjte ručně.
Tenkostěnné sklenice by mycí cyklus mohl poškodit. Dekorované nebo pozlacené sklenice se pro mytí v myčce příliš nehodí, protože myčka vzory postupně likviduje. Ostatní sklo mytí v myčce obvykle snese, pokud dodržíte jistá pravidla.
U sklenic pozor na vysoké teploty
Myjete-li sklenice v myčce, volte programy určené pro mytí skla. Pracují s optimální teplotou a tlakem trysek, aby sklo nepoškodily. Vysoké teploty navíc, i když sklenice nepraskne, narušují povrch skla a způsobují jeho korozi, o které se více dočtete níže.
Jak skládat sklenice do myčky
U sklenic ze silnějšího skla si nemusíte počínat tak obezřetně, jako u těch tenkostěnných. Ty byste měli umístit dnem vzhůru do vrchního koše tak, aby se nedotýkaly sebe navzájem ani jiného nádobí. Hrozí jim rozbití a to by byla škoda.
Některé myčky disponují i speciálními držáky na sklenice se stopkou, kam je lze bezpečně uchytit a při mycím cyklu se ani nehnou. Jestli takové držáky máte, využijte jejich schopnosti.
Čím umýt skleničky
Vysoké teploty a agresivní mycí prostředky mohou způsobit korozi skla. Proto pokud myjete běžně v myčce sklenice, dbejte na to, abyste používali vhodné tablety na sklo, sůl a leštidlo.
Po skončení cyklu otevřete myčku
Sklo tak postupně volně uschne a vychladne, bez teplotního šoku. Pobyt v zavřené myčce plné páry skleněnému povrchu vůbec nesvědčí.
Jak vyčistit silněji znečištěné sklo
Někdy sklo vyžaduje důkladnější očistu. Například karafy na vodu či víno a skleněné vázy s úzkým hrdlem umí při čištění pěkně potrápit. Nebo se na skleničkách časem objeví bílý povlak. Z čeho vzniká a jde vyčistit?
Jak vyčistit vázy a karafy
Skleněné lahve s úzkým hrdlem, jako jsou karafy, vázy nebo různé dózy představují výzvu. Máme pro vás hned 2 tipy, jak si s nimi poradit.1.
1. Odmočení
Bílý ocet je univerzální pomocník a má také dezinfekční účinky. Nejinak je tomu s kyselinou citronovou. Nalijte do karafy teplou vodu spolu s octem a trochou saponátu. Ocet lze vyměnit za kyselinu citronovou. Nechte přes noc odmočit a potom dobře vypláchněte čistou vodou.
2. Mechanické čištění
Stane se, že prosté odmočení nestačí a uvnitř nádoby zůstanou zbytky nečistot. Do lahve poté nasypte rýži a zalijte vodou tak, aby byla jen trochu potopená. Vázu zakryjte dlaní a pořádně s ní zatřepejte. Zbylé usazeniny tak pustí raz dva.
Mléčný povlak na sklenicích – jak se ho zbavit
S tímto jevem se setkáte, pokud myjete sklenice v myčce. Mléčný povlak mívá 2 příčiny a jen v jednom případě se ho lze zbavit.
1. Vodní kámen – mléčný povlak z minerálních usazenin má řešení
Tvrdá voda zanáší myčku a vlivem usazenin na skleničkách vzniká bílý povlak. Jevu lze předcházet správnou péčí o myčku, tedy jejím pravidelným čištěním a přidáváním vhodné soli pro změkčení vody.
Pokud už povlak na skleničkách máte a je způsoben tvrdou vodou, zbavíte se ho octem. Sklenice jím buď otřete nebo je namočte do teplé lázně s pořádnou dávkou octa na několik minut. Poté opláchněte, nechte volně uschnout a případné fleky doleštěte mikrovláknovou utěrkou. Druhá možnost je namočit do octa utěrku nebo hadřík a sklenice jím otřít.
Zkusit můžete i roztok kyseliny citronové, jedlou sodu nebo citrón. Zkrátka vše, co platí na běžný vodní kámen. Funguje také zubní pasta, kterou rozetřete v tenké vrstvě a necháte chvíli působit.
Nezapomeňte sklenice po všech výše zmíněných prostředcích dobře opláchnout teplou vodou.
2. Koroze skla
Jestli nepomohl citron, ocet ani zubní pasta, je zřejmě sklenice nenávratně poškozena takzvanou korozí skla. K té dochází působením mnoha vlivů, od nekvalitního skla, po mytí v příliš teplé vodě nebo používáním agresivních prostředků. Koroze skla se nelze zbavit, proto až si pořídíte další sadu sklenic, věnujte péči o ně náležitou pozornost.
Tipy pro leštění sklenic
Docílit blýskavých sklenic lze poměrně snadno, prostředky, které pravděpodobně máte doma.
1. Kypřicí prášek
Hodí se nejen k pečení, ale také k leštění sklenic. Do přibližně 3 litrů vody nasypejte 1 sáček kypřicího prášku a sklenice ponořte do lázně na půl hodiny. Poté opláchněte vodou a vyleštěte mikrovláknovou nebo bavlněnou utěrkou.
2. Ocet
A zase ocet. Kromě stop po vodním kameni také vyleštění sklenice do jasného lesku. Přidejte ho do dřezu při běžném mytí.
Mytí výčepního skla
Dobře umyté sklo je základ pro dobře natočené pivo. Mastnota a nečistoty uvnitř sklenice, které nemusí být na první pohled patrné, vytvoří při čepování pěnu s velkými bublinami, která rychle spadne.
Na mytí pivních sklenic jarovými prostředky rychle zapomeňte, jestli chcete natočit půllitr s pěknou čepicí. Jar stejně jako teplá voda kazí kvalitu pěny.
Při mytí pivních sklenic dodržujte tyto zásady:
1. Pivní sklo myjte vždy studenou vodou
Ta totiž nejen myje, ale také chladí sklenice před dalším čepováním.
2. Používejte speciální tablety nebo prostředky.
Dokonalá pěna vyžaduje své. Profesionálové používají speciální tablety a tekuté prostředky, nikoli saponát.
3. Pořiďte si myčku na pivní sklo
Nádoba se dvěma komorami, z nichž jedna je vybavena kartáčem a druhá oplachovacím trnem s tryskami. Pokud chcete opravdu kvalitně umyté pivní sklo, této myčce se nic nevyrovná.
Při mytí skla už vás nic nezaskočí
Až budete chystat párty pro přátele, rodinnou oslavu nebo čistit skleničky na vánoční přípitek, nic vás nezaskočí. Nezapomeňte mít doma po ruce vždy ocet a kvalitní mikrovláknovou utěrku a párty může začít!
Máte své osvědčené tipy pro mytí skla? Nějaké tajné babské rady, o které se chcete podělit? Napište nám! :)
Sledujte nás na sociálních sítích.
Facebook: @procistotu.cz
IG: @purifio
TikTok: @procistotu.cz
Pinterest: @ProČistotu
Další užitečné články pro vás:
Netoxický úklid, jak na to? | Procistotu.cz
Jak odstranit zápach z odpadkového koše | Procistotu.cz
Vodní kámen a tvrdost vody: vše, co potřebujete vědět | Procistotu.cz
Představte si voňavou, uklizenou domácnost, kde je vše na svém místě. Jaké pocity to ve vás vyvolává? Podle odborníků by to měl být klid a harmonie. Věříme, že většina z vás to tak má. Jsou i lidé, pro které je takový pořádek nedosažitelný. Na opačném pólu stojí ti, ve kterých jakákoli odchylka od jimi definovaného pořádku, spouští velký stres. Na to, jak úklid souvisí s duševním zdravím, se nyní společně podíváme.
V článku se dozvíte:
- V čem je úklid prospěšný.
- Jak to vypadá, když má člověk skutečný problém s hromaděním věcí.
- Kdy pořádkumilovnost přerůstá v duševní nemoc.
Proč uklízíme
Shrňme si benefity, které úklid do života přináší.
Už pro ten pocit
Aby bylo čisto, odpovíte pravděpodobně. Úklid očišťuje nejen domácnost, ale také psychiku. Činnost, která vede k výrazně lepšímu výsledku, než jaký stál na začátku, přináší hluboký pocit uspokojení. A to úklid splňuje všemi deseti.
Když posbíráte rozházené věci a dáte je na místo. Když setřete prach. Když vyluxujete pohovku od zvířecích chlupů a drobků. Když umyjete nádobí nebo okna. Znáte ten blažený pocit z dobře odvedené práce?
Domácí fitko
Máte sedavé zaměstnání, doma čeká hladová rodina a další povinnosti, pro které nemáte čas si zacvičit? Dobrá zpráva! Když uklízíte, spalujete kalorie :)
A víte kolik? Hodnoty berte orientačně, protože do hry vstupuje řada faktorů, jako věk, váha, pohlaví nebo poměr tělesného tuku. A také intenzita s jakou činnost provádíte.
Pro porovnání uvádíme množství kalorií spálených za hodinu činnosti:
činnost |
kcal/hod |
mytí oken |
300 |
luxování |
200 |
vytírání |
170 |
utírání prachu |
170 |
převlékání postele a stlaní |
220 |
A teď srovnatelné sporty:
činnost |
kcal/hod |
volejbal |
292 |
pomalá jízda na kole s minimální zátěží |
292 |
tai-či |
219 |
pomalá chůze |
204 |
gymnastika (průměr) |
322 |
Pro tabulku jsme čerpali informace z těchto zdrojů:
Úklid místo fitka: víme, kolik kalorií spálíte uklízením. | Fitness007.cz
Kolik kalorií spálíte při uklízení? (marianne.cz)
6000 kroků změní váš život – nadváha, obezita, deprese, ztráta smyslu života (6000kroku.cz)
Lepší vztahy
Příjemné prostředí ovlivňuje psychiku všech přítomných. Srovnaná a harmonická domácnost nedráždí a neprovokuje k výbuchům emocí. Chaotické okolí, kde oko a mozek nemá kde spočinout a najít trochu klidu, může nevědomě dráždit unavenou mysl a rozněcovat tak domácí konflikty.
Zkuste najít společný systém pro úklid, do kterého se zapojí celá rodina. Ideálně dobrovolně, protože každý cítí potřebu to mít kolem sebe hezké. Nezapomeňte, že potřeby každého jednotlivce se v tomto směru mohou lišit. Proto bude dost možná těžké vysvětlit svým adolescentním dětem, že jejich míra spokojenosti s úklidem pokoje je o dost nižší, než ta vaše. V tomto případě doporučujeme pokoj dospívajících jednoduše nenavštěvovat :)
Kdy je úklid nemocí
Vnímání pořádku je silně individuální. Jestli nechat nádobí přes noc ve dřezu, jak často se myje podlaha, převléká povlečení nebo utírá prach, na to mají v každé domácnosti jiný metr. A je to tak v pořádku, navzdory článkům v lifestylových magazínech, kde si můžete přečíst různá doporučení ohledně frekvence těchto činností. Hlavní je, aby se lidé doma cítili dobře.
Existují ale skutečné extrémy, o kterých se dá objektivně říct, že jsou patologické. A není v nich dobře nikomu ze zúčastněných. Ačkoli na první pohled vypadají odlišně, mívají stejnou příčinu. Jedná se o hromadění věcí a extrémní péči o čistotu. Oba přístupy mají základ v poruše zvané OCD – obsedantně kompulzivní porucha.
Obsedantně kompulzivní porucha je úzkostná porucha, která se vyznačuje vtíravými myšlenkami, kterých se pacienti zbavují kompulzivním (nutkavým) chováním.
Sběratelé vs. hromadiči
Lidé sbírají leccos. Každý z nás měl možná v životě sběratelské období. Sbírali jsme pogy, kartičky hokejistů, samolepky do alba nebo céčka. Větší znalci možná kameny, známky nebo mince. Děti sbírají leccos – klacky, kameny nebo listí. Znáte to, když se domů vracíte s batohem plným ‚‚důležitých‘‘ přírodnin?
I dospělí mají své libůstky. Starožitnosti, keramika, komiksy, mince, ti movitější třeba auta. A co si budeme povídat, taková kvalitní sbírka může být pořádně drahá.
O sběratelích se ale bavit nechceme. Ti, kterých se týká nezdravé hromadění, mají k získaným předmětům jiný postoj. Sběratel se o získanou věc stará, váží si jí a zhodnocuje jí svou sbírku.
Kdo je hromadič?
Pro naše účely budeme hromadičem nazývat člověka, který sbírá věci patologicky. Jak se to pozná?
Bere všechno
Hromadičova ‚‚sbírka‘‘ se neomezuje na předměty jednoho druhu nebo povahy. Sbírá vše, co ‚‚by se mohlo někdy hodit‘‘ nebo jednoduše cokoli bez jasného účelu, jen proto, aby věc měl. Když ji získá, dál se o ni již nestará.
Nic nevyhodí
Hromadič není schopen věci vytřídit a zbavit se jich, ačkoli mohou být rozbité nebo se jedná dokonce o odpadky. Všechny pro něj představují kus skládačky, která tvoří jeho bezpečný svět.
Nahromaděné věci brání normálnímu životu
Jestli jste se při čtení předešlých řádků trochu usmívali a říkali si ‚‚no jo, celej náš děda‘‘, teď to snad přehodnotíte. Většina z nás asi má v okolí někoho, komu se hodí skoro všechno a je škoda to vyhodit, protože co kdyby náhodou. Člověk se skutečnou poruchou ale postupně dojde do fáze, kdy mu nakupené věci začnou překážet v normálním životě.
Z domu se stane obří neuspořádané doupě, ve kterém se odpadky mísí s jinými věcmi. Byt nebo dům nejde běžně používat. Průchod je možný jen uličkami a je například znemožněná i osobní hygiena. Návštěvy většinou takoví lidé nepřijímají, protože se za svůj domov stydí. Ale ani tak nejsou schopni ho uklidit. A to nejen prakticky, ale především mentálně.
Nezřídka takový domov začne obtěžovat sousedy. Zápachem, hrozícím nebezpečím požáru, množícími se parazity atd.
Ve věcech hledají útočiště
Pro hromadiče má jejich majetek a věci velmi silnou hodnotu a považují ho za svou součást. Jejich porucha jim brání podívat se na ně s odstupem, roztřídit je a zvážit jejich funkčnost nebo praktickou hodnotu. K majetku mají emocionální vztah a představuje jejich životní kotvu. Obklopují se jím, aby se cítili lépe, nachází v nich pocit bezpečí.
Nezřídka si uvědomují, že jejich jednání je iracionální. Úzkost z toho, že o věci přijdou, jim ale nedovolí s tím cokoli dělat.
Toto jednání může doprovázet i schizofrenii, poruchy příjmu potravy, autismus nebo stařeckou demenci.
Přistavit kontejner a vyhodit?
Vyklizení prostoru je pro hromadiče extrémní stresová situace. A není to řešení jeho problému.
Je to jako s alkoholikem. Nestačí ho nechat jednou vystřízlivět. Napije se znovu. Patologické hromadění může vycházet z hlubokého traumatu a pro postiženého člověka je vhodná psychologická a psychiatrická pomoc, často za podpory medikace.
Zajímá vás problematika hromadění hlouběji? Čerpali jsme z článku Patologické shromažďování a PATOLOGICKÉ SHROMAŽĎOVÁNÍ - DVĚ KAZUISTIKY A PŘEHLED LITERATURY.
Přehnaná čistota
Na opačné straně spektra stojí lidé, kterým naopak navozuje úzkost špína, nepořádek nebo domnělý chaos. Určitě ve svém okolí máte někoho, kdo to podle vás s úklidem přehání. Jestli je pořádkumilovnost dané osoby už duševní poruchou se pozná tak, že když neuklídí podle svého, cítí silnou úzkost.
Oproti hormadičům se lidé s typem obsedantně kompulzivní poruchy úklidového typu setkávají s vtíravými myšlenkami neustále. Jakmile dokončí generální úklid, na moment se jim uleví, ale za chvíli cítí nutnou potřebu začít znova.
Přehnané používání úklidových prostředků a sterilní prostředí má paradoxně pro imunitu člověka horší následky, než vystavení se běžným mikroorganismům.
A nejde jen o úklid samotný. Takové nutkavé chování se projevuje třeba i posedlostí čistotou vlastního těla, kdy si člověk dlouho, pečlivě a klidně i několikrát za hodinu myje ruce. Typický bývá také seznam úkolů, které například musí vykonat v přesném pořadí, než ráno opustí dům a není schopen žádný z nich vynechat ani když ho tlačí čas.
Člověk, který takto ‚‚chorobně‘‘ uklízí si často uvědomuje, že jeho chování je nesmyslné. A často se za něj stydí a zdráhá vyhledat pomoc. Pokud se k tomu odhodlá, spočívá léčba obsedantně kompulzivní poruchy v léčbě psychofarmaky spolu s terapeutickou prací.
O obsedantně kompulzivní poruše a tím, jak s ní žít a léčit ji, pojednává například článek Co je to obsedantně kompulzivní porucha a jak s ní naložit?
Nepanikařte
Každý z nás má někdy doma trochu ‚‚bordel‘‘. Nepořádek, ať už pro vás znamená to slovo cokoli, je normální stav, když vám chybí čas nebo síla ho uklidit. Někdy jste pracovně či jinak vytížení, onemocníte nebo přijdou jiné záležitosti, které dostanou přednost před úklidem. Znak zdravého člověka je ten, že se s nepořádkem vypořádá, jakmile k tomu nastane příhodná chvíle a nermoutí ho nahromaděné věci odklidit. Naopak se dostaví dobrý pocit z dobře odvedené práce.
A také občas všichni chceme mít naklizeno lépe, než obvykle. Třeba když má přijít tchýně nebo se blíží Vánoce. Kvůli takové potřebě taky nemusíte hned googlit nejbližšího psychiatra. Nicméně je možná dobré se zamyslet, proč vás zrovna ta daná situace nutí k úklidu, který dost možná nikdo neocení 🙂
Dnešním tématem jsme vás nechtěli v žádném případě vyděsit. Chtěli jsme poukázat na potíže, které někteří lidé řeší. A jestli jste se v něčem z toho poznali, přejeme vám sílu, abyste vyhledali pomoc. Není to ostuda. Tak, jako stůně tělo, může stonat i duše, a ne vše člověk zvládne sám.
Sledujte nás na sociálních sítích.
Facebook: @procistotu.cz
IG: @purifio
TikTok: @procistotu.cz
Pinterest: @ProČistotu
Další užitečné články pro vás:
Netoxický úklid, jak na to? | Procistotu.cz
Jak odstranit zápach z odpadkového koše | Procistotu.cz
Jak si ulehčit úklid domácnosti po dovolené | Procistotu.cz
Esenciální oleje mohou pomoci v lecčems. Zlepšují fyzické a psychické zdraví, pomáhají od stresu nebo navozují příjemnou atmosféru. Pro rady šité na míru se obraťte na certifikovaného terapeuta. Jestli vás zajímá, jak ty které oleje fungují a rádi byste je vyzkoušeli na vlastní pěst, máme pro vás obecný přehled těch nejrozšířenějších.
V článku se dozvíte:
- Jaké esenciální oleje vás rozproudí a jaké zklidní.
- Jaké esenciální oleje mají afrodiziakální účinky.
- Jaké esenciální oleje se hodí pro děti a jaké pro domácí mazlíčky.
- Jak éterické oleje pomohou od hmyzu.
- Který éterický olej zvolit proti bolestem.
Univerzální doporučení
Esenciální oleje jsou vysoce koncentrované látky, a proto k nim přistupujte s respektem. Existuje několik obecných doporučení, které byste měli při jejich používání znát a držet se jich.
- Nikdy esenciální oleje nejezte.
- Vždy aplikujte ředěné v nosném oleji, mléce nebo medu.
- Vždy čtěte kontraindikace.
- Dejte na kvalitu, ne na nejnižší cenu. Používejte jen správně označené silice.
TIP: Prozkoumejte podrobněji esenciální oleje a zjistěte, jak je používat bezpečně a účinně.
Jak zvýšit výkon a rozproudit mysl
Hned na úvod představíme nejžhavější kandidáty pro povzbuzení. Někdy je třeba se něčím ‚‚nakopnout‘‘ k další činnosti. Ať už v práci nebo naopak po příchodu domů, kde si chcete užít hezké chvíle s rodinou a potřebujete k tomu najít zbytek sil.
Povzbudivých olejů je mnoho a my jsme vybrali ty nejčastěji zmiňované.
Grep
Grepový esenciální olej vás okamžitě povzbudí a dodá energii. Přidává optimismus, dobrou náladu a doporučuje se také k detoxikacím. Čistí a dezinfikuje vzduch.
Rozmarýn
Prohřívá organismus a startuje mozkovou aktivitu. Rozmarýn vás pěkně rozproudí, podpoří soustředění a výkonnost.
Citron, limeta
Citrusová rodinka doplňuje grep a potvrzuje, že citrusy jsou pro osvěžení TOP. Představte si osvěžující sklenici vody s citronem v horkém letním dni. Tak citrusy působí na unavenou mysl. Ne nadarmo je mojito oblíbeným letním drinkem :)
Navíc citrusy báječně pročistí vzduch a navozují dobrou náladu.
Lemongrass
Oblíbená vůně zahání stres, podporuje soustředění a povzbuzuje unavenou mysl. Také čistí vzduch a odpuzuje hmyz. Bez čistého vzduchu jednoduše únavu nezaženete. Lemongrass má velmi široké spektrum účinků od antiseptických přes kosmetické až po relaxační.
Máta
Mátu zná každý. Její chladivé účinky fungují na tělo i mysl. Hodí se na masáže, ale skvěle funguje i při bolestech hlavy. Pomáhá koncentraci a tedy je vhodným společníkem například při učení.
Bergamot
Svěží vůně hojně využívaná v kosmetice. Přispívá ke zlepšení nálady a její mladistvé aroma vás zaručeně naplní radostí a optimismem. Prý také harmonizuje vztahy, pomáhá obrousit hroty v nevyladěném prostředí a urovnat spory. Zkušenost s tím nemáme, ale vy to zkusit můžete. A dejte nám pak vědět.
Take it easy – relaxujte s vonnými oleji!
Umět si odpočinout a najít si čas na sebe považujeme za velmi důležité. Pořád někam spěcháte a nikdy nemáte hotovo? Pro zachování psychického i fyzického zdraví je ale odpočinek nezbytný. Každý z nás dobíjí své baterky jinak. Někdo sportuje, někdo medituje. Existují esenciální oleje, které vám pomohou vyladit a zklidnit mysl, zbavit se stresu a pomoci v odpočinku jakéhokoli druhu.
Levandule
Bylo by přinejmenším podivné, kdybychom ji nezmínili. Levandule je nejvíc prozkoumaný éterický olej vůbec. U ní to všechno začalo. Umí toho opravdu hodně. Pyšní se antiseptickými účinky, dezinfikuje, snižuje krevní tlak, harmonizuje mysl, zbavuje stresu. Narozdíl od většiny esenciálních olejů se hodí i pro těhotné ženy.
TIP: Na našem e-shopu ji najdete od společnosti Saloos i v bio provedení.
Ylang-ylang
Zní to exoticky a exotika to opravdu je. Strom ylang-ylang pochází z Filipín a z jeho žlutých květů se získává sladká, květinová vůně navozující pocit pohody a klidu. Snižuje stres i krevní tlak. Mimořádně ji oceníte v koupeli nebo při masáži.
Bergamot
Bergamot navozuje dobrou náladu a jeho povzbuzující účinky s relaxačními nejsou v rozporu. Jednoduše snižuje hladinu stresu a tak vás dobře připraví na aktivní odpočinek a na ležení na pohovce 🙂
Pačuli
Z této tropické byliny se vyrábí olej s příjemně květinovou a zemitou vůní. Používá se při meditacích, navozuje klid a rovnováhu.
TIP: Nejen jednodruhové oleje vás hodí do pohody. Pro meditaci máme i směs olejů speciálně vybraných pro tuto příležitost.
Rozmarýn
Opět se nenechte zmást. To, že rozmarýn povzbudí jde ruku v ruce s jeho schopností zbavit stresu, uvolnit napětí a zahnat úzkost.
Pro maličké
Pro novorozence se rozhodně aromaterapie nehodí. Jejich čich je velmi citlivý, tělíčka malá a svět úplně nový. Hlavní je pro ně cítit vůni své maminky. Jak rostou, je fajn mít doma různé olejíčky ať už na ošetření pokožky, pro uvolnění bolavého bříška, při nachlazení nebo podpoře spánku.
Obecně se držte rady, že méně je více. Dávkujte minimální množství a postupujte opatrně. Vždy si všímejte reakce dítěte. Používejte oleje ve větraném prostoru.
Pro miminka
Jako první zkuste levanduli a heřmánek římský. Mají antiseptické účinky, působí pozitivně na mysl a zklidňují. Ve formě koupele nebo v difuzéru je můžete aplikovat večer pro sladké sny.
Masírování bříška zředěným fenyklovým olejem může pomoci miminku od bolesti. Mandlovým a meruňkovým olejem pak můžete masírovat i čistě pro podporu pocitu blízkosti. Oba jsou miminky velmi dobře tolerované. Opět ale sledujte reakce. Některá miminka masáž nemají jednoduše rády, ať použijete cokoli.
Při nachlazení zkuste eukalyptus nebo radiatu. Stačí kapka na kapesník vedle postýlky, nemusíte zapínat difuzér.
Větší děti
Děti jsou od přirozenosti veselé a proto jim bodnou veselé vůně. Citrusovými oleji jako je pomeranč, citron a zejména mandarinka, neuděláte chybu. Hodí se i vanilka nebo levandule. Spánek podpoří heřmánek.
TIP: vyzkoušejte směsi Pro andílky a Pro děti od Saloos.
Pro chvíle ve dvou
Když andílci konečně spí a máte čas na trochu romantiky, zkuste něco nevšedního. Společnou koupel nebo smyslnou masáž, která váš večer posune o úroveň výš. Některé éterické oleje působí jako výtečná afrodiziaka. Chcete znát naše tipy?
Anýz
Voní sladce, uvolňuje mysl a působí na hormony. To je správné kombo, nemyslíte?
Jasmín
Snižuje napětí, strach a úzkost. Posiluje sebevědomí a přináší do mysli klid a sebevědomí. A jednoduše krásně voní.
Růže
Pomáhá otevřít srdce duchovnímu propojení a naladit se na společnou vlnu. Jemná vůně probouzí touhu po životě a objevování krásy.
Ylang-ylang
Intenzivní, exotická a smyslná vůně ostrovních květů vás povzbudí ke zkoumání neobjevených tajů intimity.
Skořice
Podporuje prokrvení a je tradičním afrodiziakem. Prohlubuje intimní zážitek a probouzí touhu.
TIP: Zkuste pečlivě vybalancovanou směs Erotika od Saloos.
Pryč s obtížným hmyzem
Mouchy komáři, klíšťata – výčet není úplný, ale množinu spojuje jeden termín: obtížný hmyz. Jistě, v přírodě mají svoji funkci, ale na těle a doma je nechceme. Místo chemických repelentů lze na to jít od lesa a zahnat je éterickými oleji.
Levandule
Je tu zase a ne nadarmo. Odpuzuje moly a vši. Zkuste ji kápnout rovnou do prádla při praní a uvidíte.
Tea Tree
Jeden z nejsilnějších přírodních repelentů odpuzuje klíšťata, komáry a vši.
Citronella
Osvědčená bojovnice proti komárům a mouchám.
Tymián
Ideální volba pro výrobu domácího repelentu.
Vyrobte si vlastní repelent
Do nosného oleje nakapejte éterické oleje s repelentním účinkem. Vůně volte podle vlastní preference a nepřehánějte to. Směs pak můžete umístit do lahvičky s rozprašovačem na oleje nebo do malé lahvičky a nosit s sebou. Takhle jednoduché to je.
Na rány a bolest
Bolest a hojení ran je obsáhlá kapitola v oblasti esenciálních olejů. Nemáme ani dost zkušeností ani prostoru se jí věnovat tak, jak by si zasloužila. Proto dáváme alespoň základní přehled o olejích, které tiší bolest a pomáhají hojení.
Levandule
:) Říkali jsme, že je všestranná a na tom trváme. Má řadu blahodárných léčivých a ulevujících účinků:
- ulevuje bolesti svalů při masáži
- při bodnutí hmyzem zmírňuje svědění a díky antiseptickým účinkům zabraňuje rozšíření infekce
- pozitivně působí na akné
- snižuje pocit nevolnosti a pocit na zvracení
- ulevuje při bolestech hlavy
- snižuje krevní tlak
- pomáhá hojení ran a jizev
Tea tree
Disponuje výraznými antiseptickými účinky. Ulevuje při bodnutí hmyzem od svědění. Při masáži ulevuje od bolesti svalů i revmatických bolestí. Využívá se též při léčbě ekzémů a akné. Tea tree olej můžete aplikovat neředěný přímo na kůži. Ne však na sliznice.
Máta peprná
Výtečný pomocník při nachlazení, který pomůže zprůchodnit dutiny a uvolnit hlen. Zmírňuje bolest, křeče, snižuje horečku, ničí mikroby, stimuluje trávicí systém a mnoho dalšího.
Borovice
Parťák při nachlazení, který čistí vzduch a pomáhá volnému dýchání. Při masáži zmírňuje svalovou únavu.
Rozmarýna
Pomůže při nachlazení, chřipce a revmatismu. Rozmarýna také ulevuje při bolesti svalů.
Dobrou noc
Už jste ze všech informací unavení, zavřete oči a chcete spát. Ale hlavou víří tisíce myšlenek a nedaří se je jednoduše vypnout?
Pro tyto případy zkuste následující oleje:
Levandule – harmonizuje a uklidňuje
Ylang-ylang – snižuje tlak a tep
Bergamot – snižuje tlak a tep
Heřmánek – uklidňuje svou jemnou vůní
Santalové dřevo – pomáhá srovnat emoce a náladu
Majoránka – navozuje hluboký spánek
Kozlík lékařský –navozuje hluboký pocit zklidnění
Pro chlupaté i nechlupaté miláčky
I na zvířata působí esenciální oleje. Někdy dokonce intenzivněji než na lidi, protože mají odlišně vyvinuté smysly i organismus.
Pro konkrétní radu si pro začátek zajděte k veterináři nebo aromaterapeutovi. Některá obecná doporučení máme pro vás i my:
- Používejte vždy jen kvalitní oleje, stejně jako pro lidskou část rodiny.
- Zjistěte si informace přímo ke druhu vašeho mazlíčka, abyste mu olejem nezpůsobili potíže.
- Používejte oleje v nižší koncentraci než pro sebe.
- Nikdy olej neaplikujte na čumák, oči nebo genitálie.
- Difuzujte jen v otevřené místnosti, ze které má zvíře možnost odejít.
- Sledujte reakce zvířete. Při jakékoli pochybnosti aplikaci ukončete nebo olej na jeho těle zřeďte nosným olejem
Jak mohou éterické oleje zvířatům prospět?
- Pomohou zvládnout stres například při cestování, návštěvě veterináře a jiných náročných situacích.
- Mohou ovlivňovat chování zvířete – zklidnit ho, povzbudit, zvýšit sebevědomí.
- Pomáhají zbavit se parazitů, plísní nebo nežádoucího hmyzu v jejich okolí.
Psi
Mají silně vyvinutý čich. Proto jim nesvědčí hřejivé, silné, výrazné a kořeněné vůně. Olej z čajovníku nebo citrusové oleje mohou být dokonce pro psy toxické.
Jak aplikovat éterický olej psovi
- Vmasírujte zředěný roztok na méně ochlupených místech na těle. Roztok připravíme tak, že polévkovou lžíci nosného oleje smícháte s 1–2 kapkami esence.
- Nakapejte do blízkosti pelíšku.
- Difuzérem nebo kápnutím na hadřík, ze kterého se vůně v okolí psa odpařuje.
- Koupelí se správně zředěným EO.
Tipy na vhodné oleje pro psy
Každý pes je jedinečný a voní mu něco jiného, stejně jako člověku. A stejně jako lidé, i zvířata mohou být na některé látky více citlivý, než na jiné. Konzultujte proto s odborníky – veterinářem, aromaterapeutem nebo odborníkem na výcvik psů.
Pokud potřebujete u psa odbourat stres, třeba při cestování, náhlé změně nebo ohňostroji, zkuste levanduli, bergamot, meduňku, heřmánek, kadidlo nebo kozlík.
Chcete-li zklidnit hyperaktivního raracha, dejte do difuzéru mandarinku nebo meduňku.
Pro starší pejsky bez energie nebo obecně pro povzbuzení aplikujte rozmarýn.
Kočky
Kočky mají odlišný metabolismus než psi a s oleji je to u nich větší věda. Jejich těla si neumí poradit s určitými látkami v esenciálních olejích, a proto jsou pro ně některé z nich vyloženě toxické. Jedná se o citrusové oleje, eukalyptus nebo mátu. Kupodivu většina koček nemá ráda ani levanduli, která jim ale vyloženě neškodí.
Esenciální oleje nikdy neaplikujte přímo na kočku. Je lepší používat difuzér.
Většina koček dobře snáší kopaivu (pro zvídavé: esenciální olej získaný z pryskyřice brazilského stromu), kadidlo, meduňku, heřmánek, fenykl, zázvor, kozlík nebo šantu.
Rozhodně to ale s kočkami a esenciálními oleji nepřehánějte a raději se poraďte s odborníkem. A to i když chcete olej používat pro sebe. Kočka vdechuje v místnosti vzduch z difuzéru stejně jako vy. Použití nevhodného oleje jí může způsobit značné zdravotní potíže, protože poškozuje její ledviny a játra.
Ptáci
Máte doma papouška? I jemu můžete pustit difuzér. Oleje mohou zvíře zrelaxovat nebo také pomoci při nachlazení, infekci nebo jiných dýchacích obtížích.
Mezi bezpečné oleje pro ptáky patří citron, pomeranč, kopaiva, kadidlo, levandule, tymián, dobromysl, heřmánek, bazalka, bergamot nebo meduňka.
Koně
Náš výlet do říše zvířat zakončíme krasojízdou s koňmi. Že vás nenapadlo, že by éterické oleje mohly být i jim k něčemu užitečné? Vzpomeňte si například, kolik much a hmyzu na koně v létě útočí. K jejich eliminaci můžete využít citronellu a posktříkat s ní okolí koně. Rozhodně mu tím ulevíte.
Všichni koňáci určitě ví, že velmi důležitým koňským orgánem jsou kopyta a že jejich funkce je daleko komplexnější než jen to, že na ně našlapují. Kopyta mohou být náchylná k plísním nebo parazitickým onemocněním a k péči o ně můžete mimo jiné použít i tea tree, levanduli, hřebíček nebo tymián.
Obecně se koním trefíte do vkusu s oleji jako heřmánek, levandule, tymián, slaměnka, bazalka, kopaiva, borovice, máta, bergamot, šalvěj, růže či eukalyptus.
Opět platí, že důležitá je reakce zvířete a první kroky s novým olejem by rozhodně měly být postupné.
Vybrali jste esenciální olej pro sebe?
Našli jste v článku užitečné tipy pro sebe, své děti nebo čtyřnohé miláčky? Budeme rádi, když se s námi podělíte o své zkušenosti. Napište nám na facebooku nebo instagramu nebo jednoduše pošlete e-mail. Pomůžete nám zkvalitňovat obsah, který s našimi čtenáři sdílíme.
Sledujte nás na sociálních sítích.
Facebook: @procistotu.cz
IG: @purifio
TikTok: @procistotu.cz
Pinterest: @ProČistotu
Další užitečné články pro vás:
Netoxický úklid, jak na to? | Procistotu.cz
Rychlý úklid domácnosti nejen na Valentýna | Procistotu.cz
Aromaterapie – naučte se hýčkat svoje smysly | Procistotu.cz
Vodní kámen známe všichni. Nejen že nevypadá zrovna esteticky, snižuje také životnost spotřebičů. Víte, co to je a jak vzniká? Jak souvisí s tvrdostí vody? A jak se ho nejlépe zbavit?
V článku se dozvíte:
- Co je vodní kámen a jak vzniká?
- Co je tvrdost vody?
- Jak zjistit, jak tvrdá voda teče z vašeho kohoutku?
- Jak bojovat s vodním kamenem?
Co je vodní kámen
Vodní kámen je povlak na stěnách nádob a povrchů, které přichází do styku s vodou. Jeho tvorbu urychluje zahřívání vody. Zvýšení teploty totiž zapříčiní srážení solí, které ho mají na svědomí. Proto ho často najdete ve varné konvici, pračce nebo myčce. Hlavní složkou vodního kamene je uhličitan vápenatý a uhličitan hořečnatý.
Ačkoli vápník i hořčík hrají důležitou roli ve správném fungování lidského organismu, ve formě vodního kamene je v domácnosti nechcete.
Za co všechno může vodní kámen:
- nevzhledný povlak
- žluté i nahnědlé skvrny na umyvadle nebo ve WC míse
- zadřená pračka a myčka
- zanesené a korodující potrubí
- snížení účinku mycích a pracích prostředků
Víte, že vodní kámen neprospívá ani naší pokožce a vlasům? Ucpává póry, lepí se na vlasy a u citlivých osob dráždí kůži. Ovlivňuje i chuťové vlastnosti vody.
Původ vodního kamene v tvrdosti vody
Usazování vodního kamene a tvrdost vody spolu úzce souvisí. Platí, že čím tvrdší vodu máte, tím více se usazuje vodní kámen. Tvrdost vody vyjadřuje množství rozpuštěných minerálů (vápníku a hořčíku) ve vodě. Minerály se do vody dostávají během jejím průchodu horninami při koloběhu, než se dostanou přes kohoutek až k vám.
Stupnice tvrdosti vody a doporučení
Pro úplné pochopení vás na úvod provedeme trochou teorie. Nebojte se, bude to snadné a nic z toho si nemusíte pamatovat, v písemce to nebude :)
Pro měření tvrdosti vody existuje stupnice. Její číselné hodnoty udávají obsah vápníku a hořčíku v pitné vodě. Dříve se používaly německé stupně (°dH). Dnes se tvrdost vody vyjadřuje v mmol/l (milimol na litr). Platí převodní vztah 1 mmol/l = 5,6 °dH.
Stupnice vypadá následovně:
Voda |
mmol/l |
°dH |
velmi měkká |
<0,7 |
<3,9 |
měkká |
0,7–1,25 |
3,9–7 |
středně tvrdá |
1,26–2,5 |
7,01–14 |
tvrdá |
2,51–3,75 |
14,1–21 |
velmi tvrdá |
>3,75 |
>21 |
Podle vyhlášky 252/2004 sb. je doporučená tvrdost vody mezi 2 a 3,5 mmol/l. (Údaj najdete v Příloze č. 1 v části B. Fyzikální, chemické a organoleptické ukazatele.)
Přechodná a trvalá tvrdost
Za vodní kámen může takzvaná přechodná tvrdost vody. Někde se setkáte s pojmem alkalita nebo karbonátová tvrdost. Způsobují ji vápenaté a hořečnaté soli a mizí po jednom převaření. To je první tip, jak se jí zbavit. Vodu jednoduše převařte a uschovejte pro pozdější použití.
Existuje také trvalá tvrdost. Tu mají na svědomí jiné typy solí, které se varem nevysráží a ve vodě zůstanou. Patří sem sírany, chloridy, dusičnany, křemičitany nebo humáty.
6 tipů, jak zjistit tvrdost vody
Chcete vědět, jak tvrdá voda teče z vašeho domácího kohoutku, na pracovišti nebo třeba na chatě? Možností se nabízí několik:
ROZBOR
Přesnou hodnotu odhalí pouze laboratorní rozbor ve specializovaném pracovišti. Jeho pomocí zjistíte o své vodě mnoho dalších informací. Rozbory samozřejmě stojí peníze a na výsledky si počkáte.
ZKUŠENOSTI
Že používáte tvrdou vodu, si všimnete záhy pouhým pozorováním. Zanáší se vaše rychlovarná konvice rychle vodním kamenem? Vidíte na vodovodních bateriích stopy po kapkách? Nebo na umytém nádobí? Tvoří se na čaji nebo kávě povlak a ulpívá na stěnách hrnku? Vaříte maso nebo zeleninu do změknutí déle, než uvádějí recepty? To vše značí, že použitá voda je tvrdá.
MÝDLOVÝ TEST
Jednoduchý, ale ne úplně přesný test o tvrdosti vody leccos napoví.
- Vezměte PET lahev a napusťte do ⅓ vodou.
- Přidejte pár kapek čistého tekutého mýdla.
- Chvíli intenzivně se zavřenou lahví třeste.
- Postavte a pozorujte, co se stane po několika vteřinách. Je-li voda dole čirá a nahoře se vytvořila pěna, voda je měkká. Pokud vznikl zakalený roztok bez pěny, máte tvrdou vodu.
Test je ovlivněn kvalitou mýdla, proto není úplně vypovídající.
LAKMUSOVÝ PAPÍREK
Znáte ho z chemie ve škole a možná jste si mysleli, že ho už nikdy nebudete potřebovat. Na tohle se ale hodí skvěle. Pomocí barevné škály rychle zjistíte, jak na tom vaše domácnost s vodou je. Pořídíte ho třeba v Hornbachu.
KAPKY
Speciální kapky pro měření tvrdosti vody. Test je naprosto jednoduchý, stačí se držet popsaného postupu. Fungují tak, že naplníte nádobku z balení příslušným množstvím vody a do ní kapete činidlo. Nezapomeňte kapky počítat, podle jejich počtu určíte tvrdost vody.
Najdete je třeba zde, ale i na mnoha jiných e-shopech a v obchodech.
VODÁRNA
Když nemáte studnu a odebíráte vodu z řadu, informace o její kvalitě a tvrdosti poskytne také vaše vodárna. V našem případě jsme hledali tvrdost vody v obci Přeštice na jižním Plzeňsku zde.
Co s tím
Jestli jste právě zjistili, že máte tvrdou vodu, nezoufejte. Váš život není ohrožen ani se nemusíte stěhovat. Řešení pro úpravu pitné vody nabízí mnoho firem, stačí si mezi nimi vybrat. Existují filtry, které vodu upraví ještě než ji vypustíte z kohoutku. Patří sem reverzní osmózy, filtry pod dřez, na kohoutek a další druhy změkčovačů vody.
Tvrdá voda nepředstavuje zdravotní riziko, to je jen rozšířený mýtus. Nemusí vám ale úplně chutnat a ovlivňuje i chuť pokrmů a nápojů. Například milovníci kávy si připravují svůj oblíbený šálek raději z filtrované vody, i když není vyloženě tvrdá.
Pro účely vaření nebo pití nemusíte hned investovat do přístrojů pro filtraci vody, pořiďte si třeba konvici s filtrem.
Jak odstranit vodní kámen – nesmrtelná otázka
Vodní kámen je něco jako prach. Boj s ním nikdy nekončí. Naštěstí víme, jak na něj.
Čisticí prostředky
Vodní kámen na povrchu spolehlivě zlikvidují prostředky pro čištění koupelny i kuchyně.
Ale co ten v myčce nebo pračce? I na to existují speciální čističe, které doporučujeme používat pravidelně dle pokynů výrobce, případně frekvenci přizpůsobte svým podmínkám.
U nás najdete například tyto prostředky:
FINISH čistič myčky 2x250 ml | Procistotu.cz
LANZA tekutý čistič pračky express 250 ml | Procistotu.cz
Bez chemie
Jste fandové netoxického úklidu a ochrany přírody?
Pak zkuste buď některé ekologické prostředky, které si u nás pořídíte už hotové, třeba:
KRYSTAL na koupelny ECO 750 ml - ProCistotu.cz
nebo běžte cestou vlastního míchání čističů ze sody, bílého octa nebo kyseliny citronové.
Bílý ocet a kyselina citronová mají velmi podobné účinky. Ocet někomu nesedí pro jeho typický zápach a kyselina citronová je o něco šetrnější k materiálům.
Jeden příklad za všechny: pro čištění rychlovarné konvice do ní nasypejte kyselinu citronovou, zalijte vodou a nechte přejít varem. Uvidíte, že žádný další speciální čistič už nebudete nikdy hledat.
TIP: Více o netoxickém úklidu si přečtěte v našem článku, který se tématu věnuje.
Pro konkrétní tipy nás sledujte také na facebooku.
Na vodní kámen s klidem
Tvrdá voda trápí mnoho domácností a pokud máte vlastní vrt nebo studnu, mohli byste o ní možná napsat knihu. S vodním kamenem zápasíme všichni a proto máme dnes mnoho vyzkoušených zbraní, stačí si jen vybrat tu pravou. Jaké máte zkušenosti vy? Máte tvrdou vodu a nějaké zaručené tipy, jak se zbavit jejích nepříjemných důsledků? Napište nám :)
Sledujte nás na sociálních sítích.
Facebook: @procistotu.cz
IG: @purifio
TikTok: @procistotu.cz
Pinterest: @ProČistotu
Další užitečné články pro vás:
Netoxický úklid, jak na to? | Procistotu.cz
Jak odstranit zápach z odpadkového koše | Procistotu.cz
Tipy na použití octa v domácnosti | Procistotu.cz
Chemikálie a toxiny jsou všude kolem nás. Jejich omezení v domácím prostředí se věnuje myšlenka netoxické domácnosti. Už jste o ní slyšeli? A může být zajímavá i pro vás?
V článku se dozvíte:
- Co je netoxická domácnost
- Mohou chemikálie při úklidu ovlivnit naše zdraví?
- Jaké jsou výhody netoxického úklidu
- Jaké základní vybavení potřebujete pro netoxický úklid
Co je netoxická domácnost?
Zjednodušeně řečeno jde o minimalizování přítomnosti chemie a toxinů v domácím prostředí. A že jich je všude kolem opravdu hodně. Zamyslete se s námi – jídlo, úklid, praní prádla, skladování potravin, vůně v bytě, hygiena, kosmetika, atd. Při tom všem používáme výrobky, které obsahují více či méně chemických látek.
Například:
- ftaláty
- fosfáty
- konzervanty a barviva
- silikony
- parabeny
- BPA
- aceton
- chlór
- toluen
a mnoho dalších. Uvolňují se do vzduchu a prostředí při manipulaci s běžnými přípravky v domácnosti v množství, které samo o sobě není nebezpečné. Jejich působení se ale vystavujeme opakovaně a dlouhodobě, prakticky celý život.
Proč vás to má vůbec zajímat?
Chemie má nesporně vliv na lidský organismus. Mezi nepříznivé účinky může patřit:
- snížení plodnosti
- alergické reakce
- astma
- podráždění kůže
- chronické dýchací obtíže
- nepříznivý vliv na hormonální soustavu
- karcinogenní účinky
Zápasíte se zdravotními obtížemi a vyzkoušeli jste už kde co? Různé léky, lékaře i bylinky? Stále hledáte cestu, jak si ulevit? Rozhodně nechceme tvrdit, že netoxická domácnost je všespásná a zbaví vás neduhů, na které jsou doktoři krátcí. Nicméně faktem je, že méně chemie vám rozhodně nemůže ublížit.
Máte malé děti a domácí mazlíčky? Pak určitě pozorujete, že jsou víc v kontaktu s podlahou, než vy. Sedí na ní, jí z ní, olizují ji. Zamysleli jste se nad tím, jakým prostředkem vytíráte a jestli je pro ně bezpečný? To stejné platí pro otírání povrchů jako stůl, poličky, anebo údržbu koupelny.
V současnosti společností rezonuje téma ochrany životního prostředí a udržitelnosti. Mycí a prací prostředky odchází do odpadních vod a dále do jejich čističek. Detergenty, což jsou látky, které způsobují odstranění nečistot, a tedy ty, kvůli kterým tyto prostředky používáme, bývají v čističkách dobře rozložitelné.
Některé ale obsahují fosfáty a ne každá čistička si s nimi poradí. Do vod pak putují zbytky fosforu, který v nadměrném množství nepříznivě působí na život ve stojatých vodách.
Důvodů, proč snížit množství toxinů v domácnosti, může být mnoho a každý má své.
Protože my jsme specialisté v oblasti úklidu, zaměříme se v našem povídání na tuto oblast. Nebudeme se pouštět například do stravování nebo kosmetiky, ačkoli oba jsou to velmi významné aspekty našich životů.
TIP: komplexnější pohled na téma vám může poskytnout kniha Svět non toxic od Kataríny Hřivňákové a Pavli Pavlištové.
Netoxický úklid – novodobý trend nebo návrat ke kořenům?
V dobách našich babiček a prababiček si při úklidu museli vystačit s málem. To, co úspěšně zabíralo jim, může inspirovat i nás. Jak se nabídka čističů rozšiřovala, vzrůstalo i množství chemikálií, které se do nich přidávaly.
Dnes máme nepřebernou nabídku speciálních i univerzálních prostředků. Je pravdou, že se dnes mnozí výrobci snaží dbát na to, aby jejich produkty k přírodě i lidem co nejšetrnější.
Přes všechny přísné normy a společenskou snahu chránit životní prostředí se toxinům v průmyslových výrobcích nevyhneme. Jejich koncentrace při klasickém úklidu je malá a jednorázově neškodná, ale v dlouhodobém horizontu se na našem zdraví může postupně začít podepisovat. Obzvlášť u dětí, které jsou na různé látky citlivější.
Proto se rozmáhá trend chemické prostředky doma eliminovat a nahrazovat je přírodními. Jaké to mohou být se dozvíte dále.
Jak z toho ven, tipy pro vás
ČTĚTE
Informace a vědomé rozhodnutí při nákupu jsou základ. Platí, že pokud na prostředku najdete nekončící seznam nesrozumitelných chemických názvů, pravděpodobně nebude patřit k nejšetrnějším. Čím kratší a jasnější složení, tím lépe se prostředek v přírodě rozloží a bude pro ni představovat menší zátěž. A tím také pro lidský organismus.
VSAĎTE NA EKO
Jestli se od klasických prostředků, na které jste léta zvyklí, zdráháte přesunout rovnou k pucování umyvadla jedlou sodou, zkuste alespoň vybírat ekologické prostředky.
TIP pro vás: najdete je i na našem e-shopu ➩ ZDE
ZKOUŠEJTE
Často máme doma úplný arzenál speciálních prostředků. Není cílem našeho článku vám úklid s nimi znechutit a přimět vás, abyste je rovnou všechny vyhodili do popelnice. Spíše chceme přinést inspiraci a nové nápady, které můžete při úklidu otestovat a zjistit, jestli vám sednou.
Základní ingredience
To, co potřebujete pro netoxický úklid už možná doma máte.
Jedlá soda (bikarbona)
Jedlá soda se hodí při pečení nebo pálení žáhy. Má ale také vynikající čisticí účinky. Zkuste ji třeba nasypat na houbičku a vyčistit dřez, umýt nádobí nebo umyvadlo. Výsledek vás překvapí.
Dobře odstraňuje mastnotu a skvrny od ovoce nebo krve z prádla. Když ji přidáte do pračky, pohltí zápach z oblečení. Celkově velmi dobře neutralizuje pachy a to i v samotné pračce nebo myčce.
V kombinaci s octem skvěle pročistí odpad.
Jen pozor, nepoužívejte ji na čištění hliníku.
Bílý ocet
Bílý ocet je koncentrovanější než ten, který používáme v kuchyni. Kuchyňský je 8%, zatímco pro úklid používáme 10%. Bílý ocet není obarven karamelem, proto má průhlednou barvu.
Skvěle hubí plísně, bakterie i plevel, dezinfikuje a v kombinaci se sodou zatočí s ucpaným odpadem. Likviduje vodní kámen.
Na našem e-shopu ho najdete v několika verzích, včetně voňavých:
Allnature Bílý ocet 10% 3 l,
Allnature Bílý ocet sprej 10 % levandule 500 ml
Allnature Bílý ocet sprej 10 % s vůní malin 500 ml
Kyselina citronová
Vlastnostmi a způsoby použití se podobá bílému octu a postrádá jeho nepříjemný zápach.
Skvěle čistí pračku, varnou konvici od vodního kamene, dlaždičky, spáry i dřez. Pomůže vám zbavit se skvrn na oblečení i na koberci.
U nás ji najdete ve formě roztoku i v prášku.
Esenciální oleje
Esenciální oleje na našem e-shopu milujeme. Hodí se nejen pro aromaterapii, ale také dodají nádhernou vůni doma vytvořeným úklidovým roztokům.
Průmyslově vyráběné prostředky obsahují často syntetické vůně, které mohou být pro náš organismus škodlivé. Nijak nezvyšují čistící účinek. Vůně ale rozhodně prodává a proto většina čisticích prostředků voní opravdu překrásně.
Esenciální oleje jsou čistě přírodní vůně, silice s vysokou koncentrací, které mohou váš domácí čistič pozvednout o level výš. Přidají nejen krásnou vůni. Mnohé mají i dezinfekční a antibakteriální účinky.
TIP: Přečtěte si náš článek o esenciálních olejích a zjistěte, jak zázračné látky to jsou.
Mýdlo
Jádrové mýdlo oceníte zejména při praní. Mýdlové vločky nahradí standardní prací prášek nebo gel a jsou vhodné i pro miminka a alergiky.
S trochou brouzdání po internetu a praxe najdete mnoho návodů na univerzální čističe, které si ze základních ingrediencí můžete připravit sami doma. Praktické tipy vám přineseme i my v dalším článku.
Výhody a nevýhody
SNÍŽENÍ MNOŽSTVÍ CHEMIE U VÁS DOMA
O výhodách menší koncentrace chemických látek jsme už psali. Opakování je matkou moudrosti, proto si připomeňme, že méně chemie znamená menší zátěž pro váš organismus i pro životní prostředí.
MINIMALISMUS
Vystačíte si s několika lahvičkami a sáčky, ze kterých smícháte účinné lektvary vhodné na úklid komplet celé domácnosti.
UŠETŘÍTE
Je levnější koupit 4 základní ingredience než mnohonásobně více různých prostředků. Ušetříte tak peníze i místo v poličkách.
KNOW HOW
Abyste se naučili míchat ty správně účinné koktejly, potřebujete si nastudovat základní informace. Netoxický úklid pracuje s látkami, které mohou být dráždivé (kyseliny a zásady), proto je nutné znát a dodržovat bezpečnostní zásady pro práci s nimi.
JINÉ VŮNĚ
S vůněmi mohou vypomoci esenciální oleje. Ovšem ocet ani soda vás svou vůní rozhodně neoslní, ocet spíše naopak. Nezoufejte a pusťte se do průzkumu éterických olejů. Uvidíte, že vás nadchnou.
Za zkoušku to stojí
Tak co, jste nalomení vyzkoušet některé z přírodních prostředků a ulevit trochu svému zdraví, peněžence, udělat si místo ve skříňkách a zkusit něco nového? Nebo zůstanete u svých oblíbených značek úklidových prostředků? A které to jsou? Podělte se s námi o své zkušenosti a napište nám.
Sledujte nás na sociálních sítích.
Facebook: @procistotu.cz
IG: @purifio
TikTok: @procistotu.cz
Pinterest: @ProČistotu
Další užitečné články pro vás:
Není ocet jako ocet – tipy pro využití octa v domácnosti
Fakta o vodním kameni a tvrdosti vody
Základy netoxického úklidu i pro vaši domácnost
Esenciální oleje jsou darem přírody, který bychom bez vynalézavosti člověka nepoznali. Pro jejich různorodé vlastnosti je využívá nejen aromaterapie. Kde všude nachází uplatnění a proč jsou tak vzácné? Prozkoumejte s námi jejich unikátní vlastnosti.
O aromaterapii jsme už psali. Tentokrát se ponoříme více do hloubky jejího základu, do původu samotných esencí.
V článku se dozvíte:
- Co jsou esenciální oleje a jak poznáte ty kvalitní
- Jakými způsoby se vyrábí
- O původu rostlin vhodných pro jejich výrobu
- Kde všude se s nimi můžete setkat
Co je to za kouzelné látky
Esenciální olej, éterický olej, silice – více výrazů pro totéž. Jde o látku, která je extrahovaná ze siličnatých rostlin, z jejich listů, plodů, dřeva, kůry nebo květů. Více se o metodách extrakce dozvíte dále.
Skládají se z terpenových a aromatických molekul. Jejich poměr a unikátní složení přináší právě ty konkrétní žádoucí účinky, které v nich hledáme.
Mezi jejich základní vlastnosti, kterými se liší od jiných rostlinných olejů patří:
- těkavost
- nerozpustnost ve vodě
- dobrá rozpustnost v jiných rostlinných olejích nebo medu
- schopnost působit na nervovou soustavu
- nejsou mastné
- vysoká koncentrace účinných látek
Když přijde na řadu věda
Možná jste četli nebo slyšeli, že esenciální oleje lidstvo využívá již tisíce let. Není to tak úplně pravda. Lidé sice už ve starověku využívali sílu rostlin k léčení a různým rituálům, nicméně tehdy používané oleje se získávali především jejich louhováním v jiných rostlinných olejích.
Esenciální oleje tak, jak je známe dnes a kupujeme v lahvičkách, vznikly až mnohem později díky vědeckému pokroku. Jakto? Vyrábí se v laboratořích složitými procesy.
Nejčastěji těmito:
- Destilace vodní parou
Asi nejčastěji používaná metoda výroby není k rostlinám úplně šetrná, protože ničí jemnější složky silice. Oddělují se při ní hlavně tepelně odolné éterické oleje.
Samotná aparatura k výrobě je poměrně složité zařízení z baněk, trubic a nádržek. Chcete-li si destilaci představit, představte si výrobu domácí pálenky. Princip je velmi podobný.
Díky zahřívání vody prochází vzniklá pára přes rostliny a uvolňuje z nich silice. Průchodem zařízením a kondenzací se pak oddělují od vody díky různé hustotě a olej se sbírá.
Získává se tak například olej z levandule, růží, cedru, hřebíčku, skořice nebo cypřiše. Odborníci vědí, jakou dobu ta která rostlina potřebuje pro destilaci všech potřebných látek. Každá rostlina má svůj čas a jen pokud ho výrobce dodrží, může očekávat opravdu kvalitní výsledek
- Lisování za studena
Rostliny jsou vystaveny velkému tlaku a tím se z nich oddělí požadovaná silice.
Lisují se například kůry citrusů. Podobně probíhá lisování za studena i u jiných rostlinných olejů, třeba olivového.
- Enfleuráž
Stará metoda získává olej naložením (macerací) rostlin do rostlinných nebo živočišných tuků. Po určité době se do něj uvolní požadovaná silice a ta se pak oddělí pomocí alkoholu.
Pracuje hlavně s jemnými květy jako jasmín a růže a je osvědčená při výrobě parfémů.
TIP: Viděli jste film Parfém: Příběh vraha? Tam se o enfleuráži poučíte specifickým způsobem.
- Extrakce rozpouštědlem
Rostliny se namočí do rozpouštědla, např. hexanu, methanolu nebo ethanolu, do kterého se uvolní silnice. Vzniklému produktu se říká ‚‚konkret‘‘, obsahuje ale ještě vosky a jiné látky, které do esenciálního oleje nepatří. Dalším postupem, zahrnujícím opět destilaci, se oddělí čistý esenciální olej, v tomto případě zvaný ‚‚absolue‘‘.
Tato metoda je zvláště užitečná pro získávání olejů z materiálů, které by mohly být poškozeny vysokými teplotami používanými při destilaci parou. Patří sem například skořice, šalvěj nebo konopí.
Z čeho esence získat
Potenciál vytvořit esenci nemá každá rostlina. Důvod, proč je některé z nich produkují, není ani vědcům úplně zřejmý. Ví se, že se jimi rostliny chrání před škůdci a chorobami a nebo naopak lákají hmyz k opylování.
Esence se separují z různých částí rostlin:
- z květů: jasmín, růže, heřmánek
- z listů: eukalyptus
- u kůry: skořice
- ze dřeva: cedr
- ze semen
- z plodů, jehličí i kořenů
Většina rostlin, které se pro výrobu olejů využívají, pochází se subtropů a tropů. Aby z nich bylo možné extrahovat potřebné silice, je třeba optimální složení půdy, dostatek slunečního světla, správné množství vody a další podmínky.
Na mililitr oleje je mnohdy potřeba velké množství vstupních surovin, například:
- 4000 kg lístků růží na 1 kg esence
- 1300 – 1600 kg jasmínových okvětních lístků na 1 kg esence
- 91 kg vanilkových lusků na 1 kg esence
Fascinující, že? Když k tomu připočítáte, že rostliny je nutné sklízet ve vhodnou dobu, potřebujete know how a náročnou aparaturu na výrobu, nelze se divit, že jde o vysoce ceněné produkty.
Víte že…jedna rostlina může produkovat v závislosti na podmínkách pěstování esence různé kvality? Liší se chemickým složením a těmto variantám se říká chemotypy. Mohou mít úplně jiné složení i vlastnosti.
Jak poznat kvalitu
Abyste si domů nepřinesli žádné ‚‚šméčko“, je dobré vědět, jak poznat kvalitní produkt. Čím se tedy řídit při nákupu:
- CENA
Dobrý éterický olej opravdu nekoupíte za pět padesát.
- ZNAČKA
Například Saloos je ověřený prodejce. Mrkněte na internet a pročtěte si recenze
Esenciální oleje se prodávají v lahvičkách z tmavého skla, které je chrání před přístupem světla. Ta musí být opatřena etiketou s následujícími údaji:
- název rostliny, ze které je vyroben (rodové i druhové jméno, česky i latinsky
- země původu
- že se jedná o 100% esenciální olej
Kde všude je najdeme
Éterické oleje nenachází využití jen a aromaterapii. Skrývají se i tam, kde byste je možná nehledali. Anebo ano. Tak schválně:
- Parfémy
Tohle jste asi čekali. V parfumérském průmyslu se esence míchají s alkoholem a vznikají parfémy a toaletní vody různé kvality. V levných parfémech pak najdete spíše syntetické náhražky silic.
- Kosmetika
V péči o pleť nebo ve vlasové kosmetice zaujímají esenciální oleje nezastupitelné místo. To zřejmě nikoho nepřekvapuje, vzhledem k tomu, co už o nich víme. Zklidňují, vyživují, omlazují, podporují látkovou výměnu.
Věděli jste ale, že se přidávají i do některých úklidových prostředků a to nejen ke zlepšení vůně?
TIP: Zkuste například Allnature bílý ocet, 10% s levandulí nebo Bref Spa Moments Serenity, závěsný blok na WC
Jestli fandíte úklidu bez chemie, zkuste do svých domácích úklidových směsí přidat pár kapek vybraného esenciálního oleje. Oni totiž nejen krásně voní, ale mají také vynikající antibakteriání účinky (třeba tymiánový, třezalkový, tea tree nebo šalvějový), dezinfikují (levandulový) a likvidují nežádoucí mikroorganismy.
- Potravinářství
Co takhle čokoláda s mátovou nebo poměrančovou příchutí? Některé oleje slouží jako dochucovadla, aditiva nebo konzervanty.
Není nad osobní zkušenost
Oblíbili jste si už nějaký konkrétní esenciální olej? Ať již pro jeho vůni nebo účinky? Podělte se s námi o své zkušenosti a napište nám o tom. Chcete vědět více o jejich účincích a získat praktické tipy pro jejich využití? Přečtěte si další článek z naší série.
Napište nám:
Facebook: @procistotu.cz
IG: @purifio
TikTok: @procistotu.cz
Pinterest: @ProČistotu
Další užitečné články pro vás:
Netoxický úklid, jak na to? | Procistotu.cz
Jak odstranit zápach z odpadkového koše | Procistotu.cz
Hromadění a přehnaný úklid: kdy je vztah k úklidu problém? | Procistotu.cz