Aromaterapie – naučte se hýčkat svoje smysly
Představte si, že přicházíte domů po náročném pracovním dni. Nebo že se vám právě podařilo zahnat do postele smečku dětí, která vás celý den držela ve střehu. Vše, po čem toužíte, je patrně odpočinek. Jdete do koupelny a napustíte plnou vanu horké vody. A teď stop! Než se do ní naložíte, udělejte ještě jednu malou drobnost, která obyčejnou lázeň změní v top relaxační zážitek. Chcete vědět, co to je?
Dozvíte se:
- Exkurze do historie esenciálních olejů
- Co jsou esenciální oleje
- Difuzéry a inhalace
- Esenciální oleje a masáž
- Jak na správné dávkování esenciálních olejů
Aromaterapie – kde se vzala?
Už od starověku lidé věřili, že vůně bylin je může povznést do vyšších pater vědomí. Tančili při pálení vonných směsí, vykuřovali chrámy zasvěcené svým bohům nebo si dopřávali nejrůznější vonné masáže.
Věděli také, že rostliny léčí. Přikládali bylinné obklady na rány a vyráběli hojivé masti.
Vůně byly s lidmi od pradávna i v běžném životě v podobě olejů či parfémů.
V 19. století pak francouzský lékárník René-Maurice Gattefossé zavedl termín aromaterapie. Jde komplexní přístup k léčbě a zlepšení stavu těla i psychiky, jehož základním pilířem jsou esenciální oleje. A jen tak mimochodem – víte, která rostlina byla jeho osudová? Byl to Francouz, takže levanduli tipujete naprosto přesně, gratulujeme :) Její esence je jedna z nejvyhledávanějších, léčí rány, dezinfikuje, ale dokáže také vykouzlit voňavou, pohodovou atmosféru.
Zázračné esenciální oleje
Esenciální oleje (silice) jsou silně koncentrované látky, které se získávají destilací vodní parou nebo jinými mechanickými procesy, z rostlin, které mají schopnost a podmínky je tvořit.
Abyste vyrobili esenciální (nebo také éterický) olej, nestačí vám jen tak nějaký heřmánek, co utrhnete na louce. Nic proti lučnímu kvítí. Ale pěstování rostlin, které lze použít pro výrobu esenciálních olejů, je složitá věda.
Kdybychom chtěli použít trochu ezoteriky, můžeme říct, že jsou v podstatě duší rostlin a schraňují v sobě všechnu jejich životadárnou sílu a užitečné vlastnosti.
Jste ve stresu? Chcete se uvolnit? Čichejte!
Věděli jste, že naše čichové buňky dokáží rozeznat až bilion pachů a vůní? To je větší škála, než jakou vnímáme zrakem nebo sluchem. Na základě vůně si utváříme první dojem z místa i člověka. Čich nám pomáhá vybavit si situace, emoce a čichové vjemy v nás vyvolávají i po letech velmi přesné vzpomínky.
Toho lze v aromaterapii skvěle využít. Vůni sice přibližně po 10 minutách přestáváme vnímat, to ale neznamená, že nepůsobí.
Jednou z nejoblíbenějších metod aromaterapie je inhalace. A tím není myšleno jen vdechování horké páry pod ručníkem. I když i to je skvělý zážitek a například při nachlazení nebo ucpaných dutinách neocenitelný pomocník.
Do inhalace se řadí také provonění vzduchu aromalampou nebo difuzérem.
Aromalampy jsou nádoby s prostorem na svíčku dole a nádobkou na vodu s esenciálním olejem nahoře. Jak svíčka hoří, tekutina se odpařuje a vůně prostupuje prostorem.
Difuzéry místo svíčky fungují na elektřinu nebo akumulátor. Výhodou je, že nepřehřívají oleje a zachovávají tak všechny jejich důležité vlastnosti. Další výhoda oproti aromalampě tkví v tom, že vůni mechanicky rozptylují do místnosti a tím zvyšují její účinek.
Díky těmto zařízením si blahodárné působení vonných silic užije celá rodina společně. Báječně se hodí i do vaší kanceláře. Díky dobře zvolené vůni se zvýší vaše schopnost soustředění nebo se vám uleví od stresu.
Nebo si pořiďte jemnou nevtíravou vůni do svého salonu nebo obchůdku. Zákazníci to u vás budou milovat a rádi se vrátí.
Praktické rady pro výběr difuzéru
Existují nebulizační a ultrasonické difuzéry a každý funguje jinak.
Nebulizační difuzéry
- nepracují s vodou, jen s čistý olejem
- vůni rozptylují pomocí vzduchové pumpy, takže jsou výkonnější, ale také hlučnější
- spotřebují více oleje
- nezvlhčují vzduch, takže se hodí, pokud doma bojujete právě s vyšší vlhkostí
Ultrasonické difuzéry
- působí i jako zvlhčovače, proto se hodí například do panelových bytů, kde je vzduch obecně sušší
- jsou naprosto tiché a hodí se třeba i do dětského pokojíčku
Je libo masáž?
I tak se dá praktikovat aromaterapie. Masáž nevyhledává každý, ale jestli jste ji ještě nikdy nezkusili, dejte jí šanci. Přináší mnoho benefitů tělu i mysli, to je ostatně vlastnost všech oborů celostního přístupu ke zdraví.
Čím masáž prospívá?
- zlepšuje krevní oběh
- pomáhá regeneraci svalů, zejména po sportu nebo větší námaze
- prokazatelně snižuje hladinu hormonu kortizolu v krvi a tím odbourává stres
- je blahodárná pro kůži, její zdraví a krásu
- funguje jako výborná milostná předehra
Když navíc do masážního oleje přidáte vhodnou silici, posunete zážitek ještě o úroveň výš.
Vzpomínáte si na úvodní otázku, jak si vylepšit horkou vanu? Teď už určitě znáte odpověď. Provoňte ji!
Jestli ještě nemáte svou oblíbenou vůni, zkuste třeba ylang-ylang. Jeho exotická, sladce květinová vůně s kořeněnými tóny vás oprostí od starostí a zvedne náladu. Znáte ten stav, kdy jste smrtelně unavení, lehnete si do postele, a ne a ne zabrat? Díky ylang-ylang usnete raz dva, protože vás naplní harmonií. Navíc patří mezi afrodiziaka, takže je dost možné, že se večer vyvine ještě lépe, než se zpočátku zdálo.
Dvakrát čti, až potom kapej
Esenciální oleje jsou velmi koncentrované látky, to už víte. Je dobře k nim proto přistupovat s respektem. Vždy si při výběru dobře přečtěte všechny informace, varování a omezení.
Několik obecných tipů:
- není-li vyloženě uvedeno, že můžete, nikdy neaplikujte oleje bez ředění
- oleje nejsou ředitelné vodou, proto ani do koupele nekapejte rovnou z lahvičky
- řeďte jinými kvalitními rostlinnými oleji, medem nebo mlékem
- dodržujte doporučené dávkování
- nejezte je
- dejte pozor, pokud jste těhotná, kojíte nebo je chcete aplikovat dětem
- existují silice, jako například rozmarýn, kopr nebo fenykl, které jsou vyloženě nevhodné pro inhalaci a do aromalampy je rozhodně nedávejte
- uchovávejte je mimo dosah dětí a zvířat
O další tipy se s vámi podělíme v článku konkrétně věnovaném esenciálním olejům, jejich výrobě, zajímavostem a účinkům.
Najděte to pravé
Jestli jste byli na pochybách, teď už možná věříte, že na vůních něco dobrého bude. Nejlepší je ale vždy vlastní zkušenost. Nenechte se odradit tím, že vám některá vůně nesedne, každý má jiné vnímání. I když budou všichni básnit o levanduli, vám se líbit nemusí. Hledejte dál a testujte.
Přejeme vám mnoho příjemných a voňavých chvil.
Sledujte nás na sociálních sítích.
Facebook: @procistotu.cz
IG: @purifio
TikTok: @procistotu.cz
Pinterest: @ProČistotu
Další užitečné články pro vás:
Hromadění a přehnaný úklid: kdy je vztah k úklidu problém? | Procistotu.cz
Esenciální oleje – to nejlepší z nitra rostlin | Procistotu.cz