S námi máte jistý, že to bude čistý.

Proč větrat a jak to dělat efektivně?

Nadechnout se čerstvého vzduchu je k nezaplacení. Okysličený mozek lépe pracuje. Zdravé ovzduší doma nebo v práci je jedním z pilířů pevného zdraví. Jak správně a efektivně větrat? Jaká vlhkost vzduchu je pro organismus optimální? A jak nepřijít v zimě větráním o drahocenné teplo? To vše vám povíme právě teď.

V článku se dozvíte:

Proč větrat

Jsou minimálně 3 pádné argumenty, proč větrat:

  1. Snížíte množství CO2 (oxidu uhličitého) v místnosti. 
  2. Regulujete vlhkost.
  3. Regulujete teplotu

Možná vás napadnou ještě další důvody, proč je fajn si otevřít okno dokořán. Když víte, jak vyvětrat správně, zvládnete to i s minimálním dopadem na náklady na vytápění. 

Proč vadí vysoká koncentrace oxidu uhličitého v místnosti

Z biologie si pamatujete, že oxid uhličitý je plyn, který vydechujeme. Když pobýváme v nevětraném, uzavřeném prostoru, spotřebováváme kyslík a zvyšujeme přirozeně hladinu oxidu uhličitého. S jeho zvyšující se koncentrací se pak pojí neblahé účinky jako: 

  • únava
  • bolest hlavy
  • snížená schopnost koncentrace.

Znáte to? A věděli jste, že za to může právě kvalita vzduchu? 

Abychom vás uvedli do obrazu, podívejte se na tabulku s koncentracemi CO2 a na to, jak jejich úroveň působí na lidský organismus:

hladina CO2 

[ppm]

Účinky na organismus

cca do 350

venkovní prostředí

do 1000

doporučená úroveň ve vnitřních prostorách

1200–1500 

doporučená maximální úroveň ve vnitřních prostorách

1000–2000

první příznaky snížení koncentrace a únavy

2000–5000

první možná bolest hlavy

5000

maximální koncentrace bez zdravotních rizik, únava, bolest hlavy, snížená koncentrace

> 5000

nevolnost, zvýšený tep

> 15000

dýchací potíže, závratě

> 40000

možná ztráta vědomí

 

Ke koncentraci oxidu uhličitého se dokonce vyjadřuje i vyhláška. Konkrétně je to § 11 268/2009 Sb, kde se jako maximální přípustná hranice uvádí koncentrace 1500 ppm.

Víte, co je to ppm? Název je zkratkou slov parts per milion a uvádí počet částic v jednom milionu částic celkově. 

Jak vidíte, s oxidem uhličitým není moc legrace. Když víte, na jaké varovné signály svého těla se zaměřit, snadno si pohlídáte, kdy přišel čas vyměnit ho za větší dávku kyslíku zvenčí. 

TIP: Na měření oxidu uhličitého existují i speciální přístroje. Výsledky měření jeho koncentrace v ložnici během dne s různými způsoby větrání místnosti shrnuje článek Výsledky měření koncentrace CO2 v ložnici - TZB-info. 

Vlhký nebo suchý vzduch – co je lepší? 

Optimální vlhkost vzduchu v místnosti je mezi 40–60 %. A záleží i na ročním období. V létě by to mělo být 40–55 % a v zimě 45–60 %. Ideální vlhkost se snižuje se zvyšující se teplotou. 

Vysoká vlhkost podporuje tvorbu plísní. Jejich spóry pak putují vzduchem a pro lidský organismus jsou toxické. Oslabují ho a podílí se na vzniku alergií.

Ani vlhkost pod 40% není pro zdraví nejlepší. Suchý vzduch dráždí dýchací cesty a stejně jako příliš vlhký vzduch podporuje šíření virové a bakteriální nákazy. 

Co ovlivňuje vlhkost vzduchu

Vlhkost v bytě ovlivňují běžné činnosti, jako vaření, koupání či sprchování, úklid (například po vytření podlahy vlhkost vzduchu stoupne) nebo sušení prádla. 

Také technický stav budovy jako těsnost oken, narušené zdi, kterými vlhkost vniká dovnitř, netěsnosti ve vodovodním potrubí nebo poškozená střecha. 

Některým místnostem hrozí zvýšená vlhkost více, než jiným. Napadá vás kterým? Nebudeme vás napínat, je to kuchyně a koupelna. 

Abyste zjistili, jaká je u vás doma vlhkost vzduchu, použijte vlhkoměr. 

Co se suchým vzduchem

Suchý vzduch je typický například pro panelové byty. Vezměte si na pomoc difuzér. Po přidání několika kapek esenciálního oleje přinese i oblíbenou vůni a zlepší psychickou pohodu. Hodí se i výparník – nádoba s vodou zavěšená na topení, fontána do elektřiny nebo více zelených rostlin. 

Jak se vypořádat s nadměrnou vlhkostí

Vyšší vlhkost trápí často starší stavby. Ale nejen ty. Pokud běžné ani častější větrání nestačí, pořiďte si elektrický pohlcovač vlhkosti. Také se snažte nesušit doma prádlo, při sprchování v zavřené koupelně pusťte ventilátor a vařte se zapnutou digestoří. 

Jaká je ideální teplota v místnosti? 

Tepelný komfort znamená pro každého něco jiného. Existují nicméně doporučené teploty pro jednotlivé místnosti. Mohou pomoci, pokud tápete v tom, jak nastavit vytápění v pracovně či dětském pokoji, aby se v nich žilo a tvořilo co nejlépe. 

obývací pokoj

20–22 °C

dětský pokoj

20–21 °C

kuchyně

19 °C

pracovna

20 °C

koupelna

21–24 °C

předsíň

16–19 °C

ložnice 

18–20 20°C

 

Pusťte dovnitř čerstvý vzduch

Ptáte se, jak nejlépe regulovat vlhkost, teplotu a množství CO2? Nejjednodušší a nejlevnější možnost, je otevřít okna, případně dveře. Větrat tak, abyste se vyhnuli zbytečným tepelným ztrátám, které vás budou trápit hlavně v topné sezóně, stačí znát pár snadných fíglů. 

Křížem a přes roh

Nejefektivnější výměna vzduchu proběhne, když otevřete okna na protilehlých zdech anebo okna na sousedních zdech. Vzniká průvan a kyslík máte natotata. Zejména v zimních měsících tak předejdete tomu, aby drahocenné teplo naakumulované do zdí vyprchalo a zdi vychladly. A nebojte se toho, okna otevřete pěkně dokořán. To je alfa a omega opravdu kvalitního větrání.21

Ventilačka ano nebo ne? 

Myslíte, že na větrání vyzrajete tím, že vyklopíte ventilačku, aby neuteklo teplo? Pozor na to. Účinné výměny vzduchu ventilačkou nedocílíte. Když navíc zůstane otevřená delší dobu, nenápadně chladnou vyhřáté zdi. Vzduchu tak máte méně, zato zimy více.

Kdy a jak dlouho větrat

Základní větrání má proběhnout ráno a večer. Ovšem s tím se nespokojte. Aby byl vzduch opravdu čerstvý, větrejte 2–4 krát denně

Délka větrání záleží na ročním období

Větrejte podle toho, jak je venku. Obecně platí následující doporučení: 

  • zima 5 minut
  • jaro, podzim 15–20 minut
  • léto 30 minut i déle.

Kdy se hodí ventilátor

Zmínili jsme se, že kuchyně a koupelna jsou náchylnější k vyšší vlhkosti. Vychází to z povahy a účelu místností. V kuchyni pomůže s odsáváním páry při vaření digestoř

Koupelny bývají vybavené zabudovaným ventilátorem, nejčastěji vysoko u stropu. Když zjistíte, že i po jeho zapnutí stále zůstává v koupelně nadměrná vlhkost anebo že je v provozu nezvykle hlučný, nastal čas jej vyčistit. Dobrý stav ventilátoru předejde jeho poruchám. 

Jak vyčistit koupelnový ventilátor

1. Odpojte zařízení od elektrického proudu. 

Někdy bude nutné vypnout celý jistič. Doporučujeme toto udělat pro jistotu v každém případě. Jednoduše je to bezpečnější.

2. Sundejte mřížku

Možná už v tomto kroku přijde na řadu šroubovák, záleží na typu ventilátoru. Mřížku ponořte do roztoku vody a saponátu, bude se zatím pěkně odmáčet a pak ji snadněji očistíte. 

3. Vyndejte ventilátor

Abyste docílili opravdové čistoty, bude třeba ventilátor vyndat ven. Ujistěte se ještě jednou, že není pod proudem a vymontujte ho pomocí šroubováku. Nejste-li si jistí, že pak dokážete vše vrátit na místo, raději si vyfoťte původní stav. Může to pomoci.

4. Vše důkladně očistěte

Sundejte lopatky, očistěte je mikrovláknovou utěrkou, případně štětcem. To samé učiňte s motorem. 

5. Vyluxujte šachtu. 

Otvor ve zdi vyluxujte vysavačem.

6. Očistěte mřížku.

Odmočenou mřížku pečlivě umyjte a otřete. 

7. Vraťte vše na své místo. 

Možná to napoprvé zabere nejvíce času. Pokud budete intervaly údržby dodržovat, s každým dalším čištěním budete rychlejší :)

Jak často ventilátor čistit? 

Koupelnové ventilátory se zanáší prachem, nečistotami a bez pravidelné péče přestávají plnit svou funkci. Koupelna se stává vlhkou místností a živným prostorem pro množení plísní a bakterií. 

Čistěte koupelnový ventilátor alespoň 1× za půl roku. Shledáte-li okem či poslechem, že čas na očistu přišel dřív, neváhejte. 

Další způsoby odvětrávání místností

Dnes existuje řada důmyslných vzduchotechnických systémů, které dokáží samy kontrolovat kvalitu vzduchu a okamžitě se jí přizpůsobit. Najdete v nich zabudované filtry, čidla, tepelné výměníky a rekuperační jednotky, které nejen odvádí nekvalitní vzduch z místnosti, ale také využívají teplo z něj pro ohřev vzduchu vpouštěného dovnitř. 

TIP: Přehled různých větracích systémů nabízí například článek Způsoby větrání bytových domů, jejich výhody a nevýhody - TZB-info.

Myslete na své zdraví

Hlavní důvod, proč se starat o kvalitu vzduchu doma nebo v kanceláři, je vaše zdraví a duševní pohoda. Ve vydýchané místnosti se špatně pracuje, ve vlhku bují plísně a bez kyslíku si ani správně neodpočinete ve spánku. Nyní víte, jak si pomoci pouhým otevřením okna. Proto se nebojte pořádně vyvětrat :) 

 

Sledujte nás na sociálních sítích.   

Facebook: @procistotu.cz

IG: @purifio

TikTok: @procistotu.cz

Pinterest: @ProČistotu

Další užitečné články pro vás: 

Vlhčené ubrousky – parťáci na každý den

Fakta o vodním kameni a tvrdosti vody

Základy netoxického úklidu i pro vaši domácnost

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz