Blog, Strana 2
Dobře padnoucí pytel z kvalitního materiálu udrží odpadkový koš v čistotě. A navíc kdo by chtěl cestou k popelnici řešit nehody s rozsypanými odpadky? Nikdo. Uklízet takovou spoušť vyžaduje dost času a odolný žaludek. Jak se vyznat v odpadkových pytlích a je jediným ukazatelem cena? A jak je to s ekologickými variantami? Čtěte a dozvíte se.
V článku se dozvíte:
Z čeho se vyrábí odpadkové pytle a proč se o to zajímat
Nejčastěji se odpadkové pytle vyrábí z polyethylenu. Rozlišujeme dva druhy LDPE a HDPE. V čem se liší?
LDPE – igelit
Zkratka pochází z anglických slov low-density polyethylene a znamená polyethylen s nízkou hustotou. Vyznačuje se menší pevností, zato je ale více poddajný, elastický a má vyšší pevnost v následném tahu. Skvěle se proto hodí na odpad s ostrými hranami a na těžký odpad.
Používá se například pro balení pečiva nebo výrobu igelitových tašek nebo kelímků na kávu. Je lesklý, hladký a nešustí.
LDPE značí číslo 4 v trojúhelníku se šipkami, který najdete na obalu.
HDPE – lidově mikroten
Zkratka slov high-density polyethylene označuje pytle s větší hustotou materiálu. Hovorově mu říkáme mikroten. Mikroten poznáte podle typického šustění. Oproti igelitu je pevnější a odolnější i při nižším počtu mikronů. Avšak postrádá elasticitu. Nehodí se proto na odpad s ostrými hranami.
Používá se tam, kde předmět vyžaduje především pevnost: na výrobu hraček, plastových nádob nebo i potrubí ve stavebnictví.
HDPE poznáte podle čísla 2 v trojúhelníku se šipkami na obalu.
Pytle ze škrobů
V poslední době se setkáme i s variantou pytlů na odpad vyrobených z kukuřičného, sojového nebo bramborového škrobu nebo podílem těchto složek.
Tloušťka materiálu – na síle záleží
Při výběru se vždy dívejte na počet mikronů (μ). Počet mikronů udává tloušťku materiálu. U LDPE sáčků bude mikronů vždy více, protože igelit nejde vyrobit v tak tenké vrstvě jako mikroten.
Platí, že velmi záleží na tom, na jaký odpad pytle potřebujete a také na objemu koše.
- Na papír a plasty s klidem stačí sáček o tloušťce 10 μ. Papír a plasty jsou lehké.
- Pro klasický domácí odpadkový koš o objemu kolem 50 l si vyberte sílu alespoň 15 μ. Pokud máte větší koš, klidně sáhněte i po větší tloušťce.
- Na těžší odpad berte pytle od 20 μ výše.
Pytle s označením nad 25 μ slouží na extra těžký odpad, jako například stavební suť. Protože ale velmi záleží právě i na materiálu, najdete pytle s označením až do 200 μ.
Při výběru se proto řiďte popisem na obalu a případně popisem e-shopu, k čemu jsou pytle určené a kolik toho snesou.
Velikosti pytlů – na co se zaměřit
Pytel by měl do koše dobře pasovat. Menší sáček nedovolí využití plné kapacity koše. Také může sklouznout z okraje a odpadky padají mimo něj přímo do nádoby. A když nevyhazujete jen suchý odpad, pak vás kromě sbírání odpadků z koše čeká ještě jeho čištění, protože bude pěkně upatlaný.
Rozměry snadno změříte metrem. Myslete na to, aby pytel přesahoval přes okraj. Při vynášení odpadků se s ním pak lépe manipuluje. Vyhnete se také jeho sesunutí dovnitř koše. Existují i pytle s elastickým lemem, které tento nešvar eliminují. Avšak vybrat odpovídající velikost a objem je klíčové.
S pytli o objemu 240 l ochráníte před dlouhodobým usazováním nečistot dokonce i popelnici. Po letech používání určitě poznáte rozdíl a pogratulujete si k dobrému rozhodnutí :)
Ucha, šňůrka nebo zavazování?
Skončila doba, kdy jste na sáčku museli dělat uzel. Dnes je většina kvalitních sáčků a pytlů na odpad vybavena nějakým systémem pro snadnější a pohodlnější manipulaci. Setkat se můžete s několika typy:
Zatahovací pytle
Plastovou pásku zabudovanou do lemu pytle po naplnění jednoduše zatáhnete a pytel je uzavřen. Se zatahovacími pytli se velmi snadno a hygienicky manipuluje.
Sáčky s uchy
Ucha, která vypadají jako u mikrotenového sáčku svážete k sobě. Systém s uchy je jednoduchý a snadný.
Vázací pytle
Vázací pytle jsou nahoře opatřeny 4 cípy, které k sobě křížem svážete, vezmete a jdete s odpadky k popelnici.
Jsou eko pytle opravdu ekologické?
Jestli si zakládáte na udržitelnosti, ale komfortu sáčku v koši se nechcete vzdávat a pokaždé koš vymývat, máte na výběr z několika možností.
1. Kompostovatelné sáčky a pytle
Pokud chcete se bioodpadu zbavujete na vlastním domácím kompostu, dbejte na to, abyste vybrali pytle, které jsou označeny certifikátem „OK Compost HOME“. Ten znamená, že se materiál rozloží při teplotě 20–30 °C.
Sáčky s certifikátem ‚‚OK compost INDUSTRIAL‘‘ vyžadují pro rozklad teplotu nad 55 °C, kterou mohou poskytovat jen průmyslové kompostárny.
2. Sáčky z recyklovaného plastu.
Recyklovaný plast je pořád plast, ale z již použitého plastu, takže na něj nebyl třeba nový vstupní materiál.
Bioplasty – co to je a jak s nimi zacházet?
Pod pojmem bioplasty se skrývají plasty, které jsou zcela nebo částečně vyrobeny na rostlinné bázi.
Rozdělujeme je na biodegradabilní a oxodegradabilní. Biodegradabilní plast se rozloží působením bakterií za specifických podmínek. Oxodegradabilní plast obsahuje příměsi, které urychlují jeho rozklad na vzduchu při působení UV záření. Přišlo se však na to, že tímto procesem vznikají mikroplasty, které potom kolují v ovzduší.
Bioplast byste neměli vyhazovat do žlutých kontejnerů na plasty, protože současné technologie si s ním při recyklaci neumí poradit.
Také neznamená, že biodegradabilní plast je kompostovatelný. Jak píšeme výše, pytle na kompost musí být označeny příslušným certifikátem.
S ekologií a plasty to tedy není vůbec jednoduché. Vědci stále zkoumají jejich vliv na životní prostředí a snaží se přijít na to, jakým způsobem je účinně likvidovat a za jakých podmínek se který rozkládá.
Jak se chovat ekologicky?
Teď jste z toho jeleni a vůbec nevíte, jak šetřit vlastním přičiněním životní prostředí? Nezoufejte, máme několik tipů, jak být při likvidaci domácího odpadu k přírodě šetrnější:
1. Třiďte odpad
Papír, plasty, sklo, plechovky, bioodpad. Když jednotlivé druhy odpadu oddělíte, snáze se zrecyklují. K jejich rozlišení pak velmi pomohou barevné pytle, které nabízí například značka FINO na naše e-shopu.
2. Omezte jednorázové obaly.
Nakupujte do látkových tašek a zjistěte, kde v okolí máte bezobalový obchod.
3. Domácí kompost.
Kompost nejen vyřeší otázku bioodpadu z domácnosti, ještě s ním pohnojíte zahrádku.
4. Použijte pytle víckrát, pokud to jde.
Někdy není nutné sáček z koše vyhazovat po prvním použití. Když například v kanceláři vyhazujete do koše jen papíry, s klidem je lze vysypat a sáček znovu použít.
Vychytávky – co ještě umí některé sáčky do koše
Víte, že pytle do koše mohou i vonět? Ano, například pytle Vigo s vůní jahod pomohou zamezit nepříjemnému zápachu, který se někdy z koše line.
Další tipy, jak eliminovat zápach z koše, se dočtete na našem blogu.
Vůně někdy není vše a v případě košů na toaletách nebo kosmetických salonech to platí dvojnásob. Zde oceníte sáčky s antibakteriální složkou. Obsahují vrstvu, která brání množení bakterií.
Pytle do koše už nejsou věda
Nyní víte, podle čeho vybírat pytle do koše. Změřte koš, promyslete, co do něj budete odkládat a najděte nejlepší variantu. Nedejte jen na cenu. Hlídejte si hlavně popis produktu, na jak těžký odpad jsou pytle určené a pokud chcete kompostovat, omrkněte certifikáty.
Vaše osobní zkušenost s kvalitou pak určí, jestli si dané pytle oblíbíte. Záleží totiž i na zpracování švů a celkovém provedení. Pokud váháte s výběrem, obraťte se na nás a napište nám :)
Zdroj obrázků: canva.com
Sledujte nás na sociálních sítích.
Facebook: @procistotu.cz
IG: @purifio
TikTok: @procistotu.cz
Pinterest: @ProČistotu
Další užitečné články pro vás:
Utěrky z mikrovlákna – proč je používat a jak se o ně starat
Základy netoxického úklidu i pro vaši domácnost
Svíčky nám zpříjemňují sváteční chvíle, pomáhají navodit uvolnění nebo dokreslit romantickou atmosféru. Jak svíčky fungují a z čeho se vyrábí? Proč se některé dělají ze sojového vosku a v čem je výjimečný dřevěný knot? Ponořte se do světa vůně, světla a tepla a zjistěte víc o tomto revolučním vynálezu, který zná lidstvo už tisíce let.
V článku se dozvíte:
Stručný pohled do historie svíček
Svíčka je nejstarší spalovací zdroj světla, jaký lidstvo zná. A protože je s námi tak dlouho, její vývoj prošel řadou inovací. Podívejte se stručně na hlavní milníky v její historii.
První svíčka pochází z pravěku
První miska na ztuhlý tuk, do kterého se strčilo dřívko, aby poskytovala světlo, se našla ve Francii v jeskyni La Mouthe a je stará 17 000 let. Ve stejné jeskyni se našly také jedny z prvních jeskynních maleb. Možná svíčka sloužila právě při jejich tvorbě tehdejšímu malíři.
Starověk – svíčky z loje a papyru
Ve staré Mezopotámii, kolébce civilizace, používali svíčky z rákosu namočeného v taveném loji nebo tuku. Podobně i v Egyptě, kde rákos nahradil papyrus. Z Mezopotámie, z doby před 3 000 lety, se také dochovaly první bronzové svícny. V Egyptě pak vedle svíček frčely i olejové lampy. Svíčkami se svítilo a také se používaly při náboženských obřadech.
Oheň lidi odjakživa fascinoval, proto svíčky hrály od začátku důležitou roli ve spojení s mystikou a náboženstvím.
Římané objevili kouzlo včelího vosku
Starověcí Římané přišli na to, že včelí vosk při výrobě svíček skvěle nahrazuje živočišný tuk. Svíčky ze včelího vosku svítí stabilněji a méně čadí. Vznikly tak voskovice. Ačkoli Římané používali svíčky běžně v domácnostech, voskovice si mohli dopřát jen ti movitější, případně sloužily při obřadech a v chrámech. Ostatní se museli spokojit s klasickou lojovou svíčkou.
Středověcí svíčkaři a jejich umění
Svíčkař byl člověk, který od voskaře vykupoval zpracovaný včelí vosk a vyráběl z něj svíčky. A protože bez svíček to ve středověku ani dále nešlo, svíčkaři byli váženými řemeslníky. V 11. století dokonce založili jeden z prvních řemeslnických cechů. Vyráběli svíčky pro společenské příležitosti i pro královský dvůr, na pohřby, plesy, svatby a pro každou příležitost, kde si to její pořádající mohli dovolit.
Úlů a včel nebylo v historii lidstva nikdy dost na to, aby pokryly potřebu vosku na výrobu svíček. Běžně se svítilo lojovými svíčkami. Jejich zápach, nekvalitní plamen a kouř se snažili inovátoři eliminovat. Nikdo ale nepřišel na dostatečně účinný a zároveň cenově přijatelný způsob, jak tyto nešvary řešit, aby se mohl zavést plošně. Až do 19. století.
19. století – konečně levné svíčky! A elektřina
Ve 2. polovině 19. století se rozšířila výroba svíček ze stearinu a parafínu. Konečně přišly materiály, které mohly nahradit lůj. Bohužel ale pozdě. V té době už měly svíčky konkurenci v podobě petrolejových lamp, svítiplynu a poslední ránu jim na konci 19. století zasadila elektřina.
Kdyby svíčky představovaly pouhý světelný zdroj, zřejmě bychom o nich dnes věděli jen z historických zdrojů. Svíčky se ale ze společnosti neztratily. Naopak. Co si budeme povídat, zapálená svíčka dokreslí intimní nebo sváteční atmosféru lépe než žárovka. S čím vším si svíčky spojujeme a jakých oborů se za dobu své existence dotkly?
Význam svíček v historii lidstva
Zpočátku svíčky sloužily pravděpodobně především k osvětlení. Postupně jejich význam rostl při náboženských obřadech a v mystice. Zasáhly ale i do exaktních věd. Jak?
Svíčka jako něco magického
Svíčky symbolizují ochranu, naději a poznání. Od pradávna se zapalovaly v chrámech a při různých rituálech. I dnes si je zapalujeme na hřbitovech, jako vzpomínku při dušičkách nebo na adventním věnci. Vkládáme je do halloweenských dýní, stavíme je na stůl při svátečních příležitostech. Doprovází magii a rituály a vidíme v nich něco tajemného.
Barevná symbolika svíček
A pozor, do hry vstupuje i symbolika barev:
- bílá svíčka značí ochranu a čistotu,
- červená energii, vášeň a sexualitu,
- zelená zdraví a prosperitu,
- modrá klid, pohodu a trpělivost,
- žlutá sebedůvěru, komunikaci nebo věštění
- černá ochranu před zlem.
Svíčka jako hodiny? Proč ne!
Voskovicemi se od počátku 13. století měřil čas. Svícen s připevněnou časovou stupnicí pomáhal zorientovat se v plynoucím čase a například délka noci se někdy počítala podle počtu dohořených svíček. Nešlo to s ledajakou svíčkou, k měření času sloužily speciální svíčky.
Svíčka ve fyzice
A teď trocha fyziky. Víte, co je kandela? Je to jednotka svítivosti světelného zdroje, která říká, jak moc daný zdroj světla září. Původně byla definována jako světlo, které vyzařuje jedna svíčka (tehdy přesně určeného složení). Slovo candela v latině znamená právě svíčka.
Jak funguje svíčka: jednoduchý princip revolučního vynálezu
Teď, když víme něco o tom, jakou historii mají svíčky za sebou a co znamenají pro naši kulturu i praktický život, je načase objasnit, jak fungují.
Svíčka se skládá z těla a knotu. Tělo svíčky poskytuje palivo pro její hoření, musí být tedy hořlavé. Používá se tuk, vosk, parafín, atd. Knot nasává hořlavý materiál z těla a hořením tělo svíčky taví.
A prozradíme vám tajemství. Na materiálu záleží. A to jak na materiálu knotu, tak těla svíčky. Z čeho se vyrábí a vyráběly v minulosti?
Materiály pro výrobu svíček jsou hotová alchymie
Suroviny pro výrobu svíček se v čase měnily. Paradoxní je, že na materiály, které dobře hoří, jsou levné a tedy dostupné pro všechny, lidé přišli až v době, kdy svíčkám téměř odzvonilo. Ale postupně.
Zvířecí tuk – první a nejdostupnější surovina pro výrobu svíček
První surovinou pro výrobu svíček byl, jak už jsme zmínili, zvířecí lůj. Nejčastěji se používal hovězí a skopový a jejich kombinace. Záleželo na dostupných zvířatech. Zvířecí lůj převládal a představoval nejlevnější surovinu pro výrobu svíček až do 19. století.
Lojové svíčky trápily své uživatele nepříjemným zápachem, nestabilním plamenem a množstvím zplodin, které vznikaly při jejich spalování. Těchto jejich nešvarů se snažilo zbavit mnoho vynálezců, ale celkem bez úspěchu.
Výrobou lojových svíček se zabývali mýdlaři a také řezníci, kteří pracovali se zbytkovým tukem. Mezi oběma cechy to pěkně vřelo.
Výjimku mezi zvířecími tuky tvoří vorvanina. Tento tuk, který se získává z hlav velryb, hoří jasně a naprosto bez zápachu. Aby se s ním dalo pracovat, musí se smíchat s jiným zvířecím tukem, včelím voskem nebo parafínem. Nicméně velrybí populace je ohrožená, takže na svíčky z vorvaniny raději zapomeňte. Vyráběly se v minulosti v Číně a s velrybami to pořádně zamávalo.
Včelí vosk – voskovice jako královna svíček
Starověcí Římané přišli na to, že svíčky ze včelího vosku hoří stabilnějším plamenem s mnohem menším množství kouře než ty vyrobené z loje. S voskem se lépe pracovalo a svíčky se daly lépe tvarovat. Problém tzv. voskovic vězel v nedostatku včelího vosku. Zdaleka ho nebylo tolik, aby pokryl poptávku po množství svíček, takže svíčky z vosku se staly luxusním zbožím.
Zprvu měly svíčky ze včelího vosku přírodní medovou barvu. Později, ve 14. století, se je svíčkaři naučili bělit a barvit. To pozvedlo jejiích už tak vážené řemeslo ještě o úroveň výš.
Včelí vosk si svůj punc luxusu zachoval dodnes, voskvice stále koupíte. Jsou přírodní, vhodné i pro alergiky, čistí vzduch a jemně přirozeně voní. Navíc dlouho hoří. Při výběru jen dejte pozor, hledáte-li opravdu nezávadný produkt, abyste zvolili svíčku z čisté přírodního vosku bez příměsí.
Stearin a parafín – levné materiály, které přišly pozdě
V roce 1818 objevili ve Francii stearin, který konečně zbavil svíčky nepříjemného zápachu. Zanedlouho potom v Blansku u Brna izoloval německý chemik Karl Ludwig von Reichenbach první parafín. Zatímco stearin je rostlinného, obnovitelného původu, parafín vzniká při destilaci ropy.
Konečně se svíčky mohly začít vyrábět ve velkém! Problém byl v tom, že koncem 19. století přišla elektrifikace a tedy revoluce v osvětlení a svíčkám jako hlavnímu zdroji světla v lidské civilizaci odzvonilo. Inu, pokrok nezastavíš.
Svíčky z parafínu: ano, nebo ne?
O parafínových svíčkách se často diskutuje. Jsou levné, dostupné a masově rozšířené. Jenže parafín je ropný derivát. Při hoření uvolňuje do ovzduší škodlivé látky jako toluen, benzen a saze. Nic z toho neprospívá našemu zdraví. Naopak. Jde o škodlivé a karcinogenní látky. A protože teplota plamene svíčky není dost vysoká, aby škodliviny spálila, uvolňují se do místnosti a my je vdechujeme.
Výrobci deklarují, že parafín na výrobu svíček čistí, aby byl zdravotně nezávadný. Sami se rozhodněte, jestli dáte přednost svíčce z ropného produktu nebo zvolíte ekologičtější a bezpečnější varianty.
Sojový vosk – nezávadný přírodní materiál
Jestli hledáte svíčku, která bude dlouho hořet bez zápachu a při jejím spalování se do ovzduší neuvolní žádné škodliviny, sáhněte po sojovém vosku. Tato ekologická verze vosku ze sojových bobů je v současnosti ve výrobě svíček velmi populární. Svíčky ze sojového vosku mají vyšší teplotu tání než parafínové, takže vydrží hořet až o 40 % déle.
Sojový vosk také dokáže krásně nést vůni, takže je ideální pro výrobu aromatických svíček. Alternativu představuje kokosový vosk s podobnými vlastnostmi.
Ke svíčce patří knot. Z čeho se vyrábí?
Bez knotu svíčka nehoří, to dá rozum. První knoty byly jen dřívka zapíchnutá do misky s tukem. I knoty prošly svou evolucí. Nejčastěji se vyráběly ze lnu, konopí, papyru, bavlny nebo rákosu. Dnes se setkáme převážně s bavlněnými nebo dřevěnými knoty.
Dřevěné knoty – buďte jako u krbu
Dřevěný knot hoří jinak než bavlněný. Bývá plochý a jeho plamen se mihotá a připomíná hořící krb. Když se v tichu zaposloucháte, uslyšíte i jemné praskání. Jejich plamen hoří blíže k tělu svíčky, takže když je aromatická, více ji rozvoní. Relaxovat při svíčce s dřevěným knotem je jedinečný vizuální i zvukový zážitek.
TIP: Zkuste třeba vonné svíčky Bartek. Na našem e-shopu najdete vonnou svíčku CEDARWOOD a vonnou svíčku SANDALWOOD. Obě voní velmi příjemně po vzácných dřevinách.
Bavlněné knoty – pozor na olovo! Proč?
Bavlněné knoty přináší krásný, jasný plamen. Aby držely, vystužují se papírem, který je nezávadný, nebo kovem a zde zbystřete. Vybírejte vždy knoty bez obsahu olova. V Evropě a USA je jeho použití zakázané, ale v Číně si olovem klidně pomoci můžou, takže pozor na výrobce a složení. Spalováním olova se opět uvolňují nebezpečné látky do vzduchu, který dýcháte.
Aromatické svíčky – jsou zdravotně nezávadné?
Hořící vonná svíčka dokáže vytvořit dokonalou atmosféru. A taky poškodit vaše zdraví. Mnoho vonných svíček obsahuje syntetické vůně, které se při hoření uvolňují do ovzduší a škodí i v malých dávkách. Nenechte se obalamutit jejich krásnou vůní.
Opravdu zdravotně nezávadné jsou jen svíčky s obsahem přírodních esenciálních olejů bez příměsí.
O esenciálních olejích a jejich pozitivních účincích na naše zdraví si můžete přečíst v článku Esenciální oleje – to nejlepší z nitra rostlin a tipy na konkrétní esenciální oleje a jejich praktické využití najdete v článku Tipy pro aromaterapii: který olej použít když…
Se světlem svíčky se lidstvo jen tak nerozloučí
Svíčky a jejich plamen k nám patří od doby, kdy lidé poznali oheň. A i když dnes stačí stisknout vypínač a rozsvítí se žárovka, svíčku si zapálíme při mnoha příležitostech: pro relaxaci, zpříjemnění atmosféry, ve chvílích romantiky, intimity, při slavnostních okamžicích. Její plamen uklidňuje, umocňuje pocit bezpečí, tepla a harmonie.
Moderní poznatky přinesly do světa svíček nové pohledy na jejich zdravotní rizika. Proto ať už vybíráte svíčku pro jakoukoliv příležitost, čtěte složení. Upřednostněte svíčky s dřevěným knotem ze sojového, kokosového nebo včelího vosku. Toužíte-li po vůni, vyberte tu s přírodním esenciálním olejem. Trochu si připlatíte. Svíčka vám ale vydrží déle a vaše zdraví za to stojí.
Zdroj obrázků: canva.com
Sledujte nás na sociálních sítích.
Facebook: @procistotu.cz
IG: @purifio
TikTok: @procistotu.cz
Pinterest: @ProČistotu
Další užitečné články pro vás:
Utěrky z mikrovlákna – proč je používat a jak se o ně starat
Pod stromeček patří dárky. Kde se vzal Ježíšek a kde Santa Claus? A proč si na Vánoce dáváme dárky? Teď rozluštíme tyhle vánoční záhady. Vezměte si tajně pár kousků cukroví, které ještě nikdo nesmí jíst a čtěte, abyste zjistili více o blížící se každoroční vánoční tradici.
V článku se dozvíte:
Jak vznikly Vánoce
Vánoce vnímáme jako křesťanský svátek, ačkoli jejich kořeny sahají mnohem hlouběji. Vznikly spojením pohanských slavností slunovratu a potřeby pokřesťanštit Evropu na začátku našeho letopočtu.
Ve 4. století n.l církev ustanovila 25.12. za oficiální datum narození Ježíše Krista. Spojení se slavnostmi slunovratu není náhodné. Ježíš pro křesťany představuje světlo a naději. Proto se zdálo vhodné jeho narození pohanským národům spojit s oslavami konce období tmy a návratu světla.
Pohanský původ Vánoc se ale projevoval ještě po mnoho staletí. Ve středověku o Vánocích lidé bujaře slavili svátky v ulicích, pořádala se divadelní představení, hrály se hazardní hry, věštilo se, pilo a hřešilo. A na vsi to bylo ještě horší. Alespoň z pohledu katolické církve. Tam se různé rituály a věštění, které odporovaly dobrým katolickým mravům, držely déle, než ve městech.
Zajímavost: V Anglii v roce 1644 dokonce tehdejší puritánský parlament zrušil slavení Vánoc jako nebiblického a pohanského svátku. Zákaz vydržel až do roku 1660 a pořádaly se proti němu mohutné protesty.
Kde se vzala tradice vánočních dárků
Už staří Římané se v období okolo slunovratu obdarovávali drobnostmi, aby si vyjádřili vzájemnou náklonnost a sympatie. Ve středověku lidé věřili, že pokud na Vánoce nikoho neobdarují, sami v novém roce zchudnou. Tím pádem se dárky staly nepsanou povinností.
Zmínky o obdarovávání dětí najdeme až v 16. století. Do 19. století dárky patřily hlavně dětem a mladým lidem. Bývaly praktické a velmi souvisely s tím, co se dětem přálo. Pod stromečkem nacházely červená jablka a ořechy. Jablka symbolizovala zdraví a sílu, ořechy moudrost a zralost. Později dostávaly také oblečení, boty či drobné hračky.
Dárky pro všechny!
V 19. století se už Vánoce slavily více méně v kruhu rodiny a dárky dostaly všichni. Pomalu se rýsovala podoba staročeských Vánoc, jak je známe z nostalgických obrázků Josefa Lady.
Muži nacházeli pod stromečkem tabatěrku, pantofle nebo dýmku. Ženy látku, šicí potřeby nebo něco do domácnosti. Služebnictvu přidal pán něco na přilepšenou, obdarovávali se i žebráci a koledníci, kteří chodili od domu k domu.
Dárky často bývaly vlastnoručně vyrobené. Dávaly se od srdce ve snaze druhé potěšit, dát jim něco výjimečného a na míru šitého. Vánoční období se neslo v duchu štědrosti a myšlenek na blaho druhých.
Chudé válečné Vánoce a konečně mír
V období 1. světové války se nadílka poněkud omezila a do hry se vrátily ryze praktické dárky. Po jejím skončení se ale začala poprvé objevovat snaha o velkolepé dárky. Možná lidé v poválečné světě pocítili touhu dopřát si co nejvíc, dokud to jde. Ať to tak bylo nebo ne, tvář Vánoc se postupně proměnila do dnešní podoby.
Hon na dárky
Jako bychom se vrátili do středověku a řekli si, že pokud nikoho neobdarujeme, stane se něco zlého. Jak jinak si vysvětlit šílenství okolo Vánoc, které každoročně pozorujeme kolem sebe. Ne nadarmo patří Vánoce ke žním pro obchodníky. Češi utratí jen za dárky podle průzkumů do 10 000 Kč.
Zajímavost: Podle magazínu Forbes až 80 % Čechů pořizuje dárky přes internet.
Kdo rozdává dárky a jak vypadá?
Dárky v křesťanských Vánocích pravděpodobně souvisí s příběhem o narození Ježíška v jesličkách, kam mu lidé a Tři králové přinesli dary. Nebo s tím, že Ježíš představuje dar od Boha pro všechny věřící.
Ještě ve středověku dostávaly děti dárky 6. prosince od svatého Mikuláše. S myšlenkou přeložit den dávání dárků na 25. prosince přišel Martin Luther v 16. století, kdy protestanti odmítli uctívání svatých podle římskokatolické církve a přeložili nadílku právě na den narození Ježíše Krista.
Původní ctnostná a duchovní myšlenka, že darem lidstvu je právě zrození Krista, potřebovala dostat hmatatelnější rozměr. A protože církev nedala jasnou odpověď na to, kdo dárky dětem nosí, když Mikuláš šel ze hry, padl úkol na malého Ježíška. Jak ubohé miminko roznese za jedinou noc všechny dárky, to se přesně neví. A jestli Ježíškova podoba je právě taková, taky nikdo s jistotou neřekne.
Původně Ježíšek (Christkind) naděloval v Německu, poté v Rakousku, ve Švýcarsku a dále se rozšiřoval do Českých měšťanských rodin. Ve 20. století se už u nás pevně zabydlel. Dnes jeho rajón zahruje i Slovensko a jižní Německo.
Kdo je Santa Claus?
Ježíškova hlavní konkurence se skrývá v postavě bodrého korpulentního staříka na saních taženými sobi, který se do domácnosti spouští komínem a naděluje v noci dárky. Ano, řeč je o Santu Clausovi. Jeho revírem jsou tradičně USA, Kanada a severní Německo.
Santa není až tak moderní výmysl, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jeho jméno vzniklo zkomolením nizozemského slova Sinterklaas, které je zkratkou slov Sant Nicolaas – tedy svatý Mikuláš.
Původně dětem v prosinci dárky nosil právě svatý Mikuláš. Když se tradice přenesla na 24. nebo 25.12., transformoval se i Mikuláš. Někde převzal žezlo Ježíšek, jinde Santa Claus. Zvěsti o tom, že ho vymyslela společnost Coca cola se zakládají na mohutné reklamní kampani ze 30. let 20. století. Nejsou ale pravdivé, Santa shodil svůj biskupský plášť dříve a červeným oblečkem ho nahradil už ve 20. letech.
Proč mají děti rády Santu Clause
Možná právě Santova vřelá a veselá povaha spojená s jasně popsaným vzhledem, který si děti umí snadno představit, vytlačují ježíkovskou tradici. Santa k dětem promlouvá prostřednictvím internetu a médií daleko snáze, než by mohl Ježíšek. A tak pomalu Santa Claus rozšiřuje svoje teritorium.
Kdo ještě nosí dárky
Existují i další postavy, které nosí na Vánoce dárky. Vždy vycházejí z mytologie daných národů a mají kořeny v bájích a pověstech.
Děda Mráz
Tradiční vánoční postava východoslovanských národů. V původní slovanské kultuře to nebyl žádný lidumil, ale krutý vládce severu, který měl v moci chlad, sníh a led. Pravoslavná církev postavu zpopularizovala a udělala z něj symbol Vánoc – takovou východní obdobu Santy Clause.
Jezdí na saních s koňmi a naděluje dárky. Nezničila ho ani snaha vládnoucí strany po ruské revoluci, která se ho pokoušela odstranit jako buržoazní výmysl. Vánoční tradice mají lidé zkrátka pod kůží a jen tak si je nenechají vzít. Sovětskému svazu se podařilo nadělování Dědy Mráze alespoň přesunout na Nový rok, aby zmizela příchuť křesťanské tradice.
Père Noël
Alias francouzský Santa Claus. Jeho jméno znamená Otec Vánoc a dnes je vizuálně i zvyklostmi s americkým Santou totožný.
Jultomten/Julnissen
Skandinávští vánoční skřítci. Ve skandinávském folkloru obývají skřítci domy spolu s lidmi a pomáhají jim. Z těchto postaviček vznikly vánoční skřítci, kteří dávají dětem dárky podobně jako Ježíšek nebo Santa Claus.
Kdo doopravdy naděluje dárky
Přece my všichni :) Děláme to proto, že se máme rádi a chceme našim milovaným dopřát něco vyjímečného. Nebo ne?
Když dáváme, protože musíme
Stane se, že dáváme zbytečnosti. Přistihli jste se někdy při tom, že usilovně přemýšlíte, co dát komu pod stromeček a na nic nepřijdete? Možná ne jednou. V tu chvíli se uchýlíme k věnování zbytečností a dárků „z povinnosti“. Místo upřímné radosti pak vidíme strojený vděk a dárek končí na dně skříně.
Pro praktické tipy, jak se nenechat převálcovat zbytečnými dárky, si přečtěte náš článek Pohroma s názvem Dárky: 7 tipů, jak předejít vánoční lavině nechtěných věcí.
Na dárky s rozmyslem
Probrali jsme tradici dárků od shora dolů. Víme, kdo je kde nosí, že si je lidé dávali ještě než přišla křesťanská vánoční tradice a že původně se pojily s poselstvím, které chtěl dárce obdarovanému předat.
To, jak dnes přistupujeme k dávání dárků se může jevit jako hýření. Žijeme v době blahobytu a troše marnotratnosti se úplně nevyhneme. Zkuste se ale před nákupem dárků zastavit a položit si otázku: co chceme dárky říct?
Dopřát svým maličkým a milovaným to, po čem skutečně touží je skvělý pocit. Opravdu ale kupujete věci, které druzí ocení? Než na e-shopu zaplatíte, zamyslete se, jestli opravdu plníte přání nebo se jen snažíte zaplnit místo pod stromečkem.
A nezapomeňte, že dárky si můžeme dávat celý rok. Vzpomenete si, kdy jste naposled dostali nečekaný dárek, byť maličkost, od manžela, kamaráda nebo kolegyně? Jak moc potěší to, že někdo upřímně přemýšlí o tom, co vám udělá radost.
Zkuste se k dárkům postavit v podobném duchu o Vánocích a vězte, že nenakoupíte žádné hlouposti :) Přejeme vám šťastné a veselé!
Zdroj obrázků: canva.com
Sledujte nás na sociálních sítích.
Facebook: @procistotu.cz
IG: @purifio
TikTok: @procistotu.cz
Pinterest: @ProČistotu
Další užitečné články pro vás:
Vánoční úklid na poslední chvíli? Nestíhám!
Vánoce se blíží a vy si říkáte, že mrknete na tipy k vánočnímu úklidu na internetu. Po rozkliknutí prvního odkazu se zděsíte, protože zjišťujete, že podle chytrých rad jste měli začít už před měsícem. Druhý odkaz radí to samé. Propadáte panice a dostáváte se do paralýzy z toho, že nevíte, kde začít. Zachovejte klid! To dáte, poradíme vám jak.
Proč uklízíme před Vánoci? 
Tradici na Vánoce gruntovat máme v genech hluboce zakořeněnou. Naši předci si advent spojovali s mnohem větším počtem svatých, kteří obcházeli příbytky, něž to děláme my dnes.
Jedním takovým svatým byla Lucie. Přicházela 13. prosince a ženy a děti se před ní měly na pozoru. Dětem totiž hrozila rozpáráním břicha, když se nebudou postit nebo je šlehala metlou, když zlobily. Přísným okem pak zkoukla domácnost a zhodnotila, jestli je uklizená. Žádná hospodyňka si nechtěla Lucku rozházet, proto se snažila, aby domov byl jako klícka. Takové kulturní zvyklosti se nesou z generace na generaci a něco z tehdejšího strachu hospodyněk před ostudou v nás zbylo.
Advent – období pořádku
Advent s pořádkem historicky úzce souvisí. Lidé si v době adventního půstu dávali do pořádku vztah k Bohu, jeden k druhému, rovnali si myšlenky a samozřejmě také svůj domov.
Dostalo se i na místa, kde běžně neuklízeli. V adventním čase vymetli všechen prach a nablýskali celou domácnost. Alespoň tak velí tradice. Ale řekněte sami – máte na dokonalou očistu opravdu chuť a energii? Jistě, vyvoněný příbytek je důstojným místem pro oslavu nejkrásnějších svátků v roce, ale chcete je slavit vyčerpaní a nervózní?
3 věci, které z vánočního úklidu nevynechat
Seznam úkolů vánočního úklidu můžete klidně zkrátit a dále v článku se podíváme na to, proč a kam je můžete přesunout. Na tyhle 3 věci ale není radno zapomenout. Nezaberou ale příliš času, proto hurá na ně:
1. Posviťte si na spotřebiče
O Vánocích čeká zatěžkávací zkouška především lednici, sporák a myčku. Tyto spotřebiče je fajn aspoň jednou za čas důkladně vyčistit. Ale nebojte, není to až taková věda.
Myčku vyčistíte téměř bezpracně díky čističům myčky, třeba čističem myčky Finish v praktickém dvojbalení. Čistič myčky jen umístíte do prázdné myčky podle návodu a pustíte. Tohle bylo snadné. Co dál?
Lednice si před naložením zásob jídla zaslouží probrat. Aby nechladila zbytečnosti, vyhoďte prošlé nebo dlouho rozbalené potraviny. A samozřejmě zkažené, jestli náhodou nějaké objevíte. Vnitřek lednice vymyjte třeba bílým octem.
Doporučení výrobců velí alespoň 2 × ročně odmrazit mrazák. Zima je pro tuto údržbu ideální, protože potraviny vyndané z mrazáku jen tak nepovolí. Jestli do adventního rozvrhu tohle vměstnáte, bod pro vás.
Sporák a trouba v období Vánoc jedou na plný plyn. Před pečením cukroví troubu pořádně vyčistěte. Možná nevydrží dokonale čistá dlouho, protože adventní provoz jí dá zabrat, ale bude připravená na to, aby z ní cukroví pěkně zavonělo.
Shledáte-li větší nános mastnoty nebo nečistot, z vlastní zkušenosti vřele doporučujeme prostředek Cleamen 210 Gastron odmašťovač. Jako bonus s ním rychle a efektivně vyčistíte celou kuchyňskou linku, takže vánoční úklid kuchyně zmáknete „natotata“. Mastnota z výparů v kuchyni se usazuje na lince všude a když se jí zbavíte, pěkně vánočně prokoukne.
2. Koupelna má vonět nejen o Vánocích
V koupelně se věnujeme očistě vlastního těla, proto má být čistá a voňavá. A to nejen o Vánocích. Věříme, že tohle dobře víte a staráte se o koupelnu vzorně. Kdybyste o Vánocích chtěli udělat něco navíc, podívejte se důkladně na spáry a usazeniny kolem baterií, v záchodové míse, na vaně a umyvadle.
Vedle netoxických čisticích prostředků jako je bílý ocet, soda nebo peroxid vodíku, si jednou za čas můžete pomoci něčím razantnějším a rychlejším. Například Puron K je na vodní kámen a minerální usazeniny vážně pes a čistí s neuvěřitelnou silou. Vánoční úklid tak zrychlíte a provedete opravdu do hloubky.
2. Voňavá postel
Ve voňavé posteli se usíná daleko lépe, než v nepřevlečeném ložním prádle. Proto jestli si přejete o vánocích ulehnout do voňavých a měkkých peřin, postel převlečte a vyperte povlečení.
TIP: Zkuste třeba revoluční způsob praní s pracími proužky, které jednoduše umístíte mezi prádlo do bubnu a pračku zapnete.
Jak na efektivní vánoční úklid – tipy na osvědčené prostředky
Úklid výrazně zrychlí a zefektivní kvalitní pracovní pomůcky a prostředky:
- Mikrovláknové utěrky jako třeba Vileda Actifibre nezanechají šmouhy, takže plochu setřete a hotovo.
- Většinu ploch v domácnosti vyčistíte se Sidoluxem Universal. A abyste skutečně cítili vánoční atmosféru, sáhněte po Sidoluxu Univarsal Winter Time.
- Pro ošetření dřeva zkuste Sidolux M mléko na nábytek s vůní mandle, který oživí dřevěný nábytek a do hloubky ho vyživí.
- Proti usazování prachu na nábytku ho ošetřete Sidoluxem M proti prachu s vůní Magnolia nebo kteroukoli jinou vůni. Vůně Sidoluxu jsou příjemné a každý si mezi nimi najde svého favorita.
- Koupelnu od shora dolů perfektně čistí a leští Cleamen 410 koupelny s leskem.
Vypustit duši nebo některé činnosti
Ano, můžete se zařeknout, že odteď každý den po práci a všechny adventní víkendy věnujete důkladnému úklidu. Ale kde je čas na vás, rozjímání a svařák s přáteli na náměstí u stromečku? Druhá možnost je čistě pragmatická a vychází z pudu sebezáchovy: letos zkrátka něco vypustíte.
Uklízíme pořád, takže co…
Domácnost uklizená nevydrží navěky. Řekněte sami, jak u vás dlouho trvá, než se po vytření podlahy na zemi objeví první prach, vlasy nebo drobky? Každý to máme jinak, ale bezprašná domácnost neexistuje. Proto když začnete s úklidem 2 měsíce před Vánoci, dost pravděpodobně ty stejné věci budete uklízet do štědrého dne ještě několikrát.
Ale co okna, záclony a třídění? Obejde se vánoční úklid bez těchto zvyklostí?
Okna v zimě nemyjte
Jestli jste nestihli umýt okna na podzim, teď už to vynechte. V našem návodu, jak umýt okna se pak dočtete, jak to udělat maximálně efektivně a hlavně kdy se do toho pustit. Při mytí oken v teplotách nižších než 5 °C hrozí jejich prasknutí, takže byste mohli nadělat víc škody než užitku. Počkejte raději, až se oteplí a i vy budete mít na okna víc času.
Projděte dům do všech koutů. Ano, ale i na to je čas.
Před Vánoci byste měli vymést všechen prach a pavučiny. Ale jestli se zrovna necítíte na to, odtahovat skříně, postele a lednici, nic si z toho nedělejte. Když už se do něčeho takového pustíte, je fajn mít možnost taky domov pořádně provětrat čerstvým vzduchem. A to se v zimě tak docela nehodí, protože kdo by chtěl při úklidu mrznout, že? Tohle klidně do jara vydrží.
Co můžete odložit, nechte na jaro
Takové libůstky jako každoroční mytí vystavených skleniček ve vitrínách, tepování koberců, úklid spíže, třídění oblečení nechte v klidu na jindy. I tohle se vám na jaře bude dělat daleko lépe. Tepovat koberce a pohovky je nejlepší, když mají možnost dobře schnout, takže ideálně v létě. A třídění a organizace spíže a oblečení? Vyloženě jarní záležitost.
Plán nade vše
Je nám jasné, že úplně vánoční úklid nevypustíte, to byste nečetli tento článek. Jediná univerzálně funkční rada, kterou si přečtete všude a za kterou se postavíme i my, je dobrý plán. Není totiž nic horšího, než zběsilý neorganizovaný úklid všeho najednou, přičemž vám všichni okolo překáží a vytáčí vás. Jak stvořit funkční plán na vánoční úklid na poslední chvíli?
1. Zamyslete se
Co opravdu CHCETE mít na Vánoce čistější než jindy? Jsou to spáry mezi dlaždicemi, vymytá celá kuchyňská linka nebo vyžehlený vánoční ubrus? Nic z toho není nutnost, takže se sami rozhodněte, co z toho je pro vás důležité a bez čeho si svátky neužijete. Lucie letos určitě nedorazí, takže se nemusíte bát trestu.
2. Rozkouskujte činnosti
Až budete vědět, co chcete udělat, jestli to není vaše bytostná touha, neplánujte celý úklid na jeden den nebo víkend. Můžete udělat každý den 1 nebo 2 věci a postupně tak kráčet vstříc čistoskvoucí vánoční domácnosti.
3. Řekněte si o pomoc
Sdílí rodina vaši potřebu po čistotě? Domluvte se s nimi a požádejte o pomoc s tím, na co se kdo cítí a na co má. U domluvy nezapomeňte, že vztahy jsou důležitější než nablýskané sklo.
4. Nelpěte úzkostlivě na dodržení plánu
Když se přistihnete, že nemáte energii, abyste uskutečnili plánovanou činnost, dopřejte si odpočinek. Další den toho zvládnete víc. Poslouchejte svoje tělo a dovolte si relax. Jinak se ve vás nahromadí únava a stres a to žádné vánoční kouzlo neodčaruje.
Úklid si zpříjemněte
Uklízet se dá různými způsoby. Někteří lidé zjistili, že jim vyhovuje při úklidu poslouchat oblíbený podcast, na který nemají jinak čas. Nebo jim v tempu pomáhá hudba. A Vánoce jsou plné vánočních písní a koled, takže si to můžete naladit i tématicky.
Advent není jen o úklidu, ale i o pečení cukroví, shánění dárků, účetních uzávěrkách, inventurách a firemních večírcích – zkrátka nabité období. Proto si nevyčítejte, když místo naplánovaného úklidu zůstanete sedět na gauči s horkým čajem a jen tak si polenošíte. Pečte s dětmi cukroví a nezlobte se na ně, že při tom ušpiní zrovna čerstvě vyleštěnou linku. Zajděte s přáteli na voňavý punč, zachumlejte se pod deku, povídejte si s blízkými.
Vezměte si z vánočních příprav to, co s vámi a vaši rodinou vnitřně ladí a co vám dává smysl. Přejeme vám klidný a pokojný předvánoční čas :)
Zdroj obrázků: canva.com
Sledujte nás na sociálních sítích.
Facebook: @procistotu.cz
IG: @purifio
TikTok: @procistotu.cz
Pinterest: @ProČistotu
Další užitečné články pro vás:
Přes čistá okna se ven kouká lépe, než přes špinavá. Na tom se shodnou všichni. Ne úplně pak panuje shoda na tom, jak je umýt. Potřebujete vodu nebo stačí čistič na okna? Musíte je stírat stěrkou? Jak teplá má být voda? Leštit novinami? A jaké je nejlepší počasí pro mytí oken? Uděláme vám v tom jasno.
V článku se dozvíte:
- Jak často mýt okna
- Jak na mytí oken krok za krokem
- Tipy na osvědčené přípravky
- Čemu se při mytí oken vyhnout
- Babské rady
Jak často mýt okna
Někdo myje okna každý měsíc, někdo jednou za 2 roky. Záleží na situaci. Optimální přibližná frekvence je 2× ročně. A to v rámci takzvaného jarního a vánočního úklidu. A pokud to jejich stav vyžaduje, pusťte se do nich i mezi těmito hlavními úklidy.
Všichni známe žlutou vrstvu pylu, která se na jaře objevuje úplně na všem. Za těchto podmínek mytí oken odložte. Výsledek své snahy byste si totiž moc dlouho neužívali.
Nejvhodnější počasí na mytí oken
Nejlépe vám hraje do karet zatažená obloha bez deště, teplota okolo 20 °C a lehký vánek.
Slunečné počasí a rozpálené okno zvyšuje tvorbu šmouh. A mýt okna v mrazu a ještě horkou vodou už vůbec není dobrý nápad. Nejenže okna mohou popraskat, ještě si uženete rýmu.
Jak na mytí oken krok za krokem
Mytí oken je jako bramborový salát. Každá rodina má svůj nej. Jestli vaše maminky a babičky myly okna způsobem, který jste převzali a funguje, bod pro vás. Jestli ale hledáte vlastní postup, který bude efektivní, čtěte dál.
Co budete potřebovat
- Rozmývák, mikrovláknovou utěrku s větší gramáží nebo houbu,
- čistič na okna – prostředek na okna nebo saponát,
- gumovou stěrku,
- hadr na osušení,
- utěrku z mikrovlákna nebo bavlněnou utěrku na doleštění.
Postup
1. Všechno pryč
Udělejte si místo. Květináče a dekoraci odstraňte, aby nic nepřekáželo. Sundejte záclony a závěsy a dejte je vyprat. Až dokončíte mytí okna, zase je elegentně pověsíte zpátky. Uschnou, provoní byt a ještě zvlhčí vzduch.
2. Rámy, žaluzie, parapety
Postupujte od shora dolů. Umyjte garnýže a venkovní parapety. Poté i žaluzie. Ty rozhodně nevynechejte, protože se v nich drží hodně prachu a nečistot.
Nezapomeňte na rámy, ty k oknu patří také. V jejich záhybech se skrývá spousta špíny, se kterou se musíte vypořádat, aby se pak při mytí oken opětovně nenanášela na skla.
Vnitřní parapet otřete jen zběžně, protože při mytí oken po něm dost možná budete šlapat a kapat. Do plné krásy ho umyjte až na závěr celého procesu.
TIP: Do kýble s vlažnou nebo teplou vodou (ne horkou) si na pomoc dejte třeba trochu Sidoluxu Universal.
3. Jdeme na skla!
Okolí máme, rámy čisté, jdeme na skla. Na ta používejte vždy vlažnou vodu. Příliš teplá voda snižuje účinek čisticích prostředků. Do vody přidejte přípravek na okna, saponát nebo jen ocet. Namočte rozmývák a důkladně okna umyjte krouživými pohyby, aby prostředek pěkně napěnil.
Co je to rozmývák? Mikrovláknový návlek na stěrku. Místo něj můžete použít i klasickou mikrovláknovou utěrku nebo houbu. Nebojte se přitlačit. Vyhněte se drhnutí drátěnkou nebo drsnou stranou houbičky, obojí okna poškrábe.
My máme v této fázi nejlepší zkušenost mikrovláknovou utěrkou, která díky své struktuře perfektně odstraňuje odolnější nečistoty a mastnotu.
TIP: Zkuste sadu 3 mikrovláknových utěrek od Allnature.
4. Čas na stěrku
Pěkně namydlené a mokré okno setřete gumovou stěrkou. Stírejte vertikálně od shora dolů. Po každém setření stěrku osušte, abyste si špinavou vodu nevraceli zpět na okna.
5. Do sucha
Okno osušte mikrovláknovou utěrkou. Na okraje se možná stěrka nedostane a také po ní zůstalo pár mokrých cestiček na okně. Pokud okna byla zašpiněná běžně a ne extrémně, pravděpodobně se vám podaří tímto krokem skončit. Extrémně znečištěná okna umyjte raději ještě jednou.
6. Doleštit
Jestliže shledáte na svém díle ještě nějaké nedostatky v podobě šmouh, vezměte suchý hadr, který nepouští vlas a doleštěte je. Ideální volbu představuje bavlněná utěrka.
V internetových rádcích se častěji setkáte s doporučením mikrovlákna, nám se naproti tomu osvědčila bavlna. Pro ještě dokonalejší výsledek sáhněte po některém přípravku na leštění oken a skla.
Naše tipy na přípravky na mytí oken
Sami jsme umyli spousty oken a proto máme vyzkoušené pomocníky, na které nedáme dopustit. Zkuste některý z nich i vy.
Prostředky na okna Cleamen
České čisticí prostředky Cleamen oceníte v celé domácnosti. Na okna ho používáme doma i při úklidech komerčních prostor.
Cleamen 110
Výborně čistí, odmašťuje a krásně voní. Jako koncentrát si poradí i s velmi znečištěnými okny, pokud okna myjete častěji a nepotřebujete tak velkou razanci, klidně ho zřeďte.
Vyčistíte s ním okna, zrcadla, skleněné stolky, vitríny, skleněné výplně dveří, autoskla, jednoduše cokoli skleněného, na co si vzpomenete.
U nás na e-shopu najdete 2 druhy balení: Cleamen 110 500 ml v praktické láhvi s rozprašovačem nebo Cleamen 110 v 5l kanystru.
Cleamen 112
Cleamen 112 je speciálně navržený prostředek nejen pro skla, ale i pro rámy z většiny materiálů, včetně lakovaného dřeva a plastů. Čistí a dodává lesk. Umyjete s ním komplet všechno kolem oken – rámy, parapety i skla. Používá se zředěný do vědra s vodou.
Sidolux
Sidolux milujeme pro jeho rozmanité a opravdu překrásné vůně. Řada Sidoluxů na okna se jmenuje Sidolux NANO CODE window a mezi nimi si jednoduše vyberete vůni, která vám sedne nejlépe.
Dobrý prostředek samozřejmě nemá jen hezky vonět, ale hlavně účinně čistit. A to Sidolux plní naprosto spolehlivě. Rychle usychá a nenechává šmouhy. Technologie nano code na oknech vytváří neviditelnou ochrannou vrstvu, díky které se na nich hůře usazují nečistoty, voda po nich lépe stéká a nezůstávají po ní viditelné kapky.
Utěrka Vileda ACTIFIBRE UNIVERSAL
Tahle utěrka je podle nás opravdu revoluční. Jestliže se bavíme o mikrovlákně, pak tato utěrka je naprosto bezkonkurenční pro leštění veškerých lesklých ploch. K mytí oken tedy patří naprosto určitě. Slabě znečištěná okna, například z vnitřní strany, umyjete pouze vodou bez jakýchkoli čističů.
Utěrku Vileda ACTIFIBRE UNIVERSAL najdete u nás na e-shopu.
Čemu se při mytí oken vyhnout
Na co si dát pozor, když se pustíte do oken?
Slunce
Urychluje schnutí a rozpaluje skla. Budete tak svádět nekonečný boj se šmouhami.
Teplota pod 5 °C
Naopak při tak nízké teplotě voda usychá velmi špatně. Při kombinaci mrazu s horkou vodou hrozí prasknutí skla.
Hadry, které pouští vlákna
Nejlepší na okna jsou mikrovláknové hadry a utěrky, které nepustí ani chloupek.
Leštění na sucho
Zdá se vám, že okno je čisté a stačí ho vyleštiti? Doporučujeme ho i tak napřed zbavit prachu. Při leštění na sucho skla poškrábete.
Papírové utěrky
Také hrozí poškrábání skla, protože většina papírových utěrek není dostatečně jemných. Jestli chcete leštit papírem, vezmete si klasické noviny. Žádné letáky, jedině pravý novinový papír.
Horká voda
Na tezi, že nejlépe se myje teplou vodou zapomeňte. Alespoň v tomto případě. Myjte okna vodou do 30 °C. Moderní čisticí prostředky pracují tak, že horká voda jejich účinnost snižuje.
Mytí oken bez komerčních prostředků
Milujete babské rady tak, jako my? Čím umyjete okna bez použit jakékoli chemie?
Pudink
Třeba vanilkový. 1 balení rozpustíte v 5 l teplé vody místo čisticícho prostředku. Postup se stěrkou a leštěním zůstává stejný.
Síla pudinku tkví v obsaženém škrobu. Pudink tak můžete vyměnit za lžíci bramborového nebo kukuřičného škrobu. Přidejte pár kapek prostředku na nádobí a jde se na to!
Ocet
Bílý ocet je bezva parťák pro úklid. Na okna ho lze využít několika způsoby. Dodává lesk a skvěle odmašťuje.
Voda + ocet + prostředek na nádobí
Smíchejte 250 ml octa, teplou vodu a trochu prostředku na nádobí a získáte efektivní mycí prostředek na okna.
1 díl vody + 1 díl bílého octa
Smíchejte a nalijte do rozprašovače. Okna postříkáte a umyjete.
Tajná ingredience do mycího roztoku
Připravte si roztok s prostředkem na okna, jak jste zvyklí a přidejte trochu bílého octa. Docílíte ještě vyššího lesku.
Bramborové slupky
Slupky z brambor můžete vyhodit, dát na kompost anebo je předtím povařit a odvarem umýt okna. Šmouh se nebojte, rozleštíte je po uschnutí mikrovláknovou utěrkou.
Sůl
Extra lesk dodá skleněným plochám sůl. Přidejte ji do kbelíku při mytí a těšte se z výsledku.
Ať vaše okna září
Okna nemyjeme každý týden. Když už se na ně vrhneme, chceme je mít umytá co nejdříve a co nejlépe. Neudělejte si z mytí oken strašáka. Při správném postupu to stihnete rychle a beze šmouh.
Máte vlastní osvědčené tipy na mytí oken? Podělte se o ně s námi :)
Zdroj obrázků: canva.com
Sledujte nás na sociálních sítích.
Facebook: @procistotu.cz
IG: @purifio
TikTok: @procistotu.cz
Pinterest: @ProČistotu
Další užitečné články pro vás:
Utěrky z mikrovlákna – proč je používat a jak se o ně starat
Jak porazit zápach z odpadkového koše
Jak správně mýt sklenice, aby zářily i po letech?
Těšíte se na Vánoce? A na co nejvíc? Děti by zřejmě odpověděly, že na dárky. A co vy dospělí? Máte to taky tak? Nebo se už teď děsíte zbytečností, které vám doma přibudou? Zachovejte klid! Poradíme, jak se vypořádat s vánočním přívalem dárků elegantně.
1. Nakupujte s rozmyslem
Svým milovaným chceme udělat radost. Přání některých z nich, hlavně těch nejmenších, bývají neomezená. A obchody plné krásných věcí a hraček! Kdo by odolal nekoupit to a ještě tamto… Jenže zvažte, jak to dopadne, až všechny tyhle krásné věci rozbalíte a vánoce skončí.
Budou děti opravdu bavit? Budou si s nimi hrát? Opravdu si přejí všechno, co se jim chystáte dát? Nebo si to přály jen když to viděly v katalogu nebo výloze. Mluví o tomhle autíčku nebo panence každý večer před spaním nebo už na ně zapomněly? A hlavně – kam to potom všechno dáte?
2. Domluvte se v rodině, hlavně s dětmi
Ne, nemusíte koupit všechno, co si kdo přeje. Domluvte si doma pravidla, kolik dárků se pod stromečkem objeví. Pravděpodobně si i v průběhu roku kupujeme věci, které si přejeme a ve většině rodin nejsou Vánoce jediný den, kdy děti dostanou hračky.
Omezte tedy počet dárků na únosné číslo. Jeden? Dva? Nebo pět? Jeden velký a dva malé? Zhodnoťte sami svou situaci.
To samé si domluvte s partnerem. Zeptejte se, o co opravdu stojí a nezavalte se vzájemně velkým počtem dárků. A zkuste být opravdu upřímní, naslouchat a neurazit se, třeba když vám manžel řekne, ať mu nekupujete parfém, že by si ho po letech zase rád vybral sám, až na to bude mít náladu :)
3. Řekněte to příbuzným
Jednejte i s širší rodinou. S těmi je to někdy ještě náročnější, než s těmi ve společné domácnosti. Nevzdávejte to. Místo toho, abyste babičkám a dědečkům řekli, že nechcete NIC, poskytněte jim manévrovací prostor. Kdyby vám a vašim dětem nedalli NIC, připadalo by jim, že vás ošidili. A to nedopustí, takže se připravte na další ponožky, velmi nudnou knihu, nepasující tričko, milion hraček pochybné kvality nebo opravdu hroznou sadu nádobí.
Raději jim dejte konkrétní tipy. Například je nasměrujte na knihu, kterou byste si vážně rádi přečetli, zakroužkujte v katalogu hračky, které se vašim dětem líbí a vám se z nich nebudou ježit vlasy nebo na něco praktického, co potřebujete do domácnosti.
I starší generace dnes nezřídka zdatně používá internet, proto takový seznam odkazů na e-shopy s tím, co byste si přáli vy a děti, bude perfektní vodítko. A jestli si babička libuje v překvapení, ať neříká, co vybrala :)
4. Něco, co nezabere místo
Samostatnou kapitolou jsou dárky dvou kategorií: to, co se dá sníst nebo vypít a zážitky.
Jezte a pijte
Jídla a pití je v našich zeměpisných šířkách dostatek. Některé dobroty si ale běžně nedopřejeme. Lepší rum, kvalitní kávu nebo vážně drahou čokoládu. Nedarujte si jídlo a pití, které by opět někde leželo a zabíralo místo. Navíc o takový dárek se můžete rozdělit. A sdílená radost je dvojnásobná radost.
Zážitky a poukazy
Nezapomenutelný zážitek udělá leckdy větší radost než další knížka v knihovně nebo padesátý svetr. Je libo adrenalin? Přejte si seskok padákem. Něco mírnějšího? Nechte se podarovat poukazem na masáž. Manžel vás poslal do háje s parfémem, protože si ho chce vybrat sám? Dejte mu poukaz do parfumérie. Ráda byste na sebe něco slušivého, ale musíte to napřed vidět? Přejte si poukaz do obchodu.
Poukazy a vouchery nabízí skoro každý e-shop nebo kamenný obchod. Je to velmi ulevující, nechat člověka, aby si vybral podle svého vkusu. Eliminujete tak i možnost zklamání, které v jeho očích nechcete vidět.
5. Proveďte čistku
Dlouhé podzimní a zimní večery si zkraťte probráním domácnosti a vytříděním nepotřebných věcí. Kromě toho, že vás věci, které pod stromečkem najdete, nepřivedou na pokraj šílenství, usnadníte si také vánoční úklid. Protože čím méně věcí máte, tím méně toho musíte oprašovat.
A neznamená to, že vše nepotřebné patří do koše. Spoustu věcí lze darovat nebo zkusit prodat. Hračky, se kterými si děti už nehrají, možná ocení místní dětský domov, herna nebo je nechte jen tak na pískovišti nebo hřišti, kde si je děti rozeberou.
6. Pořiďte úložné boxy a organizujte
Něco si přeci jen necháte, ne všeho se zbavíte a i úplný minimalista něco doma má. Pravděpodobně i Ježíšek něco navíc chtě nechtě přinese. I pár věcí, které nejsou dobře zorganizované, může v domácnosti způsobit pěknou spoušť. Je dobré mít věci zorganizované a vědět, co kam patří. Šetříte tak čas a energii. Velmi pomohou úložné boxy a police. Pro ještě lepší přehlednost si krabice označte štítky, abyste nemuseli přemýšlet, co kde je nebo co kam dát.
Dětem, které neumí číst, označte boxy místo slov obrázky, které jim napoví a dokáží pak hračky uklidit samy. Udělejte si z úklidu hru, pusťte k němu písničky a tančete s nimi nebo si dejte závod, kdo uklidí poslední hračku.
7. Pošlete to dál
Přes veškerou snahu omezit příbytek věcí na minimum a i přes promyšlený systém třídění se může stát, že dostanete něco, co nechcete. Znáte to – dobře myšlené překvapení vám vůbec nemusí udělat takovou radost, jakou dárce očekával. Zapomeňte na to, že si dárky musíte z úcty ponechat. Tímhle způsobem se budete víc a víc obklopovat věcmi, které vám nepřináší radost.
Co udělat s dárkem, který nechcete?
-
Vrátit.
Ať žijí e-shopy, které poskytují ze zákona lhůtu 14 dní pro vrácení zakoupeného zboží. A okolo Vánoc některé lhůtu i prodlužují. Využijte toho.
-
Prodat.
Probuďte v sobě obchodního ducha a zkuste nechtěnou věc prodat. Dnes stačí udělat pár fotek a přidat popis a můžete vesele nabízet na internetu prakticky cokoli.
-
Darovat.
Na stejných stránkách, kde lze zboží prodat, ho jde nabídnout i zdarma. Nebo možná máte v okolí někoho, o kom víte, že ho daná věc nadchne. Sice za dar nedostanete žádné peníze, ale pocit z dobrého skutku se taky počítá.
-
Vyměnit.
Takzvaně swapnout. Swapy oblečení a jiných věcí se konají na mnoha místech a jsou dost oblíbené. Můžete tam nabídnout něco svého a něco si zase odnést. Kdo ví, třeba tam najdete něco, co vám udělá opravdu radost.
Vánoce jsou svátky pohody
Ne hon za největším množstvím dárků pod stromečkem. Žijeme v době, kdy v našich končinách máme plné obchody věcí a mnoho z nás si dopřeje, co potřebuje v průběhu celého roku. Proč si z Vánoc dělat těžkou hlavu. Buďte k sobě v rodině upřímní a domluvte se na takovém počtu dárků, aby to pro nikoho neznamenalo ani ekonomickou likvidaci ani lavinu věcí, o které nestojí. Dopřejte si opravdu klidné svátky :)
Sledujte nás na sociálních sítích.
Facebook: @procistotu.cz
IG: @purifio
TikTok: @procistotu.cz
Pinterest: @ProČistotu
Další užitečné články pro vás:
Jak správně mýt sklenice, aby zářily i po letech?
Jestli jste si dodnes mysleli, že hadry z mikrovlákna jsou jen lepší hadry, které se používají stejne jako ostatní, vyvedeme vás z omylu. Vynikající absorpce tekutin, žádné šmouhy a chloupky na povrchu a žádná zbytečná chemie. Podle čeho se řídit při výběru mikrovláknové utěrky a jak se o ni starat, abyste naplno využili její přednosti? Na to se teď podíváme.
V článku se dozvíte:
- Co je mikrovlákno
- Jaké unikátní vlastnosti má mikrovlákno
- Jak správně používat mikrovláknové utěrky
- Jak vybrat správnou utěrku
- O údržbě mikrovláknových utěrek
Mikrovlákno se vyrábí z polyesteru nebo polyamidu, které se zvlákňují různými způsoby, například přes trysky s velmi jemným sítkem. Díry v takovém sítku mohou mít členitý tvar, proto na průřezu vlákno nevypadá jako kolo, ale jako hvězda. Díky tomu zachytí vlákno mnohem více jemných nečistot.
Jemnost příze v textilním oboru označuje jednotka 1 tex. 1 tex říká, kolik gramů váží 1 kilometr dané příze. Mikrovlákno je ještě jemnější, než bavlna nebo hedvábí.
Vlákno |
jemnost v dtex (desetina texu) |
vlna |
1,5–5 |
bavlna |
3–30 |
hedvábí |
1,2–2 |
mikrovlákno |
0,3–1,2 |
Mikrovlákno zná svět od 50. let 20.století. Díky skvělým tepelně izolačním vlastnostem slouží také k výrobě oblečení nebo přikrývek. Věděli jste, že i nepromokavá membrána Gore-Tex je ve skutečnosti z mikrovlákna? Díky jemnosti našlo také uplatnění při výrobě potahů a čalounění.
Vlastnosti mikrovláknových utěrek
Proč používat při úklidu právě mikrovláknové utěrky? Zvažte tyto jejich výhody:
- absorbují až 7 násobek své váhy,
- rychle schnou – rychleji, než bavlna,
- neztrácí barvu, tvar a funkčnost ani po opakovaném praní,
- nepouští vlákna, takže se hodí i pro alergiky a pro leštění různých povrchů,
- účinně čistí i bez úklidových prostředků,
- zbavují povrch i velmi jemných nečistot a prachu.
ZAJÍMAVOST: Mikrovlákno na sebe přichytí a drží velmi drobné částečky díky působení tzv. van der Waalsových sil. Tyto přitažlivé síly mezi molekulami fungují například u gekonů, kteří mají na chodidlech miliony mikroskopických chloupků a umožňují jim tak chodit po zdech. Proto mikrovláknové utěrky fungují doslova jako magnet na prach a nečistoty.
Jak správně používat utěrky z mikrovlákna
Mikrovlákno plní svůj účel i bez použití čisticích prostředků, proto na něj vsaďte, pokud si přejete snížit množství chemie při úklidu.
Suchá utěrka
Setře prach z nábytku i elektroniky a povrch nepoškrábe. Klidně ji tedy vezměte i na čištění choulostivých povrchů. Suchou utěrkou perfektně doleštíte okna nebo zrcadla, pokud na nich po mokrém mytí ještě naleznete nějaké šmouhy.
Tip: Pro dokonalou čistotu displejů mobilních telefonů, tabletů a dalších obrazovek použijte Sidolux Professonal na ploché obrazovky a LCD.
Mokrá utěrka
Kuchyňská linka, koupelna, podlaha, okna na to vše stačí mikrovláknová utěrka a voda. U oken a zrcadel obzvlášť oceníte, že utěrky po sobě nezanechají šmouhy ani chloupky.
S čisticím prostředkem
Pokud se potřebujete vypořádat s mastnotou nebo do hloubky dezinfikovat koupelnu, nastříkejte na povrch čisticí prostředek a utřete utěrkou z mikrovlákna. K chemii opravdu stačí přistupovat v krajních případech.
Vyleštěte auto utěrkou z mikrovlákna!
Samostatnou kapitolu v užití mikrovláknových utěrek představuje péče o automobily.
Mikrovlákno pro jeho vlastnosti používají profesionální detailingoví experti. Přemýšleli jste někdy, jak dobře vyleštit čelní sklo, abyste dobře viděli, i když zasvítí podvečerní sluníčko? Nebo jak naleštit lak beze šmouh? Zkuste právě mikrovláknové utěrky.
TIP: Na leštění karoserie vyzkoušejte prostředek MPD Prokaros, vysoce pěnivý, účinný a zároveň šetrný k povrchu.
Jak vybrat kvalitní utěrku z mikrovlákna
Určitě jste si všimli, že ne každá utěrka udělá tu nejlepší službu. Záleží na tom. co chcete čistit. Obecně platí, že čím větší gramáž, tím lépe. Ne vždy ale huňatější a načechranější utěrkou setřete vše dokonale.
Na prach nebo suché otírání dotykových ploch stačí utěrka s volnějším úpletem, lépe se do ní zachytí drobné prachové částečky.
Naopak při mytí oken, vytírání podlahy nebo úklidu koupelny a kuchyně oceníte vyšší gramáž, která pojme více vody. Schopnost nasáknout přebytečnou vodu je u mikrovlákna opravdu neuvěřitelná a oceníte ji při veškerých úklidech na mokro.
TIP: Naším favoritem pro mytí oken, lesklých ploch a zrcadel je VEKTEX mikroutěrka Gentle. Čistí bez jakýchkoli prostředků, pouze s vodou a beze šmouh.
V potaz berte také materiál, ze kterého je utěrka vyrobena. Nejkvalitnější utěrky jsou ze 100% polyamidu a nylonu.
Nám se skvěle osvědčily mikrovláknové utěrky od společnosti Cormen s vyšší gramáží.
Určete každé místnosti jinou barvu
Pro úklid domácnosti je ideální oddělit jednotlivé utěrky barevně podle účelu. Jiná barva do koupelny, jiná do kuchyně, jiná na nábytek, jiná na podlahu. Lépe se v nich vyznáte a nedojde ke křížové kontaminaci povrchů.
Pohodlně si vyberete utěrky pro každou místnost u nás na e-shopu ve více barevných variantách. Pro vytírání podlahy potřebujete větší utěrku než pro běžný úklid. I na to jsme mysleli a proto v našem sortimentu najdete i VEKTEX Mikrohadr na podlahu Fine s rozměrem 50 × 60 cm.
Jak se správně starat o mikrovlákno
Jakmile poznáte superschopnosti mikrovlákna a oblíbíte si ho, nebudete se pravděpodobně chtít vrátit k jinému typu hadrů. Jak se o mikrovlákno starat, aby vydrželo co nejdéle?
V první řadě dbejte na pokyny na etiketě výrobce, zejména na maximální teplotu praní.
Existuje několik obecně platných doporučení pro údržbu všech mikrovláknových utěrek, aby plnily co nejlépe svůj účel:
1. Perte bez aviváže
Aviváž neprospívá mikrovláknu, protože oleje v ní obsažené obalují vlákna a snižují jejich funkčnost.
2. Nepoužívejte bělidla a agresivní prací prostředky
Vlastně nemusíte použít žádný prací prostředek. Pokud už perete v prostředku, pak v prostředku na funkční prádlo nebo speciálním na mikrovlákno.
3. V pračce perte šetrně
Nejlépe mikrovláknu sedí ruční praní. V pračce ho perte na program pro jemné prádlo, vlnu nebo syntetiku.
4. Perte samostatně
Případně pouze se syntetickými tkaninami, nikdy ne s přírodními, jako bavlna, vlna nebo len. Přírodní textilie pouští částečky a mikrovlákno na sebe nachytá žmolky, které potom zhoršují jeho funkčnost.
5. Nesušte v sušičce.
Nebo pouze na program určený pro syntetické tkaniny, který suší při nižší teplotě. Ideální je nechat utěrky volně uschnout na vzduchu. Nebojte se, netrvá to dlouho, Mikrovlákno schne velmi rychle.
S mikrovláknem si usnadníte úklid
Vlastnosti mikrovlákna uspokojí každého, kdo touží po efektivním úklidu bez zbytečné chemie. Skvěle saje tekutiny a funguje i bez čisticích prostředků. Navíc ušetříte, protože kvalitní utěrka při správné údržbě vydrží opravdu dlouho. Šetříte tak svou peněženku i životní prostředí.
Sledujte nás na sociálních sítích.
Facebook: @procistotu.cz
IG: @purifio
TikTok: @procistotu.cz
Pinterest: @ProČistotu
Další užitečné články pro vás:
Nadechnout se čerstvého vzduchu je k nezaplacení. Okysličený mozek lépe pracuje. Zdravé ovzduší doma nebo v práci je jedním z pilířů pevného zdraví. Jak správně a efektivně větrat? Jaká vlhkost vzduchu je pro organismus optimální? A jak nepřijít v zimě větráním o drahocenné teplo? To vše vám povíme právě teď.
V článku se dozvíte:
- Proč vůbec větrat
- Co způsobuje vysoká koncentrace CO2 v místnosti
- Jaká je správná vlhkost v místnosti
- Jaká teplota má být v místnosti
- Jak nejlépe vyvětrat
- Kde využít ventilátory
- Jaké máte další možnosti při odvětrávání místností
Proč větrat
Jsou minimálně 3 pádné argumenty, proč větrat:
- Snížíte množství CO2 (oxidu uhličitého) v místnosti.
- Regulujete vlhkost.
- Regulujete teplotu.
Možná vás napadnou ještě další důvody, proč je fajn si otevřít okno dokořán. Když víte, jak vyvětrat správně, zvládnete to i s minimálním dopadem na náklady na vytápění.
Proč vadí vysoká koncentrace oxidu uhličitého v místnosti
Z biologie si pamatujete, že oxid uhličitý je plyn, který vydechujeme. Když pobýváme v nevětraném, uzavřeném prostoru, spotřebováváme kyslík a zvyšujeme přirozeně hladinu oxidu uhličitého. S jeho zvyšující se koncentrací se pak pojí neblahé účinky jako:
- únava
- bolest hlavy
- snížená schopnost koncentrace.
Znáte to? A věděli jste, že za to může právě kvalita vzduchu?
Abychom vás uvedli do obrazu, podívejte se na tabulku s koncentracemi CO2 a na to, jak jejich úroveň působí na lidský organismus:
hladina CO2 [ppm] |
Účinky na organismus |
cca do 350 |
venkovní prostředí |
do 1000 |
doporučená úroveň ve vnitřních prostorách |
1200–1500 |
doporučená maximální úroveň ve vnitřních prostorách |
1000–2000 |
první příznaky snížení koncentrace a únavy |
2000–5000 |
první možná bolest hlavy |
5000 |
maximální koncentrace bez zdravotních rizik, únava, bolest hlavy, snížená koncentrace |
> 5000 |
nevolnost, zvýšený tep |
> 15000 |
dýchací potíže, závratě |
> 40000 |
možná ztráta vědomí |
Ke koncentraci oxidu uhličitého se dokonce vyjadřuje i vyhláška. Konkrétně je to § 11 268/2009 Sb, kde se jako maximální přípustná hranice uvádí koncentrace 1500 ppm.
Víte, co je to ppm? Název je zkratkou slov parts per milion a uvádí počet částic v jednom milionu částic celkově.
Jak vidíte, s oxidem uhličitým není moc legrace. Když víte, na jaké varovné signály svého těla se zaměřit, snadno si pohlídáte, kdy přišel čas vyměnit ho za větší dávku kyslíku zvenčí.
TIP: Na měření oxidu uhličitého existují i speciální přístroje. Výsledky měření jeho koncentrace v ložnici během dne s různými způsoby větrání místnosti shrnuje článek Výsledky měření koncentrace CO2 v ložnici - TZB-info.
Vlhký nebo suchý vzduch – co je lepší?
Optimální vlhkost vzduchu v místnosti je mezi 40–60 %. A záleží i na ročním období. V létě by to mělo být 40–55 % a v zimě 45–60 %. Ideální vlhkost se snižuje se zvyšující se teplotou.
Vysoká vlhkost podporuje tvorbu plísní. Jejich spóry pak putují vzduchem a pro lidský organismus jsou toxické. Oslabují ho a podílí se na vzniku alergií.
Ani vlhkost pod 40% není pro zdraví nejlepší. Suchý vzduch dráždí dýchací cesty a stejně jako příliš vlhký vzduch podporuje šíření virové a bakteriální nákazy.
Co ovlivňuje vlhkost vzduchu
Vlhkost v bytě ovlivňují běžné činnosti, jako vaření, koupání či sprchování, úklid (například po vytření podlahy vlhkost vzduchu stoupne) nebo sušení prádla.
Také technický stav budovy jako těsnost oken, narušené zdi, kterými vlhkost vniká dovnitř, netěsnosti ve vodovodním potrubí nebo poškozená střecha.
Některým místnostem hrozí zvýšená vlhkost více, než jiným. Napadá vás kterým? Nebudeme vás napínat, je to kuchyně a koupelna.
Abyste zjistili, jaká je u vás doma vlhkost vzduchu, použijte vlhkoměr.
Co se suchým vzduchem
Suchý vzduch je typický například pro panelové byty. Vezměte si na pomoc difuzér. Po přidání několika kapek esenciálního oleje přinese i oblíbenou vůni a zlepší psychickou pohodu. Hodí se i výparník – nádoba s vodou zavěšená na topení, fontána do elektřiny nebo více zelených rostlin.
Jak se vypořádat s nadměrnou vlhkostí
Vyšší vlhkost trápí často starší stavby. Ale nejen ty. Pokud běžné ani častější větrání nestačí, pořiďte si elektrický pohlcovač vlhkosti. Také se snažte nesušit doma prádlo, při sprchování v zavřené koupelně pusťte ventilátor a vařte se zapnutou digestoří.
Jaká je ideální teplota v místnosti?
Tepelný komfort znamená pro každého něco jiného. Existují nicméně doporučené teploty pro jednotlivé místnosti. Mohou pomoci, pokud tápete v tom, jak nastavit vytápění v pracovně či dětském pokoji, aby se v nich žilo a tvořilo co nejlépe.
obývací pokoj |
20–22 °C |
dětský pokoj |
20–21 °C |
kuchyně |
19 °C |
pracovna |
20 °C |
koupelna |
21–24 °C |
předsíň |
16–19 °C |
ložnice |
18–20 20°C |
Pusťte dovnitř čerstvý vzduch
Ptáte se, jak nejlépe regulovat vlhkost, teplotu a množství CO2? Nejjednodušší a nejlevnější možnost, je otevřít okna, případně dveře. Větrat tak, abyste se vyhnuli zbytečným tepelným ztrátám, které vás budou trápit hlavně v topné sezóně, stačí znát pár snadných fíglů.
Křížem a přes roh
Nejefektivnější výměna vzduchu proběhne, když otevřete okna na protilehlých zdech anebo okna na sousedních zdech. Vzniká průvan a kyslík máte natotata. Zejména v zimních měsících tak předejdete tomu, aby drahocenné teplo naakumulované do zdí vyprchalo a zdi vychladly. A nebojte se toho, okna otevřete pěkně dokořán. To je alfa a omega opravdu kvalitního větrání.
Ventilačka ano nebo ne?
Myslíte, že na větrání vyzrajete tím, že vyklopíte ventilačku, aby neuteklo teplo? Pozor na to. Účinné výměny vzduchu ventilačkou nedocílíte. Když navíc zůstane otevřená delší dobu, nenápadně chladnou vyhřáté zdi. Vzduchu tak máte méně, zato zimy více.
Kdy a jak dlouho větrat
Základní větrání má proběhnout ráno a večer. Ovšem s tím se nespokojte. Aby byl vzduch opravdu čerstvý, větrejte 2–4 krát denně.
Délka větrání záleží na ročním období
Větrejte podle toho, jak je venku. Obecně platí následující doporučení:
- zima 5 minut
- jaro, podzim 15–20 minut
- léto 30 minut i déle.
Kdy se hodí ventilátor
Zmínili jsme se, že kuchyně a koupelna jsou náchylnější k vyšší vlhkosti. Vychází to z povahy a účelu místností. V kuchyni pomůže s odsáváním páry při vaření digestoř.
Koupelny bývají vybavené zabudovaným ventilátorem, nejčastěji vysoko u stropu. Když zjistíte, že i po jeho zapnutí stále zůstává v koupelně nadměrná vlhkost anebo že je v provozu nezvykle hlučný, nastal čas jej vyčistit. Dobrý stav ventilátoru předejde jeho poruchám.
Jak vyčistit koupelnový ventilátor
1. Odpojte zařízení od elektrického proudu.
Někdy bude nutné vypnout celý jistič. Doporučujeme toto udělat pro jistotu v každém případě. Jednoduše je to bezpečnější.
2. Sundejte mřížku
Možná už v tomto kroku přijde na řadu šroubovák, záleží na typu ventilátoru. Mřížku ponořte do roztoku vody a saponátu, bude se zatím pěkně odmáčet a pak ji snadněji očistíte.
3. Vyndejte ventilátor
Abyste docílili opravdové čistoty, bude třeba ventilátor vyndat ven. Ujistěte se ještě jednou, že není pod proudem a vymontujte ho pomocí šroubováku. Nejste-li si jistí, že pak dokážete vše vrátit na místo, raději si vyfoťte původní stav. Může to pomoci.
4. Vše důkladně očistěte
Sundejte lopatky, očistěte je mikrovláknovou utěrkou, případně štětcem. To samé učiňte s motorem.
5. Vyluxujte šachtu.
Otvor ve zdi vyluxujte vysavačem.
6. Očistěte mřížku.
Odmočenou mřížku pečlivě umyjte a otřete.
7. Vraťte vše na své místo.
Možná to napoprvé zabere nejvíce času. Pokud budete intervaly údržby dodržovat, s každým dalším čištěním budete rychlejší :)
Jak často ventilátor čistit?
Koupelnové ventilátory se zanáší prachem, nečistotami a bez pravidelné péče přestávají plnit svou funkci. Koupelna se stává vlhkou místností a živným prostorem pro množení plísní a bakterií.
Čistěte koupelnový ventilátor alespoň 1× za půl roku. Shledáte-li okem či poslechem, že čas na očistu přišel dřív, neváhejte.
Další způsoby odvětrávání místností
Dnes existuje řada důmyslných vzduchotechnických systémů, které dokáží samy kontrolovat kvalitu vzduchu a okamžitě se jí přizpůsobit. Najdete v nich zabudované filtry, čidla, tepelné výměníky a rekuperační jednotky, které nejen odvádí nekvalitní vzduch z místnosti, ale také využívají teplo z něj pro ohřev vzduchu vpouštěného dovnitř.
TIP: Přehled různých větracích systémů nabízí například článek Způsoby větrání bytových domů, jejich výhody a nevýhody - TZB-info.
Myslete na své zdraví
Hlavní důvod, proč se starat o kvalitu vzduchu doma nebo v kanceláři, je vaše zdraví a duševní pohoda. Ve vydýchané místnosti se špatně pracuje, ve vlhku bují plísně a bez kyslíku si ani správně neodpočinete ve spánku. Nyní víte, jak si pomoci pouhým otevřením okna. Proto se nebojte pořádně vyvětrat :)
Zdroj obrázků: canva.com
Sledujte nás na sociálních sítích.
Facebook: @procistotu.cz
IG: @purifio
TikTok: @procistotu.cz
Pinterest: @ProČistotu
Další užitečné články pro vás:
Vlhčené ubrousky – parťáci na každý den
Fakta o vodním kameni a tvrdosti vody
Základy netoxického úklidu i pro vaši domácnost
Na vlhčené ubrousky si většina z nás zvykla natolik, že si bez nich neumíme péči o hygienu, děti ani domácnost představit. Víte, kolik je jich druhů, jak se liší a kdo s nimi vlastně první přišel? Pohodlně se usaďte a dozvíte se možná i to, co jste o tomto revolučním vynálezu netušili.
Dozvíte se:
- O historii vlhčených ubrousků
- Jak se vyrábí vlhčené ubrousky
- Poznejte druhy vlhčených ubrousků
- Vlhčené ubrousku vs. vlhčený toaletní papír
- Jsou vlhčené ubrousky ekologické?
Cesta vlhčených ubrousků na výsluní – kdo je vynalezl a díky čemu je zná celý svět?
V 50. letech 20. století žil v New Yorku muž jménem Arthur Julius, který pracoval v kosmetice. Ve snaze posunout možnosti péče o pokožku kupředu ve svém podkrovním bytě pozměnil stroj na porcování mýdla a začal na něm vyrábět první vlhčené ubrousky.
Od kosmetiky do restaurace
V roce 1958 si nechal název Wet-nap zaregistrovat pod ochrannou známku. Na výstavě National Restaurant Show v Chicagu pak roku 1960 pak svůj vynález představil. Víte, kdo se stal jeho prvním a největším klientem? Nikdo jiný než Harland David Sanders, známější spíše jako Colonel Sanders. Znáte to jméno? Ano, jedná se o zakladatele fast food řetězce KFC.
Tomu se nápad natolik zalíbil, že ubrousky začal rozdávat ve svých restauracích zákazníkům, aby si mohli pohodlně utřít ruce po tom, co zkonzumují hromadu smažených kuřecích křidélek.
Boom vlhčených ubrousků – ať žijí netkané textilie!
V 70. letech se pak ubrousky masově rozšířily díky vynálezu netkané textilie. Z té se vyrábí dodnes.
Z čeho se vyrábí vlhčené ubrousky
Nároky na vlhčené ubrousky jsou poměrně velké a jak roste snaha společnosti o udržitelnost, dále se zvyšují. Zamyslete se, co od ubrousku potřebujete?
- Aby vydržel,
- aby byl měkký,
- aby voněl,
- aby nedráždil pokožku.
Záleží také na druhu ubrousků a jejich účelu, podle toho se požadavky liší.
Složení vlhčených ubrousků a jejich výroba
K výrobě ubrousků se používají netkané textilie. Co to vlastně netkaná textilie je? Oproti tzv. tkané textilii, která vzniká propletením jednotlivých vláken příze, se vlákna netkané textilie nijak neproplétají.
Vyrábí se z polyesteru, polypropylenu, bavlny, buničiny (celulózy) nebo vlákna z umělého hedvábí.
Netkaná textilie vniká různými způsoby. Například technika spunbond spočívá v roztavení polymerního granulátu (třeba polypropylenu) a jeho propasírováním velkým množstvím trysek na rychle běžící pás, díky čemuž se vlákno natáhne. Následně se různě překládá, aby vzniklo rouno o gramáži 10–200 g/m² dle konkrétních požadavků. Nakonec se tepelně, mechanicky nebo chemicky zpěvní a je to. Netkaná textilie je na světě.
Aby vznikl vlhčený ubrousek, musí výrobce tkaninu navlhčit. Ptáte se čím? Vodou, čistícími a hydratačními látkami a také konzervanty, které zabraňují vzniku plísní. Pokud mají působit antibakteriálně, obsahují i dezinfekční látky nebo alkohol.
Druhy ubrousků – jak se v nich vyznat a jaký vybrat
Vlhčený ubrousek je velmi praktický vynález, který nám bezesporu usnadňuje život. Ne každý ubrousek lze použít na všechno. S dětskými ubrousky třeba rozhodně neumyjete palubní desku auta. Alespoň ne dobře. A ubrouskem na čištění brýlí zase neutřete zadeček miminku. Alespoň byste neměli.
Než tedy ubrousek použijete, podívejte se dobře na obal a jeho určení.
Dětské ubrousky – pohodlná péče o dětskou hygienu
Po jednorázových plenkách bychom dětské vlhčené ubrousky postavili na druhou příčku pomyslného žebříčku zjednodušení péče o miminka a batolata. A nejen o ně. I se staršími dětmi oceníte mít v batohu na cestě balení ubrousků, kterými pohotově očistíte upatlané ruce i bez mýdla a vody.
Specifika:
Výrobci deklarují jejich neškodnost a rozhodně ze všech vlhčených ubrousků patří ty dětské k nejšetrnějším. Přesto se i v dětských ubrouscích mohou vyskytnout látky, které dráždí kůži nebo vyvolají alergickou reakci. Vlhčené ubrousky by proto neměly nahradit 100 % hygieny malých dětí.
Zkuste například dětské ubrousky Renova i v cestovní verzi pro lehčí zavazadlo nebo ubrousky Linteo s výtažkem z měsíčku lékařského.
Kosmetické ubrousky – odstraní make up, vyčistí pleť
Po náročném dni nebo dlouhém večeru, případně na cestách, oceníte praktičnost kosmetických ubrousků.
Přehled kosmetických vlhčených ubrousků
Odličovací – zvládnou odstranit make up a to i voděodolný. Mohou obsahovat složky pro hydrataci a péči o pleť.
Čisticí – zbaví pleť mastnoty, prachu a nečistot.
Proti akné – obsahují mimo jiné látky proti zánětům.
Hydratační a osvěžující ubrousky – v průběhu dne dodají pleti svěžest a pocit čistoty.
Peelingové ubrousky – odstraní odumřelé buňky a čistí ještě více do hloubky.
Pro intimní hygienu – i na cestách můžete být fresh
Speciální ubrousky, které se nemusíte bát použít ani na ty nejcitlivější partie. Skvěle pomohou s hygienou při cestování a všude tam, kde není možné se klasicky umýt. Často obsahují zklidňující látky jako výtažek z měsíčku lékařského, heřmánku, nebo kyselinu mléčnou.
Na trhu najdete i ubrousky pro intimní hygienu v případě výskytu hemoroidů. V jejich složení figuruje panthenol, výtažek z dubové kůry nebo vitamin E.
Na úklid – úklid bez kýble a vody
Vlhčené ubrousky pomohou s rychlým úklidem celé domácnosti. Od koupelny a toalety přes nábytek až po kuchyň, na každou místnost v domě můžete použít buď univerzální anebo speciální ubrousky.
Ubrousky určené pro WC obsahují dezinfekční složky. Ty na nábytek zase antistatické a navíc dodají nábytku lesk. Většina vás potěší příjemnou parfemací, která provoní domov nebo kancelář.
Dezinfekční – stvořené na likvidaci mikrobů
S bakteriemi a viry se setkáváme mimo domov neustále. Cesta hromadnou dopravou, nákup či návštěva úřadu nebo jiného místa s velkým pohybem lidí jsou pro přenos nemocí úplný ráj. A hlavně v chladnějších měsících. Dezinfekční ubrousky pomohou zbavit se mikrobů na rukách.
Můžete je ale směle použít i pro očištění povrchů. Většinou obsahují alkohol nebo jiné látky účinné v boji s mikroorganismy. Proto se tento typ ubrousků v žádném případě nehodí pro péči o děti nebo intimní hygienu.
Speciální – na co všechno seženete speciální ubrousky?
Ještě vám to nestačí? A znáte třeba tyhle ubrousky?
Automobil
Výrobků v oblasti autokosmetiky je nespočet. A víte, že i auto se dá umýt vlhčeným ubrouskem? V prodejnách nebo na internetu seženete ubrousky na karoserii, na palubní desku, na plasty, dokonce na voskování, na skla i kožené povrchy.
Brýle
Ubrousky na brýle využijete i pro čištění objektivů kamer a fotoaparátů či jiné optiky. Vyleští, nezanechají šmouhy a působí antistaticky.
Elektronika
K obrazovkám, monitorům, laptopům, tabletům a smartphonům je třeba postupovat opatrně, aby se nepoškodily. I pro ně najdete vlhčené ubrousky s antistatickými účinky, které zabraňují usazování prachu, odstraní mastnotu a rychle schnou.
Vlhčené ubrousku vs. vlhčený toaletní papír
Na obalech vlhčených ubrousků najdete upozornění, že nepatří do odpadu a nelze je splachovat do WC. Důvod je prostý – ucpávají potrubí. A to velmi spolehlivě.
Jediný druh vlhčeného ubrousku, který do toalety hodit můžete, je vlhčený toaletní papír. Ovšem i s ním opatrně. Větší počet listů může potrubí rovněž ohrozit. Pokud na komfort vlhkého toaletního papíru nedáte dopustit, házejte ho tedy raději buď do koupelnového koše nebo ho kombinujte s klasickým toaletním papírem.
Oblibu vlhčeného toaletního papíru naprosto chápeme. V nabídce našeho e-shopu najdete vlhčený toaletní papír Linteo, dokonce i ve variantě s dubovou kůrou a také vlhčený toaletní papír Renova.
Udržitelnost – ekologové bijí na poplach
Cokoli jednorázového nejde s udržitelností příliš dohromady. Po použití to totiž vezmete a vyhodíte. O nevhodnosti vhazování ubrousků do toalety jsme se už zmínili. I když jsou ubrousky vyrobené z biodegradabilních (= biologicky odbouratelných) materiálů, v kanalizaci se nerozloží. Ve spojení s dalším tuhým odpadem a mastnotou mohou vytvořit obří masu, která ucpe kanalizaci a obnovit její funkčnost se pak může pěkně prodražit.
Nevhodné materiály
Ubrousky z polyesteru a polypropylenu nedělají přírodě vůbec dobře. Tyto plastové materiály se v ní rozkládají i stovky let. S přihlédnutím k obřímu množství ubrousků, které lidstvo spotřebuje se nelze divit, že i ony přispívají k celosvětovým problémům s likvidací odpadu.
Chcete používat vlhčené ubrousky? Dělejte to zodpovědně.
Jak si zachovat čistý štít v souvislosti s vlhčenými ubrousky a životním prostředím?
1. Přemýšlejte, kdy je lze nahradit.
Ubrousky se skvěle hodí na výlet, při cestování nebo při bleskovém úklidu v domácnosti. Nahradit s nimi ale kompletně vodu, mýdlo a hadr nemusíte. Také při péči o dětskou pokožku čistou vodu nic nenahradí.
TIP: Hledáte inspiraci pro ekologický úklid? Přečtete si náš článek o základech netoxického úklidu.
2. Vybírejte ubrousky z přírodních materiálů.
Zvolte ubrousky z celulózy, bavlny nebo bambusových vláken.
3. Bez parabenů.
Čtěte složení a vyhněte se látkám, jako jsou parabeny, které škodí životnímu prostředí i lidskému organismu.
Vlhčené ubrousky ano, ale s rozumem
Zjednodušit si život v dnešní hektické době je potřeba a vlhčené ubrousky tomu skvěle pomohou. Nenahrazujte jimi ale veškerou hygienu a úklid. Voda a mýdlo vyhovují lépe jak lidem, tak přírodě.
Zdroj obrázků: canva.com
Sledujte nás na sociálních sítích.
Facebook: @procistotu.cz
IG: @purifio
TikTok: @procistotu.cz
Pinterest: @ProČistotu
Další užitečné články pro vás:
Není ocet jako ocet – tipy pro využití octa v domácnosti
Fakta o vodním kameni a tvrdosti vody
Základy netoxického úklidu i pro vaši domácnost
Už je to tu zase! Letní teploty urychlují zkázu potravin a odpadky v koši se nepříjemně připomínají o dost dříve, než by nám bylo milé. Jak si poradit se zapáchajícím odpadkovým košem a co udělat pro to, aby vůni domova nerušil odér odpadků?
Prevence na prvním místě
Lepší než zápach likvidovat, je mu předcházet. Následující jednoduché tipy můžete ihned aplikovat.
1. Pořiďte si menší koš
Menší koš rychleji naplníte a dříve vynesete. Zbytky jídla tak skončí v popelnici dříve, než se stihnou zkazit a zapáchat.
2. Třiďte odpad
Zbytky jídla patří na kompost nebo do popelnice na bio odpad. Právě vyhozené potraviny se na vzniku zápachu z koše podílí nejvíc. Představte si odřezky z masa nebo zbytek od oběda v koši po několika dnech. Ne, tohle opravdu doma skladovat nechcete.
3. Odpadky před vyhozením zabalte
Pokud nemáte popelnice na bio odpad ani kompost, zabalte zbytky potravin pečlivě do igelitového sáčku a teprve potom vyhoďte do koše. Zápach sice po čase pronikne i přes igelit, ale bude to trvat déle.
4. Používejte kvalitní pytle
Určitě se vám to už stalo: Vytáhnete pytel z koše a zjistíte, že je protržený. Kape z něj tekutina neznámého původu a vy stojíte hned před dvěma nepříjemnými úkoly: odnést pytel do popelnice a vyčistit znečištěný odpadkový koš. Kvalitní odpadový pytel takovým nehodám předejde.
Důležité je také vybrat správnou velikost sáčku. Malý sáček, který nepřetáhnete přes okraj, může sklouznout dovnitř a odpadky pak padají mimo něj. Vedle velikosti záleží také na hmotnosti odpadu, kterou pytel musí udržet.
TIP: Zjistěte, jak vybrat správný pytel na odpadky.
Jak a kdy čistit koš
I při sebevětší snaze se někdy stane, že se z koše začne linout nelibá vůně, která nezmizí ani po vynesení odpadků. Co s tím, když začne páchnout celý koš?
Co když koš potřebuje dokonalejší očistu?
Pokud vám do plastové nádoby unikne páchnoucí tekutina postupujte následovně:
- Koš dobře vypláchněte, nejlépe ve vaně nebo sprchovém koutě. Případně i mechanicky odstraňte zaschlé nečistoty.
- Na dno koše nasypte vrstvu jedlé sody nebo kypřicího prášku. Nechte 10 minut působit a vypláchněte čistou vodou.
- Nastříkejte do koše vhodnou dezinfekci s ohledem na materiál. Můžete použít bílý ocet, Savo nebo jiné dezinfekční prostředky. Nám se skvěle osvědčila dezinfekce Krystal s příjemnou vůní, kterou lze použít na plasty i nerez.
Jak pravidelně udržovat odpadkový koš
V odpadcích se množí mikroby, proto koš musíme pravidelně udržovat v čistotě z čistě hygienických důvodů, i když se z něj zrovna žádný odér neline. Obzvlášť plastové koše mají schopnost absorbovat pachy a jednou za čas přímo vyžadují důkladnější čištění. Jak na to?
- Po vynesení odpadků koš vypláchněte teplou nebo horkou vodou. Můžete přidat trochu saponátu.
- Pro odstranění mikrobů použijte bílý ocet. Nalijte ho do koše smíchaný v poměru 1:1 s vodou a nechte 30 minut působit. Poté vypláchněte čistou vodou. Proč doporučujeme bílý ocet? Obsahuje větší koncentraci kyseliny octové než klasický kuchyňský ocet, a tím pádem má vyšší účinnost.
Ocet neutralizuje zápach a také výborně dezinfikuje. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou. Octem koš můžete očistit i zvenčí.
NÁŠ TIP: Více o octech a jejich využití v domácnosti se dočtete v článku Není ocet jako ocet – tipy pro využití octa v domácnosti.
5 tipů pro voňavý odpadkový koš
Jak zařídit, aby odpadkový koš voněl?
1. Esenciální oleje
Nakapejte na vatový tampón 10–15 kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje. Můžete ho umístit přímo do koše pod odpadkový pytel nebo do pytle. Funguje to geniálně :)
2. Spreje
Koš provoní také osvěžovač vzduchu. Nám se osvědčil olejový osvěžovač Krystal. Máme ho ve 4 různých vůních a můžete si vybrat tu, která vám sedne nejlépe. Nastříkejte ho do nového pytle, který do koše umístíte.
Naším dalším favoritem jsou neutralizátory pachu Cleamen. Pach nemaskují, ale skutečně pohlcují.
NÁŠ TIP: Pokud máte sušičku, po každém cyklu z filtru vyndaváte vlákna tkanin. Než abyste je vyhodili, použijte je místo vatového tampónu: nakapejte na ně esenciální olej, nastříkejte osvěžovač nebo neutralizátor a vložte do koše. Prodloužíte tím trvání vůně.
3. Bylinky a citrusy
Na dno koše umístěte usušené slupky z citrusů nebo sušené bylinky. Pozor: slupky musí být opravdu důkladně usušené, jinak by vykonaly přesně opačnou službu.
4. Soda a kočkolit
Jedlá soda i stelivo do kočičích záchodků pohlcují vlhkost a neutralizují zápach. Můžete je nasypat rovnou na dno odpadkového koše v tenčí vrstvě.
5. Voňavé pytle na odpad
Bezpracné řešení představují pytle na odpad s vůní. S voňavým pytlem už nepotřebujete žádné další pomůcky.
Se zápachem odpadků lze účinně bojovat
Práce s odpadky nebude nikdy tou nejvoňavější činností. Několik jednoduchých pravidel vám pomůže zabránit tomu, aby zápach z koše zmořil celou domácnost.
- Vyberte koš správné velikosti nebo odpadky vynášejte častěji.
- Investujte do kvalitních odpadkových pytlů.
- Koš pravidelně vyplachujte teplou vodou s jarem.
- V případě, že je koš více znečištěný, použijte vhodnou dezinfekci.
- Pro voňavý koš použijte esenciální oleje, pohlcovače pachů nebo osvěžovače vzduchu, které nastříkáte přímo do koše.
Sledujte nás na sociálních sítích.
Facebook: @procistotu.cz
IG: @purifio
TikTok: @procistotu.cz
Pinterest: @ProČistotu
Další užitečné články pro vás:
Jak správně mýt sklenice, aby zářily i po letech?
Fakta o vodním kameni a tvrdosti vody
Základy netoxického úklidu i pro vaši domácnost