Není ocet jako ocet – tipy pro využití octa v domácnosti
Ocet používáme běžně. Někdo jen v kuchyni, někdo objevil i jeho výborné úklidové vlastnosti. Znáte nejběžnější druhy octů a víte, jak nejlépe využít jejich přednosti v celé domácnosti? Udělejte si teď s námi jednou pro vždy jasno v octové problematice.
Dozvíte se:
- Co je ocet a jak se vyrábí.
- Co potřebujete vědět o jablečném octu.
- Co potřebujete vědět o vinném octu.
- Co potřebujete vědět o rýžovém octu.
- Co potřebujete vědět o kvasném octu.
- Co potřebujete vědět o bílém octu.
Co je to ocet?
Ocet je tekutina, roztok kyseliny octové a vody. Koncentraci kyseliny octové vyjadřují procenta. Tento údaj vždy najdete na obalu lahve.
Jak se vyrábí ocet?
K výrobě octa vede cesta hned přes dvojí kvašení. To první je alkoholové, kdy z cukru v původní plodině, například hroznech nebo jablkách, vzniká alkohol známý též jako ethanol nebo líh.
Na další kvašení nastupují bakterie acetobacter, které zahájí octové kvašení a alkohol přemění na kyselinu octovou. A je to! Roztok kyseliny octové máme, teď ho jen dobře ochutit, naředit a je to. Pojem ‚‚ocet kvasný lihový‘‘ vás teď už neznejistí, protože víte, že to znamená, že vznikl kvašením lihu.
Podle toho, jaké ovoce nebo plodinu na začátku použijeme, získáme octy různých vlastností. A teď potřebujete vědět, v čem se jednotlivé druhy liší a který ocet se na co hodí. Pojďme na to!
Druhy octů – využijte z octa to nejlepší!
V každém octu najdeme kyselinu octovou, to mají společné. Některé jsou jemné, jiné ovocné a jiné skvěle vydrhnou kuchyňskou linku. Který se na co hodí?
Jablečný ocet – pečuje o zdraví i krásu
Jeden z nejoblíbenějších octů se širokým spektrem využití. Jablečný ocet je plný vitamínů, minerálů.
Výroba:
Kvašení jablečné šťávy.
Použití:
Jablečný ocet by neměl chybět v žádné domácnosti. Pomůže totiž i s trablemi, o kterých jste mysleli, že na ně potřebujete speciální léky, kosmetiku nebo přípravky.
1. Prospívá organismu.
Uleví při bolesti žaludku nebo nadýmání.
Pitím sklenice vlažné vody se lžící octa každé ráno zvýšíte svou vitalitu, snižíte hladinu cholesterolu a usnadníte odchod toxinů z těla.
2. Kosmetické účely.
Zlepšuje kvalitu vlasů – do sklenice vody přidejte 2 lžíce jablečného octa a přelijte umyté vlasy. Ideální proti lupům i jako přírodní kondicionér.
Vyrovnává pH pleti. Prospívá problematické pleti s akné.
3. Pomáhá při nachlazení.
Protože působí antibakteriálně a protizánětlivě, uleví od bolesti v krku, pročistí dutiny a pomáhá bojovat s infekcí.
4. Pohlcuje zápach.
Rozprášený v místnosti pohlcuje nepříjemné pachy. V poměru 1:2 s vodou lze prý také použít jako přírodní deodorant. Nezkoušeli jsme :)
Kloktáním zředěného octa lze také bojovat proti zápachu z úst, který nás nestaví při komunikaci s lidmi do nejlepšího světla.
5. Dochucovadlo.
Vhodný k dochucení salátové zálivky, polévky i do marinád.
Vinný ocet – síla hroznů trochu jinak
Má jemnější chuť a platí u něj to samé, co u výroby vína. Čím lepší hrozny zkvasí, tím kvalitnější vznikne ocet. Jeho účinky jsou velmi podobné tomu jablečnému.
Výroba:
Kvašení bílého nebo červeného vína.
Použití:
1. Nepostradatelný v kuchyni.
Znáte pojem ‚‚vinaigrette‘‘? Jde o univerzální salátovou zálivku, jejímž základem je právě vinný ocet.
2. Hojí rány.
Tím, že působí proti plísním a antisepticky se hodí pro hojení odřenin i vážnějším ran.
3. Čistí pleť.
Stejně jako jablečný ocet pomáhá při léčbě akné.
4. Působí proti bolesti.
Při bolesti hlavy zkuste obklad z octa přiložit na bolavé místo.
5. Likviduje plísně.
Konzumací vinného octa vrátíte vyrovnané pH svému organismu. Lépe se tak vypořádáte třeba s kvasinkovou infekcí. V případě plísně nohou pak ocet aplikujte v podobě lázně.
6. Tiší zažívací potíže.
Průjem nebo pálení žáhy? Nezoufejte a zkuste 3× denně lžičku octa ve 2 dl vlažné vody.
Rýžový ocet – bezkonkurenční pro studenou kuchyni
Tvář asijské kuchyně, vyniká sladší chutí. Má podobné zdravotní účinky jako předešlé octy. Jestli jste se na něj dodnes v obchodě dívali nedůvěřivě, dejte mu šanci. Proč?
Výroba:
Z rýže nebo rýžového vína. Proto se někdy setkáte s názvem rýžový vinný ocet. Nemá ale vůbec nic společného s hrozny.
Použití:
Klidně ho použijte k čištění pleti, nejlépe si ale prospějete, když rýžový ocet zařadíte do jídelníčku. Na zdraví má podobně kladný vliv jako ostatní octy. Na rozdíl od ostatních má sladší a jemnější chuť, postrádá ovocné tóny a skvěle dochutí teplé i studené pokrmy. Díky menší kyselosti se nemusíte tolik bát, že vám ‚‚ujede ruka‘‘.
Na sushi a asijské pokrmy
Milovníci sushi rýžový ocet určitě znají, protože bez jeho chuti se rýže na sushi neobejde. Zkuste ho i do zálivek, polévek a omáček. Jako kyselá složka v marinádě na naložení masa zaručí jeho zkřehnutí a zvýraznění chuti.
Kvasný lihový ocet – dokonalý konzervant
A jsme doma. Tenhle ocet známe všichni. Nejlepší pomocník pro zavařování a konzervaci. Ze všech kuchyňských octů je zaručeně nejostřejší, proto se tak úplně nehodí ke všemu.
Výroba:
Kvašením ethanolu získaným z kukuřice nebo cukrové řepy. V České republice platí zákony, které umožňují výrobu potravinářského octa jen organickým způsobem. Dovezené octy tato kritéria splňovat nemusí. Dochucuje se kořením, bylinkami a doslazuje a barví karamelem.
Použití:
Klasický ocet se prodává v koncentraci 8 %. A to je pořádná síla. K dochucování salátů se vůbec nehodí a když, tak velmi zředěný. Zato ho směle použijte při konzervaci potravin – při zavařování zeleniny, nakládání nebo domácí výrobě utopenců.
Kvasný ocet a úklid
Tenhle ocet je dostatečné silný pro úklid. Nicméně koření a cukr, které obsahuje, mohou zanechat na některých povrchách skvrny.
Bílý ocet – král netoxického úklidu
Při našem testování úklidových prostředků jsme si ověřili, že účinkuje skvěle nejen při mytí povrchů, ale umí věci, které by vás možná vůbec nenapadly.
Výroba:
Výroba bílého octa se liší tím, že po kvašení ještě projde destilací, která výrazně zvýší jeho koncentraci. Také ho zbaví všech příchutí a barvy. Proto se někdy setkáte s označením ‚‚destilovaný‘‘ ocet.
Úklidový ocet mívá koncentraci 10 %.
Použití:
Pokud chcete omezit míru chemie v domácnosti a hledáte alternativy k běžným úklidovým prostředkům, na ocet jste už určitě narazili. Svým složením se k úklidu hodí lépe než ostatní zmiňované octy, protože neobsahuje cukr ani jiné aromatické látky.
1. Důkladně vyčistí povrchy.
Umýt kuchyň nebo koupelnu je pro ocet hračka. Ocet částečně dezinfikuje. A to se v kuchyni a koupelně skvěle hodí.
2. Odstraní vodní kámen
Z kávovaru, rychlovarné konvice, ze dřezu, umyvadla, obkladů, atd. Všude tam, kde povrchy snesou působení octové kyseliny.
3. Dezinfikuje
Ocet není 100% dezinfekce, ale na běžné čištění postačí. Umí si poradit s E. coli nebo Samonellou, což jsou poměrně nebezpečné mikroorganismy.
4. Odmašťuje.
Třeba mikrovlnnou troubu zevnitř nebo kuchyňské povrchy.
5. Pohlcuje pachy.
Ideální pomocník pro pohlcení pachů z odpadkového koše. Vymytý odpadkový koš zevnitř postříkejte a nechte uschnout. Stejně tak zbaví pachu lednici. Stačí nastříkat do lednice, nechat působit a vytřít čistou vodou. A ještě pozabíjí nežádoucí mikroby, takže dvojí výhra.
6. Zbaví toxinů ovoce a zeleninu.
Rádi byste vyčistili ovoce a zeleninu opravdu důkladně? Nejen ta z obchodu na sebe cestou k vám domů nachytala množství mikroorganismů. 1 díl octa a 4 díly vody za 15 minut očistí ovoce a zeleninu z obchodu i zahrádky velmi snadno.
7. Čistí podlahu.
Když do vědra při vytírání přidáte 200 ml bílého octa a pár kapek esenciálního oleje, budete se divit, jak krásně se podlaha zaleskne a místnost provoní. Pozor – nepoužívat na dřevěné podlahy.
8. Leští sklo a okna.
Roztok 1:1 octa a vody vyčistí okna, zrcadla anebo parádní skleničky na víno.
9. Změkčí prádlo.
Do přihrádky na aviváž přidejte ocet smíchaný s vodou v poměru 1:1 a pár kapek oblíbené vůně esenciálního oleje. Užijte si vůni a čistotu prádla.
10. Vyčistí pračku.
Do pračky přidejte bílý ocet a prázdnou ji pusťte na delší program, minimálně na 60 °C.
Na co ocet nepoužívat
I když ocet je přírodní a netoxický, nezapomínejte, že je to kyselina. Některé materiály ho proto nesnesou. Patří mezi ně kámen, mramor, dřevo, železo, ocel, elektronika, některé typy skla nebo plastu nebo kožené výrobky.
Cože, vy ještě doma nemáte ocet?
Jestli jste se právě rozhodli, že dáte octům ve svém životě šanci, dbejte při výběru na jednu věc. A tou je kvalita. Nepořizujte si nejlevnější verzi, i když chcete některé účinky jen vyzkoušet. Zvlášť při jeho konzumaci by se laciné zboží nemuselo vyplatit.
Jestli hledáte pomocníka pro úklid, zkuste naše voňavé verze:
Allnature Bílý ocet sprej 10 % levandule 500 ml,
Allnature Bílý ocet sprej 10 % s vůní malin 500 ml
nebo si pořiďte rovnou pořádný kanystr:
Chcete další tipy k netoxickému úklidu? Čtěte náš článek Základy netoxického úklidu a sledujte nás na sociálních sítích.
Facebook: @procistotu.cz
IG: @purifio
TikTok: @procistotu.cz
Pinterest: @ProČistotu
Další užitečné články pro vás:
Jak odstranit zápach z odpadkového koše | Procistotu.cz
Velký přehled esenciálních olejů – který se na co hodí | Procistotu.cz
Netoxický úklid, jak na to? | Procistotu.cz