Vánoční dárky a jejich tradice u nás i ve světě
Pod stromeček patří dárky. Kde se vzal Ježíšek a kde Santa Claus? A proč si na Vánoce dáváme dárky? Teď rozluštíme tyhle vánoční záhady. Vezměte si tajně pár kousků cukroví, které ještě nikdo nesmí jíst a čtěte, abyste zjistili více o blížící se každoroční vánoční tradici.
V článku se dozvíte:
Jak vznikly Vánoce
Vánoce vnímáme jako křesťanský svátek, ačkoli jejich kořeny sahají mnohem hlouběji. Vznikly spojením pohanských slavností slunovratu a potřeby pokřesťanštit Evropu na začátku našeho letopočtu.
Ve 4. století n.l církev ustanovila 25.12. za oficiální datum narození Ježíše Krista. Spojení se slavnostmi slunovratu není náhodné. Ježíš pro křesťany představuje světlo a naději. Proto se zdálo vhodné jeho narození pohanským národům spojit s oslavami konce období tmy a návratu světla.
Pohanský původ Vánoc se ale projevoval ještě po mnoho staletí. Ve středověku o Vánocích lidé bujaře slavili svátky v ulicích, pořádala se divadelní představení, hrály se hazardní hry, věštilo se, pilo a hřešilo. A na vsi to bylo ještě horší. Alespoň z pohledu katolické církve. Tam se různé rituály a věštění, které odporovaly dobrým katolickým mravům, držely déle, než ve městech.
Zajímavost: V Anglii v roce 1644 dokonce tehdejší puritánský parlament zrušil slavení Vánoc jako nebiblického a pohanského svátku. Zákaz vydržel až do roku 1660 a pořádaly se proti němu mohutné protesty.
Kde se vzala tradice vánočních dárků
Už staří Římané se v období okolo slunovratu obdarovávali drobnostmi, aby si vyjádřili vzájemnou náklonnost a sympatie. Ve středověku lidé věřili, že pokud na Vánoce nikoho neobdarují, sami v novém roce zchudnou. Tím pádem se dárky staly nepsanou povinností.
Zmínky o obdarovávání dětí najdeme až v 16. století. Do 19. století dárky patřily hlavně dětem a mladým lidem. Bývaly praktické a velmi souvisely s tím, co se dětem přálo. Pod stromečkem nacházely červená jablka a ořechy. Jablka symbolizovala zdraví a sílu, ořechy moudrost a zralost. Později dostávaly také oblečení, boty či drobné hračky.
Dárky pro všechny!
V 19. století se už Vánoce slavily více méně v kruhu rodiny a dárky dostaly všichni. Pomalu se rýsovala podoba staročeských Vánoc, jak je známe z nostalgických obrázků Josefa Lady.
Muži nacházeli pod stromečkem tabatěrku, pantofle nebo dýmku. Ženy látku, šicí potřeby nebo něco do domácnosti. Služebnictvu přidal pán něco na přilepšenou, obdarovávali se i žebráci a koledníci, kteří chodili od domu k domu.
Dárky často bývaly vlastnoručně vyrobené. Dávaly se od srdce ve snaze druhé potěšit, dát jim něco výjimečného a na míru šitého. Vánoční období se neslo v duchu štědrosti a myšlenek na blaho druhých.
Chudé válečné Vánoce a konečně mír
V období 1. světové války se nadílka poněkud omezila a do hry se vrátily ryze praktické dárky. Po jejím skončení se ale začala poprvé objevovat snaha o velkolepé dárky. Možná lidé v poválečné světě pocítili touhu dopřát si co nejvíc, dokud to jde. Ať to tak bylo nebo ne, tvář Vánoc se postupně proměnila do dnešní podoby.
Hon na dárky
Jako bychom se vrátili do středověku a řekli si, že pokud nikoho neobdarujeme, stane se něco zlého. Jak jinak si vysvětlit šílenství okolo Vánoc, které každoročně pozorujeme kolem sebe. Ne nadarmo patří Vánoce ke žním pro obchodníky. Češi utratí jen za dárky podle průzkumů do 10 000 Kč.
Zajímavost: Podle magazínu Forbes až 80 % Čechů pořizuje dárky přes internet.
Kdo rozdává dárky a jak vypadá?
Dárky v křesťanských Vánocích pravděpodobně souvisí s příběhem o narození Ježíška v jesličkách, kam mu lidé a Tři králové přinesli dary. Nebo s tím, že Ježíš představuje dar od Boha pro všechny věřící.
Ještě ve středověku dostávaly děti dárky 6. prosince od svatého Mikuláše. S myšlenkou přeložit den dávání dárků na 25. prosince přišel Martin Luther v 16. století, kdy protestanti odmítli uctívání svatých podle římskokatolické církve a přeložili nadílku právě na den narození Ježíše Krista.
Původní ctnostná a duchovní myšlenka, že darem lidstvu je právě zrození Krista, potřebovala dostat hmatatelnější rozměr. A protože církev nedala jasnou odpověď na to, kdo dárky dětem nosí, když Mikuláš šel ze hry, padl úkol na malého Ježíška. Jak ubohé miminko roznese za jedinou noc všechny dárky, to se přesně neví. A jestli Ježíškova podoba je právě taková, taky nikdo s jistotou neřekne.
Původně Ježíšek (Christkind) naděloval v Německu, poté v Rakousku, ve Švýcarsku a dále se rozšiřoval do Českých měšťanských rodin. Ve 20. století se už u nás pevně zabydlel. Dnes jeho rajón zahruje i Slovensko a jižní Německo.
Kdo je Santa Claus?
Ježíškova hlavní konkurence se skrývá v postavě bodrého korpulentního staříka na saních taženými sobi, který se do domácnosti spouští komínem a naděluje v noci dárky. Ano, řeč je o Santu Clausovi. Jeho revírem jsou tradičně USA, Kanada a severní Německo.
Santa není až tak moderní výmysl, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jeho jméno vzniklo zkomolením nizozemského slova Sinterklaas, které je zkratkou slov Sant Nicolaas – tedy svatý Mikuláš.
Původně dětem v prosinci dárky nosil právě svatý Mikuláš. Když se tradice přenesla na 24. nebo 25.12., transformoval se i Mikuláš. Někde převzal žezlo Ježíšek, jinde Santa Claus. Zvěsti o tom, že ho vymyslela společnost Coca cola se zakládají na mohutné reklamní kampani ze 30. let 20. století. Nejsou ale pravdivé, Santa shodil svůj biskupský plášť dříve a červeným oblečkem ho nahradil už ve 20. letech.
Proč mají děti rády Santu Clause
Možná právě Santova vřelá a veselá povaha spojená s jasně popsaným vzhledem, který si děti umí snadno představit, vytlačují ježíkovskou tradici. Santa k dětem promlouvá prostřednictvím internetu a médií daleko snáze, než by mohl Ježíšek. A tak pomalu Santa Claus rozšiřuje svoje teritorium.
Kdo ještě nosí dárky
Existují i další postavy, které nosí na Vánoce dárky. Vždy vycházejí z mytologie daných národů a mají kořeny v bájích a pověstech.
Děda Mráz
Tradiční vánoční postava východoslovanských národů. V původní slovanské kultuře to nebyl žádný lidumil, ale krutý vládce severu, který měl v moci chlad, sníh a led. Pravoslavná církev postavu zpopularizovala a udělala z něj symbol Vánoc – takovou východní obdobu Santy Clause.
Jezdí na saních s koňmi a naděluje dárky. Nezničila ho ani snaha vládnoucí strany po ruské revoluci, která se ho pokoušela odstranit jako buržoazní výmysl. Vánoční tradice mají lidé zkrátka pod kůží a jen tak si je nenechají vzít. Sovětskému svazu se podařilo nadělování Dědy Mráze alespoň přesunout na Nový rok, aby zmizela příchuť křesťanské tradice.
Père Noël
Alias francouzský Santa Claus. Jeho jméno znamená Otec Vánoc a dnes je vizuálně i zvyklostmi s americkým Santou totožný.
Jultomten/Julnissen
Skandinávští vánoční skřítci. Ve skandinávském folkloru obývají skřítci domy spolu s lidmi a pomáhají jim. Z těchto postaviček vznikly vánoční skřítci, kteří dávají dětem dárky podobně jako Ježíšek nebo Santa Claus.
Kdo doopravdy naděluje dárky
Přece my všichni :) Děláme to proto, že se máme rádi a chceme našim milovaným dopřát něco vyjímečného. Nebo ne?
Když dáváme, protože musíme
Stane se, že dáváme zbytečnosti. Přistihli jste se někdy při tom, že usilovně přemýšlíte, co dát komu pod stromeček a na nic nepřijdete? Možná ne jednou. V tu chvíli se uchýlíme k věnování zbytečností a dárků „z povinnosti“. Místo upřímné radosti pak vidíme strojený vděk a dárek končí na dně skříně.
Pro praktické tipy, jak se nenechat převálcovat zbytečnými dárky, si přečtěte náš článek Pohroma s názvem Dárky: 7 tipů, jak předejít vánoční lavině nechtěných věcí.
Na dárky s rozmyslem
Probrali jsme tradici dárků od shora dolů. Víme, kdo je kde nosí, že si je lidé dávali ještě než přišla křesťanská vánoční tradice a že původně se pojily s poselstvím, které chtěl dárce obdarovanému předat.
To, jak dnes přistupujeme k dávání dárků se může jevit jako hýření. Žijeme v době blahobytu a troše marnotratnosti se úplně nevyhneme. Zkuste se ale před nákupem dárků zastavit a položit si otázku: co chceme dárky říct?
Dopřát svým maličkým a milovaným to, po čem skutečně touží je skvělý pocit. Opravdu ale kupujete věci, které druzí ocení? Než na e-shopu zaplatíte, zamyslete se, jestli opravdu plníte přání nebo se jen snažíte zaplnit místo pod stromečkem.
A nezapomeňte, že dárky si můžeme dávat celý rok. Vzpomenete si, kdy jste naposled dostali nečekaný dárek, byť maličkost, od manžela, kamaráda nebo kolegyně? Jak moc potěší to, že někdo upřímně přemýšlí o tom, co vám udělá radost.
Zkuste se k dárkům postavit v podobném duchu o Vánocích a vězte, že nenakoupíte žádné hlouposti :) Přejeme vám šťastné a veselé!
Sledujte nás na sociálních sítích.
Facebook: @procistotu.cz
IG: @purifio
TikTok: @procistotu.cz
Pinterest: @ProČistotu
Další užitečné články pro vás:
Vánoční úklid na poslední chvíli? Nestíhám!